1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Yardımlar
 3. Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? – 2021 GÜNCEL

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? – 2021 GÜNCEL

11-ocak-evde-bakim-maasi-yatan-iller-2021-listesi--4875329

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan yatalak hastalara sağlanan ve sosyal devlet olmanın bir gereği olarak engelli ve bakıma muhtaç hastalara ödenen sosyal bir yardım çeşididir.

Engelli ve yatalak olan kişilerin yaşam şartlarının daha iyi olabilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakım maaşı verilmektedir. 2020 yılı itibariyle bakım maaşı 1657 TL olarak belirlendi.

Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Evde çalışamayacak durumda olan ağır hastası olanlar,
 • Ağır engelli raporu olanlar,
 • İkinci bir kişinin yardımı olmadan temel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar.
 • Bunlara ek olarak; salgın hastalıklar, doğal afetler ve diğer olağanüstü hallerde ya da acil durumlarda, kişinin gelir ölçütüne bakılmaksızın ya da engellilik düzeyi aranmadan bakım maaşı verilebilecek. Bakım maaşının yanı sıra ayrıca diğer sosyal yardım ödemeleri de yapılabileceği kararı alındı.

Evde Bakım Maaşı için Nereye Başvurulur?

Evde bakım ya da yatalak maaşı alabilmek için ağır engelli olunduğu ya da bakıma muhtaçlık belirten sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Bu rapor ve diğer belgelerle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Bağlandığını Nasıl veya Nereden Öğrenebilirim?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerinin telefon numaralarından öğrenebilir, Alo 144 hattından öğrenebilir ya da E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

NOT: Evde Bakım Ödemeleriniz Ziraat Bankası veya Vakıfbank’a yatıyorsa SMS ile maaşınızın yatıp yatmadığını bakiyenizi kontrol edebilirsiniz. Mesaj Bölümüne ”BAKİYE” yazıp 4747 SMS gönderebilirsiniz.

E-Devlet “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama”

T.C Kimlik Numaranız ile E-Devlet üzerinden Evde Bakım Maaşı Sorgulama İçin Tıklayınız.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

 • Müracaat sahibi özürlüye ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Engelli kişiye ait sağlık kurulu raporu ya da fotokopisi,
 • Engelli kişiye ait 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Engelli kişiye ait bulunan en son öğrenim durumunu gösteren belge (Böyle bir belge yok ise zorunlu değildir)
 • Engelli kişiye mahkeme tarafından vasi atanmış ise bahse konu mahkeme kararı,
 • Engelli kişin 18 yalından küçük ise ve ebeveynleri boşanmış ise boşanma ilamıdır.

Bu evrakları tamamladıktan sonra Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Evraklarınızı teslim ettikten sonra maaş alacak kişinin ailesi için; sosyal çalışmacı, doktor, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyolog unvanına sahip olan kişilerden oluşacak bir heyet oluşturulur. Bu heyet evde bakım maaşı alacak kişinin durumunu, genel olarak yaşadığı yeri, vs. gibi tetkiklerini yaptıktan sonra rapor hazırlar. Bu rapor hazırlandıktan ve fiilen kabul edilmesi 3-6 sürebilir. Eğer durum acil bir şey içeriyorsa bu kesinlikle il veya ilçe müdürlüğüne bildirilmelidir.

Evde Bakım Maaşı için Kaç Oranında Rapor Gerekir?

1-Özel Gereksinim var: Bu rapora sahip kişiler %20 ile %39 oranına sahiptir.

2-Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var : Bu rapora sahip kişiler %40 ile %49 oranına sahiptir.

3-Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var : Bu rapora sahip kişiler %50 ile %59 oranına sahiptir.

4-İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip kişiler %60 ile %69 arasında rapora sahiptirler.

5-Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip kişiler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir.Ayrıca bu rapor sahipleri Ağır engelli olarak nitelendirmektedir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

6-Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV): Bu rapora sahip kişiler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

7-Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip kişiler %90  ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

Evde bakım parası almadan ya da başvuru yapmadan önce bunlara DİKKAT edin!  Çünkü bakanlık tarafından verdiğiniz tüm bilgiler en ince ayrıntısına kadar araştırılır.

Yorum Yap

Yorum Yap