1. Anasayfa
  2. Kendin Yap
Trendlerdeki Yazı

Evde Kendin Yap Yasemin Kokulu Parfüm Tarifi

Evde Kendin Yap Yasemin Kokulu Parfüm Tarifi
0

Parfüm, latince, kokulu duman anlamına gelen “perfumum” kelimesinden gelmektedir. Tarihi ise oldukça eskiye dayanıyor. Günümüzden yaklaşık 4500  yıl önce, Mısırlılar güneş tanrıları Râ için güneşin doğuşundan batımına kadar hoş kokulu otlar yakarlardı. Ölülerini ise kokulu yağlar kullanarak mumyalar, mezarlarına parfüm şişeleri ve kokulu kremler koyarlardı.

Yapılan kazılarda Mısır Firavunu Tutankhamon’un mezarından parfüm şişeleri ve krem vazoların çıktığı da bilinir. Mısırlılar günlük hayatlarında ise kokulu yağlar ve pomatlar kullanırdı. Bunlar içinde en çok tercih ettikleri “kyphi” adını verdikleri  kokulu bir yağ idi. Kyphi, bal, şarap, pirinç, mersin çiçeği, safran, katırtırnağı ve ardıç özlerinden oluşan bir karışımdı.

Mısır kraliçesi Nefertiti ise her gün yasemin banyosu yapar, banyodan sonra vücuduna sandal ağacı, amber ve ender rastlanan çiçek özlerinden sürerdi.Bu konumuzda sizlere kraliçe kokusu olarak bilinen Yasemin Kokulu parfüm yapımından bahsedeceğiz.Yapılış adımlarını uygulayarak siz de evde kendinize o muhteşem yasemin kokulu parfümü yapabilirsiniz.

Yasemin Kokulu Parfüm Yapımı

Yasemin çiçeğinin rahatlatıcı etkisi bilinen bir gerçektir. Stresli geçen iş hayatında,sinirlerin yumuşamasında oldukça yardımcıdır.

Yasemin Kokulu Parfüm yapımında kullanılan malzemeler;

  • Boş Cam Şişe
  • 5 Tatlı Kaşığı votka
  • 1 Yemek Kaşığı Portakal Çiçeği Suyu
  • 35 Damla Yasemin Yağı
  • 5-6 Damla Vanilya Yağı
  • 5-6 Damla Lavanta Yağı

İlk olarak bir cam şişeye votka,yasemin, vanilya ve lavanta yağları ile oluşturulmuş uçucu yağ karışımlarını ekliyoruz.

Ardından iki gün beklettiğiniz karışıma  portakal çiçeği suyu ilave ederek hafifçe çalkalıyoruz.Burada portakal çiçeği suyu yerine eczanelerden temin edebileceğiniz steril su da kullanabilirsiniz.

Daha sonra karışımı yaklaşık 3 hafta boyunca ışık almayan bir oda da bekliyoruz.Bekleyen karışımın  tortusunu ince ve temiz bir tülbent ile süzerek boş cam bir parfüm şişesine ya da sprey şişesine boşaltıyoruz.

Karışımın tam olarak oturması için yaklaşık 1-1.5 saat parfüm şişesinde de beklemesinde fayda vardır.Tüm aşamaları doğru bir şekilde yaptıysanız,Yasemin kokulu parfümünüz hazır!


Evde kendiniz yapmış olduğunuz parfümü çevrenizdeki kişilere satarak da para kazanabilirsiniz.İlk başlar da tam ayar tutturamamanız normaldir.Zamanla yaparak eliniz alışacak ve muhteşem kraliçe kokulu parfümler yapabileceksinizdir.

Bu konumuzda sizlere kendin yap,Yasemin kokulu parfüm yapımından bahsettik.Dilerseniz sitemizdeki diğer konulara da göz atarak,yaratıcılığınız ve yeteneklerinizi birleştirerek muhteşem ürünler ortaya çıkarabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Kendin Yap Limonlu CheesecakeKendin Yap Tetrabox Lambası

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir