1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi

Fakirlik Belgesi Nedir? Nereden Alınır? Ne İşe Yarar?

Fakirlik Belgesi Nedir? Nereden Alınır? Ne İşe Yarar?
0

Maddi geliri olmayan ve geçim seviyesinin altında olan kişiler fakirlik belgesini alarak devlet tarafından verilen desteklerden yararlanmaktadır. Fakirlik belgesi bu anlamıyla gelir seviyesini yükseltme ve muhtaç durumdan kurtarma amacını taşımaktadır. Fakirlik belgesi nedir nereden alınır ne işe yarar adlı yazımızda fakirlik belgesi ile ilgili tüm sorular detaylı olarak açıklanmaktadır.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Ülkemiz sınırları içerisinde yaşayarak maddi durumu düşük veya hiç olmayan kişiler gerekli kurumlardan fakirlik belgesini alarak geçimlerini sağlamaya çalışmaktadır. Fakirlik belgesi bu yönüyle kişilere sunulan destek niteliğini taşımaktadır. Resmi kurumlardan alınan bu belge sayesinde kişi veya kişilere sağlık, eğitim, gıda ve maddi destekler sunulmaktadır. Geçimlerini sağlamak amacıyla belirli ölçüde destek sağlanarak yaşamlarını sürdürmeleri amaçlanmaktadır.

Fakirlik belgesi, kişinin gelirinin az veya hiç olmadığını ifade ettiğinden dolayı bu belgeye sahip olması gereklidir. Yaşam koşullarını iyileştirmek ve yükseltmek için devlet birimlerine ve sosyal kurumlara ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada fakirlik belgesine sahip olan kişi veya aileler, gerekli yardımlardan yararlanmaktadır.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi, bağlı olduğunuz muhtarlıklar tarafından verilmektedir. Bölgenizde muhtarlıkların bulunmaması durumunda bu belgeyi yerel yönetimlerden de sağlayabilirsiniz. Belgenin muhtarlıklar aracılığıyla verilmesinin sebebi, muhtarın bölgeyi ve insanları tanıması ve bilmesinden kaynaklıdır. Muhtarın gerekli durumu onaylaması durumunda kişinin gelir araştırması yapılır ve maddi durumu geçim seviyesinin altında ise fakirlik belgesi almasına aracı olmaktadır.

Fakirlik Belgesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Fakirlik belgesine sahip olmak için Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanınız ile bağlı bulunduğunuz muhtarlıklara gitmeniz yeterlidir. Muhtarlıklarda verilen formun doldurulması sonucunda gelir durumunuzu beyan eden açıklamalarınızı yapabilir ve muhtarlık tarafından formun işleme girmesini talep edebilirsiniz. Fakirlik belgesi başvuru aşamasından sonra kişinin maddi seviyesini öğrenmek amacıyla araştırmalar gerçekleşir. Ev ziyareti veya kişinin tapu sorgulamaları yapılabilir. Uygun görülen kişilere muhtarlık aracılığıyla fakirlik belgesi verilmektedir.

Fakirlik Belgesi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Fakirlik belgesi almak için kişi veya kişilerin gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Şartlar aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Fakirlik belgesi başvurusunda bulunan kişi 18 yaşından büyük olmalıdır. 18 yaş altındaki kişiler hanelerinden sorumlu tutulmadıkları için başvuru gerçekleştiremezler.
 • Sigortası bulunan veya yüksek geliri bulunan kişiler başvuru yapamaz. Fakirlik belgesi daha muhtaç kişiler için uygun görülmektedir.
 • Başvuruda bulunacak kişinin mal varlığı bulunmamalıdır. (Araç, gayrimenkul, arsa)
 • Muhtarlık tarafından verilen Fakirlik Belgesi Başvuru Formu tam olarak eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. Yanlış verilen bilgiler kamuyu aldatmaya yönelik suç teşkil eder.
 • Başvuru işlemlerinizi bağlı bulunduğunuz muhtarlığa ve muhtarlık yok ise bağlı bulunduğunuz yerel yönetimlere yapmalısınız. Bağlı bulunmadığınız muhtarlık ve yönetimler sizler hakkında işlem yapamaz.

Fakirlik Belgesi Desteği

Maddi durumu düşük seviyede olan ve geçimini zor sağlayan kişiler fakirlik belgesi desteklerinden yararlanabilmektedir. Devletin çeşitli kurumlarına yapılan başvurularda fakirlik belgesi önem kazanmaktadır. Fakirlik belgesi olan kişilerin durumları ispatlandığı için yardımlardan yararlanma ihtimalleri daha yüksektir.

 • Devlet tarafından verilen fakirlik maaşına fakirlik belgesi ile başvurabilirsiniz.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, muhtaç ailelere yardım sunmaktadır.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri tarafından destek sağlanmaktadır.
 • Bağlı bulunduğunuz belediye tarafından kira, yakacak ve gıda yardımları için fakirlik belgesi şartı aranmaktadır.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç ailelere yardım sunmaktadır.
 • Fakirlik belgesi bulunan kişiler devlet hastanelerinden ücretsiz olarak yararlanma imkanına sahiptir.
 • Sosyal yardım başvuru taleplerinizde fakirlik belgesi ile işlemlerinizi daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrencilere Verilen Fakirlik Belgesi

Üniversite hayatlarını sürdürmekte olan öğrencilere verilen fakirlik belgesi sayesinde, eğitimlerini devam ettirmeleri için destek sunulmaktadır.

 • Öğrencilere verilen fakirlik belgesi ile birlikte devlet burslarından veya yardımlarından yararlanma imkanı daha yüksektir ve başvurularını gerekli mercilere ilettiğinde daha kısa sürede dönüş alabilir.
 • Belediyeler üniversite öğrencileri için burs vermektedir. Burslara yapılacak başvurularda fakirlik belgesi olan kişiler ayrıcalıklıdır.
 • Üniversiteler öğrencilere yemek bursu adı altında, yemek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri imkanları sunarlar. Fakirlik belgesi ile yemek bursu sahibi olabilirler.

Öğrencilere verilen fakirlik belgesi için şartlar bulunmaktadır.

 • Öğrencinin geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olmalıdır.
 • Öğrencinin üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı bulunmamalıdır. (Gayrimenkul, araba, arsa)

Öğrencilere verilen fakirlik belgesi, öğrenci için pozitif fırsatları barındırmaktadır ancak bir dönem sonra sona ermektedir. Öğrenci, üniversiteyi bitirdikten sonra fakirlik belgesi işlemini yitirmektedir. Ayrıca kişinin gelirinin yükselmesi, sigortalı bir işte çalışması, yalan beyanda bulunması ve verilen yardımın kötüye kullanılmasının tespiti olursa yardımlar sonlandırılmaktadır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap