1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fizik Dersi Çok mu Zor?

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fizik Dersi Çok mu Zor?
0

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fizik Dersi Çok mu Zor?

Fizik dersi de dahil aslında tüm dersler bir nebze zordur bir nebze de kolaydır. Ancak hiçbir ders bir başka ders ile kıyaslanamaz. Sadece imkanlar, kabiliyetler, düşünceler ve bilinç altları bu genellemeyi yapabilir. Sayısal öğrencileri için Coğrafya ve Tarih dersi zor görünebilirken, Sözel öğrencileri için ise daha çok Fizik ve Matematik dersi zor kabul edilebilir. Yani aslında bu durum görece bir kavramdır. Yine de buna rağmen eğer başaramadığınıza inanıyor ve sorunun Fizik dersinde olduğunu düşünüyorsanız size yardımcı olacak bazı ipuçlarına değinmek istiyoruz. İşte Fizik dersine nasıl çalışılır? sorusunun altın anahtarları…

 

Fizik Dersi Zor mu?

Aslında her dersin kendine has zorlukları vardır. Ancak prensipler ve çalışma stratejileri doğru şekilde benimsendikten sonra bu zorlukların üstesinden her türlü gelinebilir. Bu yüzden biz de prensiplere ve çalışma stratejilerine değinmeye çalışacağız. Fizik dersi nasıl kolay hale getirilir kısmını halletmekten ziyade, Fizik dersi için doğru ders çalışma stratejisi nedir sorusuna odaklanacağız. Çünkü bu sayede artık bilinçaltımıza, “Zor olsa da çözerim” mantığını benimsetmiş olacak ve artık bilinçaltımızdaki zorlaştırılmış Fizik’ten ziyade, bir ders olarak “ başarılması gereken ve bunun için doğru yöntemler kullanılan” bir ders olarak bahsedeceğiz.

 

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

Öncelikle bilmek gerekir ki Fizik dersinde formüller ve bu formüllerin analizi son derece önemlidir. Mesela Matematik dersinde de formüller vardır ancak bu formülleri ezberlemek ve soruda yerine koymak işimizi görür. Ancak Fizik’te formülü yerine koymadan önce her açıdan düşünmeniz gerekir. Hem Matematiksel olarak hem de Fiziksel olarak bir formülü deyim yerindeyse Türkçe’deki paragraf sorularındaki gibi bir anlam ile anlamlandırmak gerekir. Yani Matematik’teki gibi formülü yerine koy çöz olmaz.

 

Bunun için de bol bol soru çözmeniz ve sürekli olarak farklı soru tiplerini görmeniz gerekir. Mesela, suyun kaldırma kuvveti konusunu işlediğinizi varsayarsak. Aslında kaldırma kuvveti varsa, bir formül olmalı ve o formülle sorular çözülmelidir. Ancak, kaldırma kuvvetinin boyutu ve kaldırılan cismin ne kadar kaldırıldığı bir anda formülü 180 derece döndürmenizi gerektir. Batan, yüzen ve askıda kalan bu cisimler için ayrı ayrı formülleri göz önünde bulundurmanız gerekecektir. İşte bu da bol soru çözmekten gelir.

 

Formüllerin Çıkış Yerlerini İrdeleyin

Formüller, genellikle Matematik’te de olduğu gibi merkez bir formülden veya formüllerden türetilir. Bundan sonra artık tüm formüller bu formüllerin etrafında şekillendir ve en nihayet yeni bir formülmüş gibi servis edilir. Bu aslında formüllerin basit halini ezberlemek için sunulmuş bir çözüm. Ancak bilmeniz gerekir ki, her konuda sadece birkaç formül bilmeniz ve Matematik dersine de biraz hakim olmanız, sizin gereken diğer tüm formülleri çıkarmanız için yeterli olacaktır. Çünkü, o konuyu ilgilendiren tüm formüller, ana formül veya formüllerin etrafında şekillenmiştir.

 

Ön Hazırlık Yapın

Fizik dersine çalışmanın en etkili yollardan biri de ön hazırlık yapmaktır. Ön hazırlık yaparak çalışacağınız bir dersten alacağınız verim her zaman daha fazla olacaktır. Peki nedir ön hazırlıktan kastımız?

 

Aslında ön hazırlık için yeterince vaktiniz varsa, tüm konuyu baştan aşağı hiçbir destek almadan (öğretmen veya arkadaş) kendi başınıza anlayabildiğiniz kadar çalışmak olarak değerlendirilir. Çünkü siz önden bir kez çalıştığınız bir dersi öğretmeniniz ile birlikte yeniden değindiğiniz zaman hem nerede hata yaptığınızı göreceksiniz hem de tekrar yapmış olacaksınız. Eğer yeterince vaktiniz yoksa, yüzeysel bir ön hazırlık da işinizi görecektir. Yani, üstün körü en azından formülleri bir okumak ve başlıklar ile özdeşleştirmek de sizin için bir ön hazırlık olacaktır ve hiç yoktan iyi olacaktır.

 

Tekrar Yapın!

Diğer tüm derslerde olduğu gibi Fizik dersi için olmazsa olmaz noktalardan biri de tekrar yapmaktır. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, tekrar edilmeyen derslerin %30’u ilk birkaç saatte %90’ı ise ilk hafta içerisinde unutulur. Ancak eğer siz dersi çalıştıktan sonra bir kez ve ileriki zamanlarda da bir iki kez tekrar yaptığınızda, ders bu açıdan bilinç altınıza yerleşir ve siz isteniz de unutmazsınız. En azından bilmeniz gereken kısımları unutmazsınız.

 

Testlere Odaklanın

Test çözümüne odaklanın. Testler siz çözdükçe size zevk veren bir ölçüttür. Bu yüzden testleri çözerek ve zamanla yarışarak bu dersi çalışmaya dikkat edin. Bu sayede birkaç test sonra ve bunları da kendi aralarında mukayese ettikten sonra, bu dersi başarabildiğinizi göreceksiniz.

 

Bu yazımızda Fizik dersi nasıl çalışılır? konusuna değindik. Eğer Matematik dersinde de sorun yaşıyorsanız, şu yazımızı lütfen okuyunuz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir