1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Gebeliğin İlk Zamanları Baş Dönmesi

Gebeliğin İlk Zamanları Baş Dönmesi
0

Gebeliğin İlk Zamanları Baş Dönmesi; Gebelik başladığı andan itibaren rahimde başlayan gelişmeler ve değişmeler nedeniyle kan akışına çok fazla ihtiyaç vardır ve vücudun alışık olduğu kan akışının dışına çıkılması sebebiyle beyinde organize edilen düzen bozulur. Kan basıncının fazla yada eksik olması sebebiyle göz kararmaları, baş dönmesi, baygınlıklar yaşanabilir. Ani kalkışlarda veya oturmalarda seri hareketten dolayı beyine daha az kan gitmesinden kaynaklı göz kararmaları olur.

 

Gebeliğin İlk Zamanları Baş Dönmesi

Kan şekerinin düşmeside gebelikte baygınlıklara sebep olmaktadır bunu engellemek için ara öğünleri çoğaltarak az az sık yemek yemeyi adet edinin. Ayrıca gebelikten önce şeker hastalığı olan anne adayları gebelik durumunda daha dikkatli olmalıdır. Gebeliğe bağlı geçici şeker hastalığı diye bir gerçek var ki buna yakalanmamak için de gereken düzeyde gerektiği kadar şeker alınmalıdır. Hamilelikte yaşanan her türlü hastalık normal zamanlara göre daha zahmetli ve zor geçmektedir.

 

Baş dönmelerin çok şikayeti olan anne adayları yediği besinlere çok dikkat etmeli ve dinlenirken beyine kan daha çok gidecek şekilde uzanmalıdır. Ayaklarını yerden bir iki karış yukarı kaldıracak şekilde minder yerleştirip boyununu ve kafasını dümdüz tutacak şekilde uzanmalıdır. Bu şekilde 15-20 dakika uzanması kan dolaşım düzenini dengeleyerek kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Basit baş dönmelerinden bu şekilde kurtulabilirsiniz.

 

Çok şiddetli göz kararmaları, baş dönmeleri sonunda çarpmalar veya tam bir bayılma hali gibi durumlar anne adayı için tehlike arz etmektedir. Bu gibi durumlarda doktora gitmek gerekir. Doktor büyük ihtimalle anne adayının vücudundaki eksik olan vitaminler konusunda bir diyet ve dinlenme programı uygulayacaktır. Hiçbir sorun çözümsüz değildir yeter ki erken teşhis ederek bebeğinizi koruyun.

 

Bayılma gibi durumlar çok sık görülmese bile böyle bir durumda korkmanıza ve gebeliği etkileyecek bir şey olduğu hissine kapılmamalısınız beyne az kan pompalanması annenin bünyesini ilgilendiren bir durumdur bebeği etkilemez. Sadece bayılma esnasında oluşacak düşme, çarpma gibi durumlarda bebek sarsılabilir.

 

Gebeliğin ilk haftalarında aşırı sıcaklarda ve kalabalık ortamlarda uzun süreler boyunca bulunmak baş dönmesine sebebiyet verir. Beklenen gebelik durumlarında riskli zamanlar geçene kadar istirahat edilmedi önerilir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir