1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Gebelik Testsiz Nasıl Anlaşılır?

Gebelik Testsiz Nasıl Anlaşılır?
0

Gebelik Testsiz Nasıl Anlaşılır? Kırsal kesimde yaşıyor olabilirsiniz, Doktordan korkuyor veya çekiniyor olabilirsiniz, beklediğiniz bir gebelik var ve eczaneden test bile alamayacak durumda olabilirsiniz. Gebeliğin erken dönemlerinde anlaşılması için var olan bir takım vücut sinyalleri vardır aslında.

 

Gebelik Testsiz Nasıl Anlaşılır?

Adet dönemi yaklaşmakta olan bir bayan adet döneminde geçirdiği bütün etkileri hissedebilir. Karın altı sancısı, göğüslerde şişme, asabiyet, ek olarak ne gibi değişimler varsa… Bunların sinyalleri verildiği anda umutsuzluğa kapılabilir ancak yanlış bir harekettir. Hamileliğin ilk oluşumunda adet sancısı şeklinde sancı hissedilebilir. Göğüslerde süt bezleri olduğu için göğüslerde ve uçlarındaki koyu renkli bölgede bariz genişlemeler olabilir. Midem bulanmıyor başım dönmüyor diye boş yere can sıkmaya gerek yok çünkü o tür semptomlar her bayanda olacak diye bir kural söz konusu değildir.

 

El ve ayaklarıda şişmeler yine adet dönemi belirtisi olarak bilinse dahi erken gebelikte çoğu anne adayının yaşadığı belirtilerdendir. Yüz bölgesinde sanki aşırı kilo almışcasına su toplama ve şişlik baş gösterir.

 

İdrardan bir şekilde gebe olduğunuzu anlayabilirsiniz sık sık idrara çıkma isteği başlar. Çok sıvı alınmadığı halde yeni tuvaletten gelen bir anne adayı tekrar çok sıkışarak tuvalete gitme ihtiyacı hisseder. Eski dönemlerden kalan ve halk arasında inanılan geçersiz israr testleride mevcuttur. Anne adayı olan bir bayanın idrarının yağ oranın farla olduğu söylenir plastik bir bardağa idrar yapılarak yüzey tabakasına bakılır sanki yağ damlatmışcasına yüzeyde parıltılar olduğu söylenir.

 

Karbonat Testi

Evde idrar testi olarak inanılan ve uygulanan bir diğer yöntem de karbonat testidir. Plastik bir kap içerisine idrar yapan anne adayı bir çay kaşığı karbonatı idrarın üzerine bırakır kabarıp köpük köpük bardaktan taşması halinde hamile olunduğu varsayılır ancak geçerliliği yoktur. Eğer bırakılan karbonat az bir etki yaratarak dibe çökerse gebelik başlamamış demektir.

 

Bunun bir şekilde bilimsel açıklaması tabi ki vardır sonuçta gebe bir bayanın idrarındaki ph dengesi ve maddeler normal insan idrarındakinden farklılık göstermektedir.

 

Evde yapılan testler değişik rahatsızlıklardan dolayı da gebelik ile aynı etkileri gösterebilir bu nedenden dolayı kan testi kesinlik yaptırılmalıdır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir