1. Anasayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Girişimci Kadınlara Devlet Desteği 2021 ||

Girişimci Kadınlara Devlet Desteği 2021 ||
1

Kadınların iş hayatına girmesi için birçok kuruluş tarafından maddi destek verilmektedir.Bu yazımızda girişimci kadınlara devlet desteği veren kurumları listeleyeceğiz.Girişimci kadınlara başta KOSGEB ve KAGiDER olmak üzere, birçok resmi kurum geri ödemesiz ya da çok düşük faizlerle girişimcilik desteği sağlamaktadır.Desteğin amacı,iş hayatına atılmak isteyen fakat sermayesi olmayan kadınların önünü açmaktır.

KOSGEB Girişimci Desteği

KOSGEB tarafından alınan girişimci desteğiyle birçok ev hanımı kendi işini kurmayı başarmıştır. KOSGEB,kredi ve hibe konusunda kadınlara ayrıcalık tanıyor.Bu krediye her ne kadar kadın erkek ayırt etmeden başvuru yapabilse de,verilen kredinin erkeklere %70’i, kadınlara ise %90’ı hibe ediliyor. KOSGEB kurulduğu günden bugüne birçok ev hanımına kredi vererek,kendi işlerini kurabilmelerini sağladı.

Girişimci kadınlara devlet desteği 2019 yılında da verilmeye devam ediyor.50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz şekilde verilen destek sayesinde;Pastane, kafeterya ,lokanta, tuhafiye ,kuaför ve güzellik salonu gibi birçok iş yeri açılabiliyor. Kosgeb tarafından verilen 50.000 TL,girişimci kadınlara hibe ediliyor.İş yerini açmak için daha fazla sermaye ihtiyacı duyan kişiler ise 300 bin TL’ye kadar çok düşük faizlerle kredi alabiliyor.

 KOSGEB Başvuru Nasıl Yapılır?

Kosgeb desteklerine başvuru yapabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor.Bu şartlar;

  • Reşit olmak (18 yaşını doldurmuş)
  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı’na katılmak
  • İnternetten ya da İŞKUR aracılığı işe başvurmak

Kosgeb kredi başvurusu yapabilmek için,ilk olarak uygulamalı girişimcilik belgesine sahip olmak gerekiyor.Bu belge ise eğitim programlarına katılarak alınıyor.Eğitim programına katılmak için bulunduğunuz şehirdeki Ticaret ve Sanayi Odası veya İŞKUR’a giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Başvuru yaparken sizlere birkaç soru soruluyor.Bu sorular;

  • Neden eğitim programına katılmak istediğiniz,
  • Kosgeb kredisi ile ne tür bir iş yeri açacağınız,
  • Açmak istediğiniz iş ile ilgili tecrübe veya bilgi birikimleriniz,

şeklinde oluyor.Eğer açmak istediğiniz iş yeri için daha önce bir tecrübeniz yok ise büyük ihtimal ile ret cevabı alacaksınız.Her bireyin kendisinin başvuru yapması gerekiyor.Başvurulara ret cevabı verilmesinin en büyük sebebi de “Eşim bu işten anlar o yüzden başvuru yapıyorum” diye yapılan başvurular oluyor.Bu yüzden başkası yerine değil,sadece kendi yerinize başvuru yapmanız gerekiyor.

Eğitim programına katılmaya hak kazandıktan sonra, ortalama 4 gün süren bir kursa katılmanız gerekiyor.4 günlük kursu da başarı ile tamamlayan kişilere Girişimcilik Belgesi veriliyor.Verilen bu belge sayesinde 50 bin TL geri ödemesiz kredi başvurusu yapılabiliyor.Belgenin 10 yıl geçerlilik süresi bulunuyor.Yani belgeyi alır almaz başvuru yapmak zorunda değilsiniz.

Kosgeb hakkında daha fazla bilgi almak için Buraya tıklayarak iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Girişimci Kadınlara Devlet Desteği-KAGiDER

Kadın girişimcilere devlet desteği Kosgeb ile sınırlı değil.Kagider gibi birçok kurum sayesinde de hibe kredi başvurusu yapılabiliyor.Kurulduğu günden bu zamana kadar birçok kadın Kagider desteği ile birlikte kendi işinin patronu oldu.Eğer sizde Kagider kredi desteği başvurusu yapmak isterseniz;

  • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Kimliği
  • Açmak İstediğiniz İş Yeri Projesi

belgeleri ile birlikte Kagider’i ziyaret edebilir,ya da Buraya tıklayarak iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kredi Veren Bankalar

Kadın girişimcilere kredi veren yerler sadece bunlarla sınırlı değil.Birçok devlet ve özel bankalar da kendi iş yerini açmak isteyen kadınlara kredi desteği sağlıyor.Kadınlara kredi veren bankalar hangileridir diye merak ediyorsanız, Ev Hanımlarına Kredi Veren 5 Banka konumuza göz atabilirsiniz.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir