1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Göz kuruluğu neden olur? Hangi sorunlara yol açar?

Göz kuruluğu neden olur? Hangi sorunlara yol açar?
0

 

“Göz kuruluğu neden olur?” sorusu, göz kuruluğu yaşayan çoğu kişi tarafından oldukça merak edilmektedir. Göz kuruluğu yaşanması için, gözyaşı kalitesinin bozuk olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, mevcut olan gözyaşı miktarının yetersiz olması da göz kuruluğuna neden olmaktadır. Gözyaşımızın içerisinde pek çok enzim bulunur. Bunların bazıları; yağ tabakası, mineraller ve göz için gerekli olan enzimlerdir diyebiliriz. Bunların kalitesinin bozulması durumunda ise göz kuruluğunun ortaya çıktığını söylemek isteriz.

 

 

 

Göz kuruluğu belirtileri nelerdir?

Göz kuruluğunun çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Gözlerde aşırı derece sulanma, kaşınma, batma ve yanma gibi durumlar, göz kuruluğu esnasında meydana gelmektedir. Bu süreçte kişilerin gözleri bir hayli yorgun olur. Bu kişilerin uykusu erken gelir, gözleri bilgisayar karşısında ağrımaya başlar ve bu kişiler uzun süreli kitap okuyamaz. Bu belirtilerin yaşanması halinde bu kişilerin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Her türlü ekran karşısında uzun süre kalma durumunda, eğer gözde başka problemler de varsa bu durum göz kuruluğu şikayetlerini çok daha fazla artırmaktadır. Göz kırpma refleksimiz dakikada 10-15 kez olmaktadır. Bu durum, çok uzun süre ekran karşısında olan kişilerde, dakikada 3 ya da 4’e düşmektedir. Bu durum da kişilerin, gözünde yer alan mevcut gözyaşının buharlaşmasını daha da artırmaktadır.

Ayrıca çok uzun süre ekran karşısında ya da bilgisayar başında olmak göz kuruluğu dışında başka şikayetlere de neden olmaktadır. Bu şikayetler arasında, migrenin tetiklenmesi, göz ağrısı ve göz numaralarının ilerlemesi yer almaktadır. Göz kuruluğunun genel itibarıyla 40’lı yaşlardan sonra meydana geldiğini de söylemek isteriz.

Göz kuruluğunu tetikleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

l Hormonlardaki değişiklikler

l Göz kapağı iltihabı

l Kirpik diplerinde yaşanan rahatsızlıklar

Göz kuruluğuna karşı alınacak önlemler

Göz kuruluğunun yaşanmaması adına bazı önemler de almalıyız. Bilgisayar ekranına uygun olan filtreler koymamız, bu önlemlerin başında gelmektedir. Bunların yanı sıra, klimanın zararlı etkilerinden de korunmamız gerekmektedir. Ayrıca, ortamın nem ısı dengesini korumalı ve de aşırı kuru ortamlardan da uzak durmalıyız.

Tüm bunların yanı sıra, hem çay hem de kahve tüketiminin azaltılması, en önemlisi kullanılıyorsa eğer sigara tüketiminin de azaltılması, bir de yeterli uykunun alınması çok fazla önemlidir. Hormonal dengenin de önemli olduğunu vurgulamak isteriz. Göz kuruluğunu olumsuz yönde etkileyen durumlar arasında, sıkıntı ve de stresi de sayabiliriz. Ayrıca kişilerin gün içerisinde kullanmak zorunda olduğu ilaçlar da göz kuruluğuna neden olabilir. Bunun için de kişiler, doktorlarına ilaçlarının yan etkilerini mutlaka danışmalıdır.

 

Göz kuruluğu kişiyi kör edebilir

Göz kuruluğunun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu da hatırlatmak isteriz. Haliyle göz kuruluğu yaşayan kişilerin mutlaka tedavi olması da gerekmektedir. Şayet, bu rahatsızlığa önlem alınmazsa kişiler çok kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabilir. Yani bu hastalık, insan hayatını negatif yönde etkileyebilir. Kişiler tedavi olmadığı takdirde, gözlerini açamama durumu ile de karşılaşabilir. Bu kişilerin göz kapakları, bir süre sonra göz yüzeyine yapışır. Kişiler, gözlerini her hareket ettirdiğinde ise acı çekmeye başlar. Hatta ilerleyen süreçlerde ortaya çıkacak olan yeni damar oluşumları, gözün korneasını kapatır ve de bu dönemde kişiler görme bozukluklarıyla karşı karşıya kalabilir. Bunun sonucunda körlük durumunun da yaşanabileceğini söylemek isteriz.

 

İşte tedavi yöntemleri

Göz kuruluğu yaşayan kişilere çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Uzman doktorlar, göz kuruluğu yaşayan kişilere suni gözyaşı tedavisi uygulamaktadır. Ancak bazı anlarda ilaç tedavisine de geçilmektedir. Ayrıca, gözyaşı kanallarının özel olarak hazırlanan malzemelerle tıkanmasının da farklı bir tedavi seçeneği olduğunu belirtmek isteriz.

Bunların yanı sıra, kirpik dipleri için özel spreyler vardır. Bu spreylerin düzenli bir şekilde kullanılması da göz kuruluğu yaşayan kişilere çok büyük yarar sağlamaktadır. Göz kuruluğu yaşayan kişilerin sağlıklı beslenmesi de son derece önemlidir. Bu kişiler balık tüketmeli, omega türü vitaminler almalı ve de bol sebze yemelidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir