1. Anasayfa
  2. Teknoloji

GSS Ne Demektir? Kim Yaptırabilir?

GSS Ne Demektir? Kim Yaptırabilir?
0

GSS Ne Demektir? Kim Yaptırabilir?

GSS genel sağlık sigortası demektir. 2008’de yürürlüğe girmiştir. Maddi durumu olmayan, bir işte çalışmayan kişilerin de sağlık sigortasına çok uygun ödemelerle sahip olmaları için geliştirilmiştir. Eskiden sigortalı olabilmeniz için ya kendiniz sigortanızı ödemeniz ya da bir işte çalışmanız gerekirdi. Kendi sigortanızı kendiniz ödemeniz çok zordur, zira şu anda BAĞ-KUR priminin aylık ödemesi 1200 lira civarındadır, bu yüzden bir işte çalışmak şarttı. Fakat GSS ile beraber bu şart ortadan kalktı ve maddi durumu olmayan geliri olmayan veya çok az olan kişiler cüzi ödemelerle sigorta sahibi olabiliyor.

 

Kimler Genel Sağlık Sigortası Yaptırabilir?

Genel sağlık sigortasını belirli kişiler yaptırabilmektedir. İlk olarak, belirli bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan kişiler doğal olarak gss kapsamındadır, fakat bir de herhangi bir iş yerinde çalışmayan kişiler vardır.

 

  • İşçiler
  • Memurlar ve sözleşmeli işçiler
  • Bağ-Kur ödeyenler ve muhtarlar
  • İsteğe bağlı sigorta ödeyenler

 

Ucuz GSS Nasıl Yaptırılır?

 

İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar BAĞ-KUR ödemektedirler. Fakat BAĞ-KUR tam kapsamlı bir sigortadır, kişi hastalandığında, işsiz kaldığında, emekli olduğunda maaş ödemesi alır. Fakat GSS’de bunlar yoktur. Sizi sadece sağlık olarak güvence altına alır.

 

GSS’de iki tip kategori vardır, bunlar G0 ve G1’dir. 18 yaşını geçen herkes zorunlu olarak GSS kapsamındadır. Ödeme tutarı ise devlet tarafından sınıflandırılmış G0 ve G1’e göre belirlenir. Bunlar maddi durumunuz ölçüldükten sonra gireceğiniz gruplandırmalardır.

 

Evinizde kişi başına düşen gelir, brüt asgari ücretin 1/3’ünden daha az ise G0 kategorisine girersiniz ve sigortanızı devlet öder. Bu rakamın üzerindeyseniz G1 grubuna girersiniz ve aylık sigorta ödemeniz, brüt asgari ücretin yüzde 3’ü kadardır. 2023 brüt asgari ücret 5004 liradır. Bu da GSS priminin aylık 150 lira olduğu anlamına gelir.

 

 

GSS Primi Ödemek Zorunda Mıyım?

 

Evet, herkes sağlık sigortası ödemek zorundadır. Gelir testi yaptırarak ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz, gelir testi yaptırmayanlar otomatik olarak G1 grubuna alınır ve aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü kadar hesaplarında borç birikir. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, hanedeki kişi başına düşen geliriniz asgari ücretin 1/3’ünden az ise, zaten herhangi bir sigorta parası ödemiyorsunuz, yani ücretsiz sağlık sigortası yaptırmış oluyorsunuz.

 

 

Örneğin 4 kişilik bir aile, sadece bir asgari ücret ile geçiniyorsa bu durumda ailenin çalışan üyesi hariç ( o zaten sgk’lı)  tüm üyeleri ücretsiz GSS sahibi olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir