1. Anasayfa
  2. Yaşam

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kutularda Yazan “Faktör” Ne Anlama Geliyor?

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kutularda Yazan “Faktör” Ne Anlama Geliyor?
0

Temmuz ayının gelmesiyle beraber güneş kendini iyice hissettirmeye başladı. Özellikle hassas cilde sahip olanlar güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için bir takım önlemler alıyor. Uzun zamandır evlerde güneşten uzak kalmış olmanın verdiği özlemle kendimizi bir anda güneşe atmak pek doğru değil. Çünkü güneş ışınları ciltte renk değişimi, lekeler, yanıklara sebep olarak kanser riskini arttırabiliyor. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için bir takım önlemler almamız gerekiyor. Güneş kremleri de bu tedbirlerden birisi. Peki, cildimize uygun güneş kremini nasıl seçeceğiz? Güneş kremlerinin üzerinde yazan “30 faktör” “50 faktör” ne anlama geliyor?

Sizler için uygun güneş kremi seçimini 5 adımda anlattık. İyi okumalar.

1- Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Seçin

Cilt tipinize göre almış olduğunuz güneş kremi sizi daha iyi hissettirecek ve daha güvenli olacaktır. Yağlı bir cilde sahipseniz, alacağınız güneş kremi su bazlı olması eğer kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici özelliği olan kremleri tercih etmeniz sizler için daha uygun olacaktır.

2- Kaç Faktör Kullanılmalı? Faktör Ne Demek?

Sun Protection Factor(SPF) Türkçe’ de Güneş Koruma Faktörü anlamına gelir ve kremlerin cildinizi güneşten koruma gücünü gösteren rakamdır. Normal, ekstra hassas olmayan ciltler için minimum 30 faktör kremler uygun olsa da ekstra hassas ciltler için en az 50 faktör kremlerin kullanılması öneriliyor.

3- İçeriğine Göz Atın

Güneş ışınlarında bulunan UVA ve UVB cildinize zarar verir. Bunun için içeriğinde bu zararlı ışınlardan korunmanızı sağlayan maddelerin olmasına dikkat edin. Ayrıca alerjinizin olduğu maddeleri de kontrol edin.

4- Suya Dayanıklı Olsun

Güneş kremini sürdünüz sonra denize girdiniz ve bütün krem akıp gitti. Böyle bir durumda sürmüş olduğunuz güneş kremi sizleri zararlı ışınlardan koruyamaz. Onun için seçeceğiniz güneş kremleri suya dayanıklı olmalı.

5- Üretim ve Son Kullanma Tarihlerine Dikkat Edin

Güneş kremlerinin kutularının üzerinde üretim ve son kullanma tarihleri yer alır. Bu tarihlere dikkat edip son kullanma tarihi geçmiş olanları hatta o tarihe yaklaşmış olanları almamalısınız. Çünkü son kullanma tarihi geçen kremlerin içindeki koruyucu maddeler zamanla etkisini kaybedecektir.

 

 

Güneş kreminizi seçtikten sonra uygulamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce sürüp cildinizin kremi emmesine izin vermelisiniz. Güneşte kaldığınız her iki saatte bir kreminizi tazeleyip kendinizi zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir