1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri
0

Eşlerin en çok istediği şeydir şu hayatta. Hamilelik. Eşler, evliliğin birer meyvesi olarak görürler çocuklarını. Bu yüzdende hamile kalıp bir an önce çocuk sahibi olmak isterler. Her anne adayın çok merak ettiği hamilelik belirtileri nasıl olmaktadır? İşte bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve güzel bir yazı çıktı ortaya.

 

Hamilelik kadında bulunan yumurtanın döllenmesi ile başlıyor. Döllenen yumurta ile beraber vücuttaki hormonlar artış gösteriyor. Hormonların artışı ile birlikte hamilelik belirtileri ortaya çıkmış oluyor. Hamilelik belirtileri herkeste aynı seyretmemektedir, farklılık olabilir. Bu her zaman her bünyede farklıdır. Her bayanda aşağıdaki değişiklikler gözükmeyedebiliyor.

 

Hamilelik Belirtileri

Kişi hamile kaldıktan sonra bedensel olarak gelişme göstermektedir. Bu bedensel olarak vucüdun farklı bölgelerinde meydana gelmektedir. Meme dokusu, büyüme ve ağrı hissini yaşamaya başlar. Karında şişlik’den, yoğun gaz oluşumuna, sürekli idrara çıkma, sabah bulantıları, ağızda tatsızlık ve iştahsızlık hamileliğin ilk belirti evrelerindendir.

 

Ruhsal olarakta kadında hamile belirtileri ortaya çıkmaktadır. Gerginlik, uyku hali, aş erme ve sinirlilik yine hamilelik belirtileri arasındadır. Bazı bayanlarda ise hamilelik belirtileri göstermez normal olarak doğum olabilir. Bunu daha net söylemek gerekirse, hamile miyim sorusunun cevabını bulmak için test yaptırmak gerekmektedir.

 

Hamililikte Vücutta Oluşan Değişiklikler

 

l Göğüslerde Dolgunluk

l Vücutta Ağırlık

l Döllenen Yumurtanın Rahime Yerleşmesi Sırasında Kanama

l Adet Gecikmesi

l Hormonların Artması ile Bağırsaklarda Tembellik, Geç Sindirme

l Bulantı, Baş Dönmesi ve Baş Ağrısı

l Aşerme

l Akıntı

l Karında Şişlik ve Gaz

l Sık İdrara Çıkma

l Ağız İçinde Tatsızlık

l İştahsızlık

l Vücutta Hassasiyet

 

 

Hamilelik Belirtileri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde ki bayanlar artık eskisi gibi bilinçsiz değiller. Eskiye dönüp baktığımızda günümüzün imkanları malesef yoktu. Değişen hayat şartları ile birlikte artık bayanlar çok daha bilinçli. Hamilelik belirtilerini hemen anlayabilmeleri mümkün. Birde böyle bilgilendirici yazılar olduğundan dolayı hemen kendinizde bir şüphe uyandırabilirsiniz.

 

Hamilelik belirtileri her bayan göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortak bir nokta var ki hemen hemen aynı belirtiler yine bayanlarda meydana gelebiliyor. Bayanların hamilelik belirtileri arasında ilk dikkat ettiği şey adet gecikmesi. Bu ilk belirti olarak bilinsede adet gecikmesi olmadan da hamilelik belirtisi ortaya çıkabilir. İlk aşamada hamileliğin en yaygın belirtileri arasında yorgunluk, bulantı, vajinal akıntının artması ve göğüslerde ki gerginlik hissi meydana gelmektedir. Hamilelik belirtilerinin ilk evresinde meme başında koyulaşma da yaşanmaktadır. Bu durumların tamamı hamilelik belirtisi olarak yorumlanmaktadır. Bu belirtiler varken adet gecikmesini beklemek gerekmemektedir. Bu bulgular varken de hamilelikten şüphe duyabilirsiniz. Duyduğunuz anda hemen doktorunuza başvurmanızda fayda var.

 

Hamile bayanlarda görülen belirtilerden bir taneside baş dönmesi. Hamile olan bir bayanın gün içerisinde bir çok kez başı dönebilir. Bunun sebebi ise genellikle vücutta salgılanan hormonlardır. Baş dönmesinin yanı sıra artan idrar miktarı, aşerme ve alkol, sigara ve bazı gıdalara karşı tiksinme durumunu ortaya çıkartmaktadır. Bunlar da hamilelik belirtileri arasında gösterilebilmektedir. Vücut ısısındaki değişim de bir belirti olarak gösterilebilse de bunu fark etmek kolay olmayacağından çok fazla bilinmemektedir. Vücut ısısı bu durumda sürekli yüksek kalacaktır. Bu da bayanların daha kolay üşümeye başlamasına sebep olabilir.

 

Hamilemiyim? Hamile Olduğumu Nasıl Anlayabilirim?

Bir bayan hamile kaldığını nasıl anlar? Yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerden bir kaçını geçiriyorsanız yada şüphe duyuyor iseniz sizde büyük ihtimal hamilesinizdir. Hamilelik için yukarıda saymış olduğumuz belirtilerin aslında kendi için yorumlanması gerekmektedir. Bu belirtiler bazen farklı sebeplerden dolayıda olabilir. Bayanlar hemen telaşa ve şüpheye kapılmamaları gerekmektedir.

 

Hamilelik belirtileri arasında ilk sıraya koyabileceğimiz yorgunluk hissi en kolay fark edilen belirtilerdendir. Bir gebelik hormonu olan Progesteron hormonun kontrolsüz biçimde yükselmesi bayanlarda yorgunluk hissine sebep olmaktadır. Aslında bu durum gün içerisinde işteyken yada uykusuzluktan dolayı da başa gelebilmektedir. En önemli belirtilerden bir taneside bulantıdır. Bulantılar genel itibari ile hamileliğin ilk haftalarında meydana gelmektedir. 6 ile 12. hafta arasında bolca bulantı problemi yaşanmaktadır. Genellikle bu bulantılar sabah kalktıktan sonra meydana gelmektedir. Ancak bu dönemde öğlenleri ve akşamları da bulantılar olabilir. Ancak bulantı yaşayan bayanların düşük yapma oranlarının da daha düşük olduğu gözlemleniyor. Bu da bu belirtinin olumlu yönü olarak gösterilebilir.

 

Yorgunluk ve bulantı ile birlikte kan basıncında ki hızlı düşmeler baş dönmesine sebep olmaktadır. Aniden fevri şekilde kalkmalarda ve farklı yanlış hareketlerde de baş dönmesi görülmektedir. Bunların yanı sıra uyku düzensizliği de bu belirtiyi tetiklemektedir. Hormonların etkisi ile birlikte ciltte akne ve sivilcelerin arttığı bu dönemde gözlemlenmiştir. Burada ise malesef bir önlem alınamamaktadır ve yoktur. Uzmanlara göre genellikle daha yağlı bir cilde sahip olan bayanlarda bu sorun gözlenmektedir. Hamilelik belirtileri arasında kalp çarpıntısı da gösterilmektedir. Kanın daha az yoğunluğa sahip olması ile birlikte kanın akış hızı artış gösterir. Bu da kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir. Aşerme olayı da belirtiler arasında en sık görülmektedir. Aşerme ise bazı yiyeceklere karşı olan anlık isteklere verilen addır.

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtilerden şüphe duyuyor iseniz mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Kendi kendinize şüphe etmeyiniz. En iyi sonucu tabi ki sizlere doktorlar verecektir.

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir