1. Ana Sayfa
 2. Kosgeb

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?
0

Tüketim oranının artması ve üretim faaliyetlerinin tüketimi karşılamakta zorlanmasından kaynaklı olarak hayvancılık sektörü için destek çalışmaları yapılmaktadır. Hayvancılık ile uğraşan kişi sayısını arttırarak doğru orantılı bir şekilde yetiştirilen hayvan sayısını da arttırmak amaçlanmaktadır. Hayvancılık kredisi nasıl alınır adlı yazımızda hayvancılık için verilen destekleri ve başvuru aşamaları destekli bir şekilde açıklanmaktadır.

Hayvancılık Kredisi

Hayvancılık kredisi, ülkemiz genelinde sağlanan destek çalışmalarındandır. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanların üretimini desteklemek, yetiştirilen hayvan sayısını arttırarak üretim ile tüketim arasındaki dengeyi oluşturmak için hibe ve kredi destekleri verilmektedir. Birçok banka tarafından hayvancılık kredisi adı altında ödenekler sağlanmakta iken devlet kurumlarından da destekler sağlanmaktadır.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Ülkemiz içinde faaliyetlerini sürdüren banka kuruluşları hayvancılık kredisi adı altında çiftçilere ve üreticilere destek paketleri sunmaktadır. Hayvancılık kredisi veren bankalar sıralandığında ilk akla gelen banka, ülkemiz tarım ve hayvancılık çalışmalarını destekleyen Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankasına ek olarak birçok banka da bu destek çalışmalarında rol oynamaktadır.

Neredeyse tüm banka kuruluşlarından hayvancılık kredisi adı altında kredi alabilmeniz mümkündür ancak öne çıkan kredi paketlerini sunan bankalar aşağıdaki şekildedir.

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank

Yukarıda belirtilen banka kuruluşlarından en uygun krediyi Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi adı altında alabilmeniz mümkündür. Çalışma politikası esas alındığında tarım ve hayvancılık desteklemesi konusunda rol oynayan bir kuruluştur.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi adı altında çiftçilere ve hayvancılık ile uğraşan kişilere kredi desteği vereceğini duyurarak başvuru taleplerini almaya başladı. Ziraat Bankası hayvancılık kredisinden yararlanarak faiz indirimli desteklerden yararlanabilir ve yetiştiricilik faaliyetlerinizi büyütebilirsiniz.

 • Yaygın hayvansal üretim kredisinde üst limit olarak 1.500.000 TL belirlenmiştir ve bu krediye yatırım ve işletme döneminde faiz indirim oranı %100’dür.
 • Sütçe ve etçi hayvan yetiştiriciliğinde yatırım ve işletme döneminde faiz alınmayarak kredi üst limiti 25.000.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Su ürünleri yetiştiriciliğinde yatırım ve işletme dönemlerinde kredi faiz indirimi %50 ve kredi üst limiti 10.000.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde yatırım aşamasında %90, işletme aşamasında ise %100 kredi faiz indirimi sağlandığı gibi kredi üst limiti 10.000.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde kredi üst limiti 15.000.000 TL olarak belirlenmiştir ve faiz indirimi uygulanmamaktadır.
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde yatırım aşamasında %25, işletme döneminde ise %50 faiz indirimi uygulanırken kredi üst limiti 5.000.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Arıcılık yetiştirme faaliyetlerinde yatırım aşamasında %70, işletme aşamasında da %80 faiz indirimi uygulanırken kredi üst limiti 2.500.000 TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi desteklerinden yararlanmak için öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olmanız gerekmektedir. Daha sonraki işlemler Ziraat Bankası şubelerinden bizzat alınmaktadır. Bankaya sunacağınız teminatlar ve 3 yıllık bilançonuz ile birlikte hayvancılık kredisi destek paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi sağlamak için başvuran kişilerin belirli şartlar aramaktadır. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi nasıl alınır sorusunu cevaplamak ve işlemleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki yönlendirmeleri takip etmelisiniz.

 1. Başvuru yapacak olan kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olması gerekmektedir ve başvuru aşamasında bu belge getirilmelidir.
 2. Başvuru yapan kişinin kredi notunun yeterli olması gerekmektedir.
 3. Hayvancılık kredisi almak için başvuru sebebi ve projesini hazırlamalıdır.
 4. Talep ettiği miktarın, projenin, %25’i oranında miktarın kendisinde bulunması gerekmektedir.

Bu aşamada başvuru yapan kişilerden belgeler istenmektedir.

 • Çiftçi Kayıt Belgesi
 • Kredi kullanımında teminat gösteren belgeler
 • İşletme faaliyetlerinin son 3 yılı kapsayan bilançosu ve gelir tablosu
 • İşletme veya firmaya ait vergi levhasının fotokopisi ve aslı
 • İşletme faaliyetlerinin bağlı bulunduğu ticaret odasına ait kaydını gösteren belge
 • Ticaret Sicil Belgesi

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz İndirimi

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi alanında yayınladığı içerikte belirli şartları sağlayan kişilerin daha uygun faiz oranlarında kredilerden yararlanabileceklerini belirtmiştir. Bu şartlar ülke genelindeki hayvancılık faaliyetlerini desteklemek için belirlenmiştir ve aşağıdaki şekildedir.

 • Kadın çiftçi adayları faiz oranından %10 indirim alabilmektedir.
 • 40 yaşını doldurmamış çiftçiler genç girişimci olarak değerlendirilir ve faiz oranına ek %10 indirim alabilmektedir.
 • Yerli hayvanları tercih eden çiftçilere faiz oranından %10 indirim uygulanmaktadır.
 • Kullanılmayan bir işletmeyi devir alarak çalışmalarınızı başlatırsanız faiz oranından %10 indirim uygulanmaktadır.
 • Desteklenmesi gereken bölgelerde yatırım yaparsanız faiz oranından %10 indirim uygulanmaktadır.

Yukarıda belirtilen şartlardan birini ve birkaçını sağlamanız halinde faiz oranından indirim avantajlarından yararlanabilirsiniz ve uygun faiz oranıyla kredilere sahip olabilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi

KOSGEB, hayvancılık kredisi ve hayvancılık hibe desteklerini sunmaktadır. Proje bazlı çalışan KOSGEB, sizlerin hazırladığı rapor doğrultusunda projenizi inceleyerek ve gerekli görülmesi halinde hibe veya destek paketlerini kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Tesisinizi büyütmek, daha fazla hayvan yetiştirmek veya sıfırdan hayvancılık yapmak için başvuruda bulunabilir fikirlerinizi ve projelerinizi ileterek destek alabilirsiniz.

Hayvan yetiştiriciliğini ticari faaliyetler ile devam ettirmeniz durumunda KOSGEB tarafından kredi almanız daha olanaklıdır. Örnek olarak, tavuk çiftliğinde yaptığınız yetiştiricilik faaliyetlerini satış ile birleştirmek istiyor iseniz KOSGEB hayvancılık kredisi desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Ticari faaliyetler ile devam ettirmek istediğiniz çalışmaların işletme kuruluş giderlerini, ihtiyaç duyulan makinelerini ve çalıştırılan elemanların ihtiyaç giderleri KOSGEB destekleri ile karşılayabilir ve kuruluş aşamasını daha rahat bir süreçle atlatabilirsiniz. Bu destekten yararlanabilmek için girişimcilik belgesi almalı daha sonrasında KOSGEB veri tabanına kayıt olmalısınız. Bu aşamadan sonra destek başvurusunda bulunabilir ve süreci takip edebilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Alma Yolları

Bankalar dışında hayvancılığın gelişmesi için destek sunan kuruluşlar mevcuttur. Bankalara yapacağınız başvurular haricinde bu kuruluşlara başvuru yaparak destek alabilirsiniz.

 • IPARD Fonu
 • Türkiye Kalkınma Ajanslarının bölgede veya Türkiye genelinde yaptığı destek çalışmaları
 • KOSGEB destekleri
 • Genç çiftçi adaylarına faizsiz 30.000 TL hibe kredi

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap