1. Anasayfa
  2. Sağlık

HES kodu nasıl alınır? HES kodu nedir? HES kodu alma!

HES kodu nasıl alınır? HES kodu nedir? HES kodu alma!
0

Covid-19 ile mücadele kapsamında geliştirilen Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması hayatımızın her alanında kullanılıyor. O zaman HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? HES kodu nerelerde kullanılır? HES uygulaması nasıl indirilir gibi bilgiler haberimizde…

Virüs salgınının ardından mobil uygulama ile koronavirüs kontrol ve takibini vatandaşlarımızın hizmetine sunan Sağlık Bakanlığı, kontrollü sosyal yaşam için “HES kodu” uygulamasını devreye soktu.

Şehirler arası ulaşımda, iş yerlerinde ve bireysel etkileşim gerektiren tüm kamusal mekanlarda kullanılmaya başlanan HES kodu, kısa bir sürede hayatın tüm alanlarına yayıldı.

HES kodu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü ve güvenli Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza olanak sağlayan bir koddur.

HES kodu nasıl alınır?

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden, “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna tıklanarak ve kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturuluyor.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, kişilerin kendi kontrolünde.

Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden istediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodun hangi kurumla paylaşıldığına ilişkin liste görüntülenebiliyor.

SMS yöntemi ile HES kodu nasıl alınır?

HES kodu ayrıca sms ile de alınabiliyor. Sms ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıyor ve 2023’e SMS olarak gönderilebiliyor.

HES uygulaması nasıl indirilir?

“Hayat Eve Sığar” uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor. 

Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

(Andorid) Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması indirmek için tıklayınız.

(IOS) Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması indirmek için tıklayınız.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir