1. Anasayfa
  2. Kredi

Hesap Kesim Tarihi Nedir? Saat Kaçta Kesilir?

Hesap Kesim Tarihi Nedir? Saat Kaçta Kesilir?
0

Kredi kartı kullanıcıları hesap kesim tarihi kelimesi ile oldukça sık karşılaşmaktadır. Bunun sebebi, banka kredi kartı borç yapılanmasının aylık olarak işlem görmesidir. Hesap kesim tarihi nedir saat kaçta kesilir gibi detaylı incelemesini bu yazımızda ele alarak kredi kartı kullanıcılarının bu alandaki sorularına cevap niteliği oluşturmaktayız.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap kesim tarihi, kredi kartı kullanıcılarının aylık ekstrelerinin belirlendiği tarihtir. Kredi kartı kullanıcıların ay boyunca yaptıkları harcamalar hesap kesim tarihinde toplanır ve aylık asgari ödeme tutarı belirlenir. Kredi kartınızdaki borçlarınız sıfırlanmadığı sürece hesap kesim tarihi itibariyle taksitlerinizi ödemeniz gerekmektedir.

Hesap kesim tarihi, bankaların otomatik olarak belirlediği ancak sizlerin de değiştirebileceği bir tarihtir. Kredi kartı başvurularınız sırasında hesap kesim tarihinin hangi gün olacağı konusunda uyarılar yapabilir ve para akışınıza göre şekillendirebilirsiniz.

  • Örnek olarak, her ayın 15’inde maaş alan kişiler hesap kesim tarihi her ayın 10’u olarak belirleyebilir ve asgari ödeme tutarının ödenmesi için belirtilen 1 haftalık süreçte ödemesini gerçekleştirebilir.
  • Her ayın 20’sinde maaş alan kişi, her ayın 18’ine hesap kesim tarihini aldırabilir.

Banka müşteri temsilcileri bu konularda anlayış göstererek tarihleri sizlere göre şekillendirebilmektedir. Otomatik olarak belirlenen tarihi değiştirmek için banka şubeleri veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme imkanı tüm bankalar tarafından sunulmaktadır. Kişilerin ödeme planlarının veya maaş günlerinin değişmesi sebebiyle, hesap kesim tarihi değiştirme işlemi de gereksinim haline gelmektedir. Kişiler hesap kesim tarihlerini kendilerine uygun bir şekilde değiştirerek ödeme konusunda daha rahat bir konuma gelmektedir.

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işleminizi müşteri temsilcileri, banka şubeleri ve internet bankacılığı aracılığıyla değiştirmeniz mümkün. Müşteri hizmetleri ve banka şubeleri ile yapacağınız görüşmelerde sizinle ilgilenecek olan müşteri temsilcileri işleminizi dakikalar içerisinde gerçekleştirecektir. İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemini gerçekleştirmek için “Hesap kesim tarihi düzenle” seçeneğine tıklayarak istediğiniz tarihe geçiş sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işleminizi sorunsuz olarak senede 3 defa değiştirme imkanı sunulmaktadır. Bu işleme sınır koyulmasının sebebi kredi kartı kullanım oranının fazlalığı ve değiştirilen işlemlerin ödeme işlemlerini yeniden şekillendirmesidir. Senede 3’ün üzerinde bu işlemi gerçekleştirmeye ihtiyaç duyduğunuz takdirde müşteri temsilcileri ile iletişime geçmeniz ve durumu bildirmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Öğrenme

Kredi kartı hesap kesim tarihi öğrenme işlemlerinizi aylık faturalarınızda öğrenebilirsiniz. Kredi kartı ekstre bilgilerinde hesap kesim tarihi ve asgari son ödeme tarihi bulunmaktadır. Ayrıca mobil ve internet bankacılığı ile kredi kartı bilgilerinize ulaşabilir, bu alanda yaptığınız harcamaları ve hesap kesim tarihini görebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Saat Kaçta Kesilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi saat kaçta kesilir sorusunu net olarak cevaplamak mümkün değildir çünkü bankalar bu konu hakkında bilgilendirici ifadeler kullanmamaktadır. Ancak ortalama inceleme ve analizler sonucu, bankalar bu işlemlerini hesap kesim tarihinden bir önceki gün saat 23:00’de bitirmektedir. Bu saat değişiklik gösterebilmektedir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir