1. Anasayfa
  2. Bankalar

Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir? 2021 GÜNCEL

Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir? 2021 GÜNCEL
0

Hesap numarası, para transfer işlemlerinde mutlaka bilinmesi gereken şeylerden biridir. Hesap numarası öğrenme yolları, para transfer işlemlerinde size son derece yardımcı olacak ve hızlı bir şekilde hesap numarasını öğrenmenizi sağlayarak ödeme alabilmenizi sağlayabilecek yollardandır. Bildiğiniz gibi günümüzde para alışverişleri banka üzerinden gerçekleşiyor ve bu işlemlerde de hesap numarası kullanılıyor. Hesap sahiplerinin hesap numaralarını öğrenmesi, para transfer işlemini kolaylaştırdığından mutlaka öğrenilmesi ve bilinmesi gerekiyor. 

Kartınızı Kontrol Edin

Hesap numarası öğrenme yolları listemizin ilk sırasında banka kartları bulunuyor. Bankada hesabı olan hemen herkesin en az bir adet banka kartı bulunuyor. Banka kartının ön yüzünde isim bilgilerinin olduğu bölümün hemen altında hesap numarası yazıyor. Bu bölüm aracılığıyla hesap numaranızı kontrol edebilir ve öğrenebilirsiniz. Bazı banka kartlarında ise, hesap numarası kartın arka yüzünde yazmaktadır. Bankadan bankaya göre değişkenlik gösterdiği için iki tarafı da kontrol etmenizi öneriyoruz.

Hesap Cüzdanınıza Bakın

Bankada hesap açtığınız zaman size bir hesap cüzdanı veriliyor. Bu hesap cüzdanında hesap numarası yer alıyor. Hesap cüzdanınızın tarih bilgilerinin hemen altında yer alan kısımda hesap numarası yazar. Bu bölümden hesap numarasını öğrenebilirsiniz.

Hesap Özet Kontrolü

Bankaların pek çoğu, vadesiz hesap hareketlerinizi haftalık veya aylık olarak mailinize gönderir. Gönderilen e-postada mutlaka hesap numarası da yazmaktadır. Bankada bulunan vadesiz hesabınıza ait bir özet gönderildiği için, hesap özetinde mutlaka hesap numarası olması gerekiyor. Banka kartınız ile yaptığınız harcamalarda, para transferlerinde, paranın çıktığı hesap ve numarası gösterilmektedir.

İnternet Şubesi ile Öğrenebilirsiniz

Bankanızın internet şubeciliği kanalını kullanarak hızlı bir şekilde hesap numarasını öğrenebilirsiniz.  Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

  • Banka hesabınızın internet şubesine, kimlik ve parola bilgileri ile giriş yapınız.
  • Menü bölümünden, hesaplar sekmesine tıklayarak vadesiz veya vadeli hesaplarınızı görüntüleyebilirsiniz.
  • Kullandığınız vadesiz hesabın hemen alt kısmında IBAN numarası yazmaktadır.
  • IBAN numarasının son 16 hanesi, hesap numarasını vermektedir. Bu şekilde hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Para Transferlerini Kontrol Edin

Para transfer dekontlarında mutlaka yaptığınız transfer detayları yer alacaktır. Söz konusu transfer detaylarında hesabınıza ait bilgiler de bulunmaktadır. Hesap numaranızı banka hesabınızda bulunan transfer detaylarını inceleyerek hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

  • İnternet şubesine kimlik ve parola bilgileriniz ile giriş yapınız.
  • Hesaplar sekmesine tıklayınız.
  • Vadesiz hesabınıza tıklayın ve daha sonra hareketler bölümünü seçin
  • Bu bölümde, vadesiz hesabınız aracılığı ile yaptığınız işlemler gösterilmektedir.
  • Herhangi bir para transferi veya fatura ödeme bilgisine tıklayarak IBAN veya hesap numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

Çağrı Merkezini Arayın

Bankanızın çağrı merkezini arayarak hızlı bir şekilde hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Çağrı merkezini arayıp, müşteri temsilcisine bağlanmaya gerek kalmadan, adınızı soyadınızı ve kimlik bilgilerinizi söyleyerek kısa süre içerisinde hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Şubeye Gidin

Hesap numarası öğrenme yolları listemizdeki son işlem, şubeye gitmektir. Eğer yukarıdaki yolların hiçbir ile hesap numaranızı öğrenemediyseniz, hemen en yakın şubeye giderek, kimlik bilgileriniz ile hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Hesap numaranızı öğrendikten sonra, yapmak istediğiniz tüm işlemleri, şube veya diğer kanallar aracılığı ile hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir