1. Ana Sayfa
  2. Tarım

Hidroponik Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Hidroponik Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?
0

Hidroponik olarak bilinen topraksız tarım yöntemi, sanayileşme sürecinin ilerleyen dönemlerinde toplumların besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için daha az maliyetle ve toprak kullanmadan gerçekleştirdikleri üretim çeşididir. Hidroponik topraksız tarım nasıl yapılır sorusuna cevap arayan kişilere bilgi sunması amacıyla hazırladığımız yazılardan faydalanarak bu yöntemi deneyebilir ve üretim gerçekleştirebilirsiniz.

Hidroponik Topraksız Tarım Nedir?

Hidroponik tarımın Türkçe karşılığı olarak topraksız tarım anlamını taşımaktadır. Günümüzde yetiştirilen birçok bitki topraksız bir şekilde yetiştirilmiştir. Bu sistemde alışık olduğumuz değer ve biçimlerin dışına çıkılmaktadır. Besin ve mineral ihtiyacını topraktan karşılayan bitkilerin, besin karşılama işlemleri su ve besin solüsyonları tarafından yapılmaktadır. Bitki kökleri toprak altında besin değerlerine ulaşarak bulduğu besin miktarına göre gelişim göstermektedir. Hidroponik topraksız tarım uygulamasında su ve mineraller direkt olarak bitkiye sunulmakta ve beklenen sürede gelişim göstermesi sağlanmaktadır.

Neden Topraksız Tarım?

Topraksız tarım uygulaması alışık olmadığımız bir yetiştiricilik çeşidi olsa da yapılan araştırma ve çalışmalara dayandırılarak faydaları açıklanmaktadır. Hidroponik topraksız tarım uygulamasını öğrenmek amacıyla balkonunuza veya bahçenize ufak bir alan kurabilirsiniz. Çiftçiler topraksız tarım uygulamasını profesyonel seralarda gerçekleştirerek küçük alandan maksimum verim elde ederken aynı zamanda yetiştirilen bitkinin sağlıklı olması da vurgulanmaktadır.

  • Topraksız tarım uygulayarak bitki yetiştiren çiftçiler zaman tasarrufu sağlarlar. Bu uygulama sayesinde bitkiler yaklaşık olarak %50 daha hızlı büyüme göstermektedir. Bunun sebebi bitkinin besin elementlerine ulaşmak için çaba göstermeden direkt olarak sahip olmasıdır. Belirli dönemlerde ihtiyacı olan mineralleri ve suyu alarak hızlı gelişim göstermektedir.
  • Hidroponik topraksız tarım uygulaması sera ile benzerlik göstermektedir. Profesyonel bir sera içerisinde senenin her ayında yetiştiricilik yapma şansınız mevcuttur. Dönemsel olarak farklı ürünler yetiştirerek düzenli bir gelir sağlayabilirsiniz.
  • Bitkilerin toprak ile herhangi bir bağı olmadığı için hastalık ve böceklerden zarar görmemektedir. Bu da topraksız tarım uygulamasından maksimum verim almanızı sağlamaktadır.
  • Topraksız tarım uygulamasında toprak ile bağlantı kurulmadığı için seranızdaki düzeneği kendinize göre şekillendirebilirsiniz. Bu işlemler neticesinde seranızın her bölgesini kullanarak yüksek kapasitede ürün üretimi gerçekleştirmeniz sizlerin elinde. Bu uygulamayı kullanan kişiler seraların yanı sıra uygun ortamı sağlayabildikleri her alanda yetiştiricilik yapabilmektedir.
  • Hidroponik tarım sayesinde toprakla bağı kesilen bitkilerin etrafında yabancı veya istenmeyen bitkiler yetişmediği için düzeltme, temizleme ve çapa gibi işlemlere gereksinim kalmaz.

Hidroponik Topraksız Tarımda Hangi Bitkiler Yetişir?

Hidroponik topraksız tarımda hangi bitkiler yetişir sorusunun cevabı sınırsız olarak nitelendirilebilir. Hassas olmayan ve sera ortamında yetişebilecek tüm bitkiler topraksız tarım uygulaması ile yetiştirilebilir. Bu uygulama kullanılarak yaygın olarak yetiştiricilik yapılan sebzeler: bezelye, kabak, salatalık, tatlı biber, domates, brokoli, fesleğen, acı biber, pazı, marul, ıspanak, fasulye olarak sıralanmaktadır. En çok tüketilen ve satışı kolay olan bitkiler üzerinde üretim artışı görülmektedir. Bitkilerin yanı sıra hayatınızı süsleyen birçok çiçek türünün yanı sıra aromatik bitkiler de üretilmektedir.

Topraksız Tarım Organik Midir?

Bu sorunun detaylarından topraksız tarım ve topraklı tarım uygulamaları benzerlik göstermektedir. Çünkü, iki bitki yetiştiriciliği çeşidinde de organik veya inorganik bitkiler üretmek yetiştiricinin elindedir. Hipodronik topraksız tarım organik midir sorusuna cevaben, tarım piyasası içerisinde topraksız tarım uygulamasında kullanabileceğiniz besin mineralleri ve solüsyonlar bulunmaktadır. Bu çeşitlerden hangisini kullanacağınız tamamen sizlere bırakılmaktadır. Organik olmasını sizler belirleyebileceğiniz gibi hangi mineral ve desteklerden yararlanabileceğini de seçebilirsiniz. Tamamen organik besinler bulabileceğiniz gibi katkı maddeleri bulunan besinler de satın alabilirsiniz.

Neden Topraksız Tarım?

Topraksız tarım, çok nüfuslu ülkelerin geliştirmek ve önümüzdeki senelerde sıklıkla kullanmak istedikleri tarım yöntemidir. Küçük alanlarda çok ve verimli bitkiler yetiştirebilmenin avantajını kullanarak nüfusun ihtiyacını karşılamak için kalkınma planları oluşturulmaktadır. Ürünlerin daha kısa sürede, verimli ve kaliteli üretilmesi hidroponik topraksız tarım uygulamalarının önüne açan başlıca etkenlerdendir. Önümüzdeki 50 sene içerisinde topraksız tarım uygulamasının artış göstereceği ve neredeyse şehir merkezlerinde dahi yapılabileceği vurgulanmaktadır.

Topraksız Tarım Eğitimi

Topraksız tarım uygulamasını eksiksiz ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirmek için bu işlemi uygulayan kişilerden eğitim alabilirsiniz. Topraksız tarım eğitimi sayesinde kurulum aşamasından bitkilerin yetiştirilme aşamalarına kadar detaylı bir süreç geçirebilirsiniz. Bu eğitimin karşılığı olarak topraksız tarım uygulamalarında donanımlı çiftçiler olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap