1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Hızlı Kilo Verme Yolları

Hızlı Kilo Verme Yolları
0

 

Kilo vermek çoğumuz için aşılması çok zor bir konu olarak görülmektedir, gerçekten de böyledir çünkü kilo vermeye çalışanların çok azı bu konuda başarılı olabilmiştir. Bir yıl boyunca kilo verme ve verilen kiloyu koruma oranı yüzde 9 civarındadır. Diyetisyen desteği alanlarda bu oran yüzde 20-30’lara çıkmaktadır. Bu yazıda nasıl hızlıca kilo verebileceğinizi ve verdiğiniz kiloları koruyabileceğinizi anlatacağız.

 

Diyet Yapmayın

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr Yavuz Yörükoğlu, diyetlerin bir tanesi işe yarasaydı bu kadar çok diyet listesi olmazdı demiştir. Gerçekten de böyledir, diyetler hiçbir işe yaramaz, çünkü sizin kilo alma nedeninizi bilmemektedir ve bunu çözmemektedir. Kilo vermek istiyorsanız öncelikle kilo alma nedeninizi bulun.

 

Beslenme ve Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Günlük hayatında çok fazla şekerli gıda tüketen kişiler şekeri bırakıp günde 30 dakika yürüyüş yaptıklarında farkedilir derecede kilo vermektedirler. Üstelik bu kiloyu verirken herhangi bir açlık hissi de yaşamamaktadırlar. Bunun en önemli sebebi ise, kilo verirken kullandığı besin kaynaklarını daha kaliteli ve daha doyurucu olarak seçmeye başlamasıdır.

 

  • Bir kutu kola içerseniz yaklaşık olarak 130-140 kalori alırsınız fakat karşılığında asla doymazsınız.
  • Oysa bu 130-140 kaloriyi ekmekten alsanız az da olsa bir doygunluk hissetmeniz olası olacaktır.
  • Günlük hayatta tükettiğimiz şekerin günlük kalorisi en az 500-600 hatta belki daha fazla.
  • Şekeri kesmek demek, gereksiz yere size hiçbir doygunluk vermeyen bir şeyi hayatınızdan çıkarmak demektir.
  • Şekersiz yiyeceklerin miktar bölü kalori oranı daha yüksektir, bu sayede daha çok miktarda yiyeceği daha az kalori alarak yersiniz.
  • Örneğin 100 gram bisküvi yaklaşık 500 kalori içerir, fakat 100 gram ekmek 250 kalori, 100 gram kaşar peyniri 350 kalori içerir. Hemen hepsi aynı miktarda doygunluk sağlar fakat alınan kaloriler farklıdır

 

Yürüyüşe Başlayın

Yürüyüş tek başına kilo verdirmez, fakat destekleyici tedavi olarak kullanırsanız ciddi anlamda kilo vermenizi sağlar. Özellikle kilonuz 100-120 civarı ise, 1 saat yürümek 500 kalori yaktıracaktır. Bu sayede daha hızlı kilo verebilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir