Haberler

Hobi Listesi Arayanlar İçin Birbirinden Harika 30+ Hobi Tavsiyeleri(2020)

Hobiler bizim için çok önemlidir. Çalışmaktan ve eğlenmekten arta kalan vaktimizde genelde hobilerimizle uğraşırız. Hobilerimiz, ruhumuzu dinlendirir ve bize dinçlik katar, bu yazıda sizlere özellikle karantina sürecinde değerlendirebileceğiniz onlarca hobi önerileri derledik. 2020 güncel olarak hazırladığımız hobi tavsiyeleri, hobi listesi içeriğimizi umarım beğenirsiniz.

 

1) Egzersiz Yapmak

Amerikan Hastalık Kontrol ve Engelleme Derneği’ne göre, kişiler sağlıklarını korumak için haftada en az 3-4 gün 30 dakika egzersiz yapmalıdırlar. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, egzersiz süresini ve sıklığını daha da artırabilirsiniz, hareketsiz olmak vücut için çok zararlı olmaktadır. Bu nedenle Egzersiz yapmak edinebileceğiniz en iyi hobilerden biri olabilir.

2) Bisiklet Sürmek

Bizzat benim de edinmiş olduğum çok güzel bir alışkanlık veya hobi. Bisiklet sürmek hem keyif veren hem de vücudu hareketli kılan çok önemli egzersiz türlerinden biri olmaktadır. Düzenli olarak sürülen 30 dakika veya 1 saatlik sürüşler fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, her anlamda size yardımcı olur. Zaman zaman kendinize 10-20-40-50 kilometrelik mesafe hedefleri koyup bisiklet sürebilirsiniz. Şu ana kadar bisiklet üzerinde bir günde yapmış olduğum en uzun yolculuk 63 kilometredir ve yaklaşık 4 saat sürmüştür.

3) Oyun Oynamak

Piyasada o kadar çok oyun ve oyunsever var ki, oyun sizin için çok güzel bir hobi önerilerinden biri olabilir. İşi bağımlığa götürmediğiniz sürece, oldukça yararlı ve keyifli bir hobidir, oyun oynamak. Sizlerde oyun oynamak istiyorsanız, hemen kendinize bir bilgisayar alabilir veya bir oyun konsolu satın alarak oyun oynayabiliyorsunuz.

4) Balık Tutun

Balık tutmak çok ucuz bir hobidir. Sadece 100-200 TL arası bir maliyetle bu hobiyi gerçekleştirebilirsiniz. Balık tutmak en çok tercih edilen veya sevilen hobiler arasındadır. Balık tutmaya başlamak için, tek yapmanız gereken bir olta almak olacaktır. Önce balık tutan insanlardan eğitim alabilir veya direk olarak kendiniz tutmayı deneyebilirsiniz.  Zamanla sizlerde balık tutmayı kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz. Hobi önerileri listemizde, balık tutmak kesinlikle var.

5) Bahçe İşleri

Bahçe işleri hobi önerileri listemizde bulunuyor. Günlük olarak bahçenizin bakımını yapabilir çeşitli meyve sebze yetiştirebilir ve hatta bahçeniz biraz büyükse çeşitli inşaat işleri ile bile uğraşabilirsiniz.

6) Doğa Yürüyüşü

Doğa yürüyüşü çok keyifli bir aktivitedir. Öncelikle bir ormanlık alan veya doğa ile başbaşa kalacağınız bir yere gelmeniz gerekmektedir. Doğa yürüyüşlerinde sadece doğada bulduklarınızı yer ve doğada bulduğunuz yerlerde kalırsınız. Doğa yürüyüşleri bazen kamp halinde, bazen ise günlük olarak gayet normal bir şekilde olabiliyor.

7) Düzenli Yayınları Okumak

Hobi önerileri listemizde, okumak bölümüne yer vermesek kesinlikle olmazdı, okumak son derecek keyifli bir hobi olmaktadır. Makale, gazete veya dergi ve kitap okumak son derece keyifli bir hobidir. İlgilendiğiniz alanlarda dergiler satın alarak veya abone olarak böyle bir hobi edinebilirsiniz.

8) Topluluklara Katılın

Gönüllü olarak hizmet veren topluluklara katılmak, vaktiniz geçirmek için ideal bir hobi olabilir. Topluluklara katıldığınız zaman, pek çok anlamda kendi ruhunuzu dindirmiş ve insanlara faydalı olmuş hissedersiniz.  İnternet üzerinde hangi gönüllü topluluklara katılabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

9) Blog Açmak ve Yazmak

Hobi önerileri listemizde hem para kazandıran hem de bir hobi olan blog açmak da var. Blog açmak hobisi, sizlere reklam geliri sayesinde para kazandırmakla beraber, içinizi dökmek için de güzel bir araç olabilir. Sizlerde hemen bir blog açarak yazmaya başlayabilir ve bu hobinizi gerçekleştirebilirsiniz.

10) İkinci El Eşya Almak ve Satmak

Muhtemelen böyle bir şeyin hobi olacağı aklınıza hiç gelmezdi. İnternet üzerinde ikinci el ilan sitelerinde, kelepir fiyatlara satışa çıkarılan o kadar çok ürün var ki, istediğiniz herhangi bir ürünü kelepir fiyata alabilir ve üstüne karınızı da koyarak satabilirsiniz. Zamanla daha güzel ürünleri bulmaya ve satmaya başlarsınız. Bu zamanla sizde bir hobiye dönüşecektir.

11) Film veya Dizi İzlemek

İnsanların neredeyse yarısının yaptığı bir hobi olan film veya dizi izlemek hem faydalı hemde kötü bir alışkanlık olabilir. İzlediğiniz dizi ve filmlerin size bir şeyler kattığına eminseniz, bu sizin için çok faydalı olabilir ancak size bir şey katmayan dizileri ve filmlerin zamanınızı çok fazla çalmamasına özen göstermelisiniz.

12) Yetenekler Öğrenmek

İnternet üzerinde öğrenebileceğiniz çok fazla iş vardır. Örneğin boyacılık nasıl yapılır internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Grafik tasarıma ilgi duyuyorsunuz internet üzerinden nasıl yapıldığına dair ücretli veya ücretsiz olarak eğitim alabilir ve bu yetenekleriniz geliştirebilirsiniz.

13) Youtube’da Video İzlemek

En büyük hobilerimden biri olan Youtube’da video izlemek benim gibi pek çok kişinin de çok büyük bir hobisidir. İnternet üzerinde izleyebileceğiniz çok sayıda video bulunuyor, bunların küçük bir kısmı yararlı videolardan oluşuyor, sizlerde bu tarz videoları izleyerek kendinizi geliştirebilir ve kendinize artı bir değer katabilirsiniz.

14) Borsa’da Yatırım Yapmak

Bir miktar sermayeniz varsa çok eğleneceğiniz hobilerden biridir. Borsa’dan ciddi miktarda para kazanabilen ve gelir elde edebilen çok fazla insan vardır. Sizlerde hemen borsaya yatırım yaparak hem para kazanabilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Borsa’da yatırım yapmak için herhangi bir alt limit bulunmamaktadır. 10 lira ile bile yatırıma başlayabilirsiniz. Borsada kazanç ve kayıplar sermaye miktarına göre artmaktadır. Ne kadar çok paranız varsa, o kadar çok kazanır veya kaybedersiniz.

15) Tanışma Uygulamalarını Kullanın

İnternet üzerindeki tanışma uygulamaları hobi önerileri listemizde bulunuyor. Tanışma uygulamalarını kullanarak sizlerde yeni birileri ile tanışabilirsiniz. Bu şekilde yeni birileri ile tanışan ve hatta evlenen çok fazla insan var. Sizlerde bu tanışma uygulamaları ile belkide hayatınızın aşkını bulabilirsiniz.

16) Zekâ Oyunları Oynayın

Zekâ oyunları, hobi önerileri listemizde bulunuyor. Satranç gibi zekâ oyunları sizlerin keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak çok önemli oyunlardan biridir. Sizlerde satranç gibi zekâ oyunları oynayarak iyi bir zaman geçirebilirsiniz.

17) Arkadaşlarınızla Zaman Geçirin

Arkadaşlarınızla vakit geçirmek de iyi bir hobi olabilir. Boş zamanlarınızda arkadaşlarınız oyun oynayabilir gezebilir ve iyi vakit geçirebilirsiniz.

18) Tarihi Yerleri Gezmek

Tarihi yerler, özellikle ülkemizde çok fazla sayıda var. Dünyada tarihini merak ettiğiniz çok fazla sayıda yer olabilir, gidin ve bu tarihi yerleri keşfedin. Bu sizin için çok iyi bir hobi olabilir.

19) Müze Gezmek

Müze gezmek de çok bilinen ve aynı zamanda çok sevilen hobiler arasındadır. Türkiye’de ve İstanbul’da çok sayıda müze bulunur. Tarihi ve sanatsal müzeleri gezmek sizin yeni bir hobiniz olabilir. Müze gezerek sizlerde gerçekten iyi bir vakit geçirebilirsiniz.

20) Kitap Okuyun

Kitap okumak, Türkiye’de yaygın bir alışkanlık olmasa da dünya çapında en çok bilinen hobiler arasında olmaktadır. Sizlerde kitap okuyarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Okuduğunuzdan keyif alabilmek için, ilgi duyduğunuz alanlarda okuma yapmalısınız, örneğin ben bir roman okumayı sevmezken, finansal kitaplardan büyük zevk duymaktayım. Sizlerde sevdiğiniz kitapları okuyarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

21) Dil Öğrenmek

En güzel hobilerden biri olan Dil öğrenmek, çok fazla kişinin uğraştığı bir hobidir. Dil öğrenerek sizlerde gerçekten kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Önce ilgi duyduğunuz alanlardaki dilleri öğrenin ve bu dillerin konuşulduğu ülkelere gidip orada tatil yapın. Tatiliniz ne kadar uzun sürerse o kadar iyi dil öğrenebilirsiniz.

22) Yemek Yapmak

Hobi önerileri listemizde, yemek yapmak da var. Bildiğiniz gibi, yemek yapmak çok keyifli bir hobidir, tabi seven için. Ancak sevdiğiniz yiyecekleri hazırlarken, çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Hangi yiyecekleri seviyorsanız, o yiyecekleri hazırlayın ve keyifli vakit geçirmenin tadına sizlerde varın.

23) Meslek Kurslarına Gidin

Meslek kursları, günümüzde herhangi bir mesleği olmayan veya meslek edinmek isteyen kişilere eğitim veren kurumlardır, hangi meslekte eğitim almak istiyorsanız, meslek kurslarına giderek eğitim alabiliyorsunuz. Örneğin, yemek yapmayı öğrenmek ve bunu meslek haline getirmek istiyorsanız, meslek kurslarına giderek bu konuda eğitim alabiliyorsunuz.

24) Şarkı Söyleyin

Şarkı söyleyerek sizlerde kendinize güzel bir hobi bulmuş olabilirsiniz. Şarkı söylemek en çok sevilen hobilerden biridir. Sesiniz güzel olmasa bile şarkı söyleyerek hem stres atabilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

25) Halk Oyunları

Hobi önerileri listemizde, halk oyunları da bulunuyor. Halk oyunları da çok sevilen hobilerden biridir. Halk oyunları eğitimi veren kurslara giderek sizlerde bu konuda eğitim alabilir ve halk oyunları nasıl oynanır öğrenebilirsiniz. Halk oyunları, ülkemizde halk arasında yaygın olarak oynanan oyunlardan oluşmaktadır. Sizlerde Halk oyunları oynayarak güzel ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

26) Arabanızı Tamir Etmek

Arabaya çeşitli eklemeler yapmak ve bazı yerlerin tamir etmek çok iyi bir hobi önerisi yoktur. Arabanız varsa, sizlerde eklemeler yaparak veya tamir ederek güzel vakit geçirebilirsiniz.

27) Tasarruf Yapmak

Tasarruf yapmanın bir hobi olduğunu muhtemelen hiç düşündünüz mü? Kendinizi her gün elde ettiğiniz gelirin yüzde 10’unu biriktirmeye alıştırmak hem keyifli bir hobi olabilir hem de güzel vakit geçirebilirsiniz. Üstelik bir şeyi başarmaya çalıştığınız için sizin için çok iyi bir hobi olabilecektir.

28) Alışveriş Yapmak

Dozunu kaçırdığınız zaman sizin için iyi bir hobiden oldukça kötü bir alışkanlığa dönüşebilecek bir alışkanlıktan bahsediyoruz. Alışveriş yapmak, her zaman için iyi bir tercih olmayabilir. Ancak kendinize yeni bir şeyler satın almayı her zaman için sevebileceğinizden eminiz. Alışveriş yapmak dozunda kaldığınız sürece bizce hem keyifli hem de güzel bir aktivite olacaktır.

29) Part Time Bir İş Yapmak

Hiç paraya ihtiyacınız yoksa bile part time bir işte çalışarak hem para kazanabilir hem de kendinize uğraştığınız güzel bir hobi edinebilirsiniz. Part time işlerin getirisi genelde aylık 1200 TL ile 2000 TL arasındadır. İşinizin tipine göre, part time işlerde çalışarak sizlerde çok iyi gelirler elde edebilir ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir hobi bulmuş olabilirsiniz.

30) Şarkı Dinlemek

Bizzat benim günde en az 2-3 saat yaptığım çok önemli br aktivitedir. Müzik dinlemek ruhu dinlendirir ve sizi dinç tutar. Müzik dinlediğiniz zaman kendinizi iyi hissedersiniz. Aynı zamanda iyi bir vakit geçirme aracıdır. Müzik dinleyerek gerçekten iyi vakit geçirebilirsiniz.

31) Konser Aktiviteleri

Konsere gitmek de sizin için iyi bir hobi olabilir. Şarkı dinlemeyi seviyorsanız ve belli kalıp şarkıcılarınız varsa konsere giderek gerçekten iyi vakit geçirmek mümkün olacaktır. Konser aktiviteleri bu konuda size çok büyük yarar sağlayacaktır Hobi önerileri listemizde elbette konser aktivitelerine de yer verdik.

32) Parkta Gezmek

Böyle hobi mi olur demeyin, ülkemizde öyle parklar var ki, bu parkları gezmek sizler için çok büyük bir aktivite olabiliyor. Sizlerde park gezisi yaparak gerçekten de güzel vakit geçirebilirsiniz. Park gezileri genel olarak bakıldığında, çok iyi birer vakit geçirme aracı olacaktır. Hobi önerileri listemizde, parkta gezmeyi vermeseydik kesinlikle olmazdı. Bazen köpeğinizle bazen arkadaşlarınızla park gezileri yaparak iyi birer vakit geçirme aracı bulabilirsiniz sizlerde.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı