1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Hostel Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Hostel Açmak Ne Kadar Kazandırır?
0

 

Hostel açmak son zamanlarda en çok merak edilen iş fikirleri arasında yer alıyor. Hostel işletmeciliği, özellikle İstanbul, Antalya, İzmir, Bodrum gibi turistik bölgelerde ciddi kazanç sağlayan işler arasındadır. Peki hostel nasıl açılır, hostel nasıl işletilir, ne kadar para kazandırır?

 

Hostel Nedir?

Hostel, genellikle sadece konaklama amaçlı kullanılan otel yapılanmalarıdır. Türkçesi otel anlamına gelir fakat Türkiye’de butik otel anlamında kullanılır. Bazı insanlar tatil yapmak için otellere giderken, hosteller sadece konaklama amaçlı kullanır, bazılarında hiç yemek servisi yokken, bazılarında oda kahvaltı olabilir.

 

Hostel Açmak İçin Gereken Sermaye

Hostel açmak için ciddi bir sermaye gerekir. Hostel olarak kullanılacak binanın 3 aylık kirası peşin olarak ödenir, odaların varsa bakım ve tadilat işlemleri yapılır, nevresim, çamaşır yastık, gerekirse dolap, ayna ve TV gibi ekipmanlar satın alınır. Oteli açtığınız yere göre gerekli sermaye değişmekle birlikte 300.000 TL ile 4.000.000 TL arası sermaye gereksinimi vardır.

 

Hostellerin Ciroları, Giderleri Nedir?

Hostellerin en büyük giderleri, ödedikleri kiradır. Bunun dışında otel personellerine ödenen maaşlar, otel giderleri arasındadır. Elektrik faturası vergi gibi pek çok giderler vardır.

 

Örnek: 50 yataklı bir Otelin Giderleri

Kira olarak 50 yataklı bir otel binasının İstanbul’da kirası 50 bin liradan aşağı değildir. Tabi bu konuma göre değişir. 20-30 bin liraya kiralayabileceğiniz binalar olduğu gibi, 100 bin liraya kiralayabileceğiniz binalar da var.

 

Hostellerin elektrik faturası giderleri çok yüksektir. 10 bin lira civarında elektrik faturası ve 2 bin lira civarında su faturası ödenebiliyor.

 

Cirolar

İstanbul’da ortalama bir hostelin gecelik konaklama fiyatı 500-600 TL civarında. Yüzde 80 doluluk oranı ile çalışan bir otel, aylık yaklaşık olarak 600 bin lira gelir elde etmektedir.

 

Hostel Ne Kadar Para Kazanır?

Geceliği 500-600 lira olan 50 yataklı bir oteli devralmak için en az 2-3 milyon sermaye gerekiyor.  İş oteli devralmakla da bitmiyor tabi ki, otele ciddi bir kira ödemeniz gerekiyor. Böyle bir otelin kirası da çok oluyor en az 200 bin lira kira ödeniyor.

 

50 yataklı bir otel demek, neredeyse 20-30 odalı bir bina demektir. Bu da en az 10 daireye takebül eder, yani iyi bir yerde 10 daire kiralamak epey zor olsa gerek. Otelinizi açtıktan sonra, kira ve faturalar için 215 bin lira, personel masrafları için yaklaşık 30 bin lira ödeyeceksiniz.

 

Vergi hariç ayda 240-250 bin lira sabit gideriniz oluyor. Yüzde 80 doluluk ile çalışırsanız ayda 600 bin lira ciro yaparsınız. Bu da 350 bin lira kar demektir. Bu gelirden ödenen vergi en yüksek gelir vergisi dilimi olan yüzde 40 olarak ödeniyor. Yani 140 bin lira vergi ödemesi yapılıyor, bunu da çıkarırsak diyebiliriz ki bir hostel sahibi yaklaşık olarak 200-210 bin lira para kazanıyor.  Tabi unutmayın, böyle bir iş kurmak için en az 2-3 milyon harcıyorsunuz.

 

 

Ufak Hostel Kurmak Mümkün mü?

İstanbul’da çok uygun rakamlara bir hostel devralmak pek mümkün değil gibi gözüküyor, çünkü bulabildiğimiz en ucuz hosteller, 400-500 bin lira devir parası istiyordu ve oda sayısı 8-10 civarıydı. Tabi nüfusu az, turistik olmayan bir yerde 400-500 bin liraya 30-40 odalı bir otel bile devralabilir ve karşılığında 7-8 bin lira kira bile ödeyebilirsiniz. Fakat bu gibi yerlerden kazanabileceğiniz para 20 bin lirayı geçmez.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir