1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

İBAN Sorgulama,İBAN No Öğrenme Nasıl Yapılır ? 2023 ||

İBAN Sorgulama,İBAN No Öğrenme Nasıl Yapılır ? 2023 ||
0

Bankacılık işlemlerinde en çok merak edilen sorulardan biri de iban öğrenme sorusudur.IBAN, uluslararası standartlara sahip bir banka hesap numarası kodudur. Her ülkenin IBAN uzunluğu farklıdır. fakat en uzun 34 haneden oluşabilir. IBAN’ın amacı, bankalardaki her bir müşteri hesap numarasını uluslararası standart’a uygun bir şekilde tanımlayarak, para transferinin hatasız bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.

TC Merkez Bankası kararı ile 2010 tarihinden itibaren IBAN kullanımı ülkemizde zorunlu hale gelmiştir. Avrupa Birliği düzenlemeleri ile,gönderilen eft veya havalelerin yanlış gönderiminin önüne geçmek ve  para transferlerinin hızı ve kalitesini artırmak amacıyla IBAN uluslararası Banka Hesap Numarası standardı geliştirilmiştir.

Her ülkenin IBAN numarası uzunluğu farklıdır.Ülkemiz de IBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır.

Örnek IBAN numarası ve tanımı

TR 68 00046 0 0000252790128801

Baştaki TR ülke kısaltımını 68 ise kontrol kodunu belirtir.

00046 (68 den sonraki 5 rakam) Banka Kodunu belirtir.

Sonraki 16 Kod ise Hesap Numarasıdır.

Her bir kişinin birden fazla banka hesabı olabileceği için,birden fazla da IBAN numarası vardır.Her bir numara eşsizdir ve birbirine benzemez.

İban Numaramı Nasıl Öğrenirim?

Eğer hesap numaranızı biliyorsanız,iban numaranızı bankanıza ait internet sitesinden öğrenebilirsiniz.Ancak hesap numaranızı bilmiyorsanız,ibanınızı öğrenmek için bankanıza uğramanız gerekmektedir.Hesap No hakkında fikriniz yok ise,ATM,İnternet Bankacılığı gibi yerlerden iban numarasını öğrenemezsiniz.İnternet ortamında iban no öğrenme vaat eden sitelerden uzak durmanız gerekmektedir.

AKBANK IBAN No Sorgulamak İçin  Tıklayın

GARANTİ Bankası IBAN No Sorgulamak İçin Tıklayın

İNG Bankası IBAN No Sorgulamak İçin Tıklayın

Türkiye Finans IBAN No Sorgulamak İçin Tıklayın

Yapı Kredi Bankası IBAN No Sorgulamak İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap