1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Yardımlar

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? (2023 GÜNCEL)

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? (2023 GÜNCEL)
İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?
0

IBB kırtasiye yardımı 2023’de verilecek mi? IBB engelli kırtasiye yardımı ne kadar? Gerekli evraklar, başvuru formu ve sorgulama nasıl yapılır? Bu ve buna benzer tüm sorularınız bu içerikte. Hadi o zaman, başlayalım.

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

IBB kırtasiye yardım başvuruları hakkında birçok soru aldık. Bizler de sizlerin sorularını cevapsız bırakmadık ve bu konuyu incelemeye karar verdik. IBB engelli kırtasiye yardımından İBB eğitim yardımına kadar tüm detaylara geçeceğiz. Dilerseniz sizi pek fazla bekletmeden içeriğimize giriş yapalım.

İBB Kırtasiye Yardımı Nedir ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler müdürlüğü tarafından düzenlenen ve yürürlüğe giren ilkokul, ortaokul, lise, özel eğitim ve rehabilitasyon öğrencilerine verilmekte olan yardıma verilen isimdir. Bu gibi mekanlarda eğitim gören şehit çocuğu, yetim, öksüz ve engelli öğrencilere yönelik uygulanan yardım ile birlikte bir kereye mahsus 300 TL yardım verilmektedir. Peki İBB kırtasiye yardımı başvurusu nereye yapılıyor? Sizi bekletmek olur mu? Hemen açıklayalım!

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

İBB kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen bireylerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün Avrupa yakasında Edirnekapı veAnadolu yakasında Selimiye veznelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu veznelerin yoğunluk oranı yüksek olduğundan biraz bekleyebilirsiniz, bilginiz olsun.

İBB Eğitim Yardımı İçin İstenen Belgeler Nelerdir ?

İBB eğitim yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlardan istenen bazı belgeler bulunmaktadır. İstenen belgeler şunlardır.

“1-) Öğrenci Belgesi (Öz anne, öz baba veya yasal vasisi olmayan veliler için; öğrenci belgesine, öğrencinin velisi olduğunu belirtir ibarenin okul müdürlüğünce yazılması ve bu ibarenin altının okul müdürlüğünce ayrıca mühürlenip imzalanarak öğrenci belgesinin tanzim edilmesi gerekmektedir),
2-) Ödemeyi Alan Velinin ve Öğrencinin Nüfus Cüzdan Fotokopileri (Aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.)
3-) Engelliler İçin Engel Durumunu Gösterir Belge (Geçerlilik süresi halen devam eden; Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi (aslı görülerek) veya Rehberlik Araştırma Merkezlerinden alınan RAM raporu)
4-) Yetim, Öksüz ve Şehit Çocuğu olan öğrenciler için Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği veya Ölüm Belgesi”(kaynak: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/34262 )

İBB engelli kırtasiye yardımı yapılırken yaş sınırı MEB’in koyduğu sınırlar ele alınarak yapılmaktadır. Okul öncesi, özel okul ve kreş öğrencilerine kırtasiye yardımı konusuna gelecek olursak bu mekanlarda eğitim gören öğrenciler yardımdan faydalanamamaktadır.

IBB öğrenci yardımı ile birlikte aklımıza gelen bir diğer öğrenci grubu üniversiteli gençlerimizdir. İBB, üniversitede okuyan öğrencilere “Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı” kampanyası ile birlikte 3200 TL yardım vermektedir.

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

İBB Kırtasiye Yardımı Ne Kadar ?

Biraz önce de dediğimiz gibi Üniversite Kırtasiye Yardımı 3200 TL olmaktadır. Peki başvuru şartları ne? Hep birlikte inceleyelim.

Kırtasiye Yardımı Şartları Nelerdir ?

İBB üniversite yardımı alabilmek için bir takım şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartlardan bazıları şöyle:

 • T.C. Vatandaşı olmak
 • Öğrencinin kendisinin yada velisinin İstanbul da ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Lisan veya Ön lisans  öğrencisi olması gerekmektedir
 • Normal eğitim süresi içerisinde olması gerekmektedir (Okulu uzatmış olmaması gerekmektedir)
 • Öğrenci ya devlet üniversitesinde okuyor olmalı ya da özel üniversite de %100 burslu okuyor olmalı
 • Ara ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4,00 üzerinden 2,00 olması
 • Maddi durumunun yardım almaya uygun olması gerekmektedir.

Bazı öğrenciler bu yardımdan faydalanamamaktadır. Bu öğrenci kriterleri de şunlardır:

 • Açık öğretim öğrencileri
 • Yurt dışında okuyanlar
 • 25 yaşından büyükler
 • Öğrenciliği sürecinde yüz kızartıcı suç işleyenler
 • Yüksek Lisans ve doktora öğrencileri

Üniversite yardım başvurusu yapmak çok kolay! Bunun için https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ bağlantısına tıklamanız yeterli. Gereken formu doldurup gönderin, başvurunuz hazır.

Eğitim denince akla Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı gelmektedir. SYDV’ye göre de yardım parası aşağıda bulunduğu gibidir.

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Şartlı eğitim yardımı konusunda aklınıza takılan bir bilgi varsa yorumlar kısmına yazmayı unutmayın.

amatör porno izle

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap