1. Anasayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

İcralık Arabalar Nasıl Alınır? E-İhale Nedir?

İcralık Arabalar Nasıl Alınır? E-İhale Nedir?
0

Türkiye’nin hemen hemen her yerinde,icralık arabalar ı otoparkta bekleten icra daireleri, bu araçları bir süre sonra elden çıkarmak için ihale ile satılığa çıkarırlar. Bu ihaleleri takip eden ve  icradan ucuz araba satın alan birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişiler icradan araba alıp-satma işini bir nevi gelir kapısı haline getirmişlerdir ve büyük paralar kazanabilmektedirler.

İhaleye sadece belirli kişiler değil,vatandaşlar da icradan araba almak için ihalelere katılabilirler. İcralık araba ihalelerinde satışa çıkarılan araçların değerinin çok altında bir fiyata işlem gördüğünü hepimiz biliyoruzdur.Hal böyle olunca,bu iş meslek haline gelmiş ve çok büyük paralar kazanılan bir sektör olmuştur.

İcralık Araç İhaleleri Neden Yapılır?

Bu ihalelerin asıl amacı,borcu veya alacağı tahsil etmektir. Bir bankadan araç almak için kredi çekip geri ödemesini yapamadığınız takdir de ,banka bu alacağına karşılık sizin aracınıza icra yolu ile el koyar.Belirli bir süre içinde borcu ödediğiniz takdir de,el koyulan aracı tekrar alabilirsiniz.Ancak ödeme işlemi gerçekleşmezse,banka tarafından araç ihale ile satışa çıkarılır.Banka bu aracı açık artırma usulü satarak alacağını tahsil eder.

İcralık Araç İhalelerine Nasıl Katılınır?

İcralık arabalar ın ihalelerine,nüfus cüzdanınız ve ihale katılım bedelini ödeyerek katılabilirsiniz.İhaleler, icra müdürü,otopark yetkilileri ve  polis eşliğinde gerçekleşir. İhalelerin gerçekleştiği alan güvenlik açısından 24 saat kameralar ile izlenir.İhalelerin güvenliği tamamen devletin sorumluluğundadır.

Bulunduğunuz şehirdeki icra dairelerinden ya da ,resmi internet sitelerinden yapılacak olan ihale tarihlerini öğrenebilirsiniz.İhaledeki aracın durumunu, ihale başlangıç fiyatını,ihaleye katılım için gereken özel şartları, öğrenerek istediğiniz aracın ihalesine katılabilirsiniz.Bunun için aracın teminat tutarını belirtilen bankaya yatırdıktan sonra açık arttırmaya katılarak aracı satın alabilirsiniz.

İcralık Araba İhalesine Katılım Şartları Nelerdir?

İcralık araç ihalesine katılabilmek için ,18 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde herhangi bir şart yoktur.Hangi araç için katılım yapmak istiyorsanız,o aracın teminat tutarını yatırmanız gerekmektedir.

Size kalan ihaledeki aracı otoparktan çıkarabilmek için,aracın üzerindeki resmi işlemleri hallederek yaklaşık 15 gün içerisinde çıkarabilirsiniz.Vermiş olduğunuz teklif sonrası size kalan ihale bedelini 10 gün içinde ödemeniz gerekmektedir. Şayet ödeme yapamazsanız, teminat olarak vermiş olduğunuz paranız yanacaktır.

E-İhale Nedir?

E-ihale,internet üzerinden icralık araç ihalesine katılabilmek için yapılan resmi bir devlet sitesidir.E-İhale sistemi üzerinden satışa sunulan araçları www.eihale.gov.tr takip edebilirsiniz.Ayrıca Android ve IOS işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarına indireceğiniz  E-ihale mobil uygulaması sayesinde de ihaledeki araçlara teklif verebilirsiniz.


Bu konumuzda merak edilen konulardan biri olan İcralık Arabalar Nasıl Alınır?E-İhale Nedir? sorularına yanıt verdik.Dilerseniz sitemiz de bulunan diğer kategorilere göz atarak,evde ek iş ,internetten para kazanma gibi konulara da ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2019Para Yardımı Yapan Yerler 2019

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir