1. Anasayfa
  2. Teknoloji

İkinci El Ekran Kartı Alınır mı?

İkinci El Ekran Kartı Alınır mı?
0

Tüm piyasa da fiyatlar hızla artmakta. Özellikle bilgisayar parçalarında inanılmaz bir şekilde artış yaşanmakta. Günlük olarak fiyatlar yükselmekte. Bu yükselişten en çok etkilenen parçaların başında da ekran kartları gelmekte. Ekran kartları gerek chip krizinden gerek kripto para madenciliğinin etkisinden gerek yeteri kadar ürünün üretilememesinden gerekse de oluşan yüksek kur ve enflasyondan dolayı tamamen pahalanmış durumdalar. Geçtiğimiz senelerde hiç düşünmeden alabileceğimiz bir kartın fiyatı şu anda bir asgari ücret seviyesine çıkmış durumda. Böyle olunca insanların aklına ikinci el ekran kartı alınır mı? Alınırsa nelere dikkat edilmelidir? Sorusu gelmekte.

 

İkinci El Ekran Kartı Alınır Mı?

Bu soruya evet veya hayır olarak cevap vermek mümkün değil. Temiz bir ürün yakalanırsa fiyatı da sıfıra göre avantajlı ise ikinci el ekran kartı alınabilir. Fakat yıllarca madencilik için kullanılmış, fazlaca yorulmuş bir ekran kartını almak mantıklı değildir. Bu nedenle ikinci el ekran kartı alınır mı sorusunun cevabı ürüne bağlıdır. Ürün düzgün kullanılmış, sorunsuz bir ürün ise ikinci el ekran kartı alınır.

 

Özellikle kripto para madenciliğinin hızla yayılması ile ikinci el ekran kartı almak zorlaşmaya başladı. Madencilik için kullanılan kartlar 7/24 çalıştığı için ömürlerini hızlı bir şekilde tamamlamaktadırlar. Bu tür kartlarda bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz bu nedenle artmaktadır. İkinci el kart almak da bu nedenle zor bir hale gelmiştir. Bir bakışta kartın geçmişini anlamak mümkün olmadığından bir kart alırken ince eleyip sık dokumak gerekmektedir.

 

İkinci El Ekran Kartı Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

l Mümkün ise garantisi devam eden ürünler seçilmelidir.

l Kutu içeriği eksiksiz olan ürünler seçilmelidir. Hatta garanti belgesi, faturası bulunan ürünler öncelikli olarak tercih edilmelidir.

l Kozmetik olarak temiz olan, fanında ve benzeri parçalarında herhangi bir kırık olmayan ürünler tercih edilmelidir.

l Kripto para madenciliği için kullanılmamış olan kartlar tercih edilmelidir. Kripto para madenciliğinde kullanılan kartlar 7/24 çalıştığı için fazla yıpranmış ve ömürlerini hızlı şekilde doldurmuş kartlardır. Bunları tercih etmemeniz faydanıza olacaktır.

l Fiyatının gerçekten sıfırına göre avantajlı olması gerekmektedir. Özellikle üst seviye kartlarda 300-400 TL gibi rakamlar için riske girilmemelidir.

l İkinci el sitelerinde paranızı güvence altına alan, size iade seçeneği sunan hizmetler bulunmaktadır. Bir ekran kartı alırken bu hizmetlerden faydalanarak almanız bir sorun yaşadığınızda paranızı geri almanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle özellikle pahalı bir ekran kartı alırken ufak bir hizmet bedeli ödeyip bu tür hizmetleri kullanmanız faydanıza olacaktır.

Bunların dışında alacağınız ekran kartını mutlaka stres testi dediğimiz testler ile denemelisiniz. Stres testi ekran kartına %100 yük bindirerek çalıştıran yük altında bir sorun yaratıp yaratmadığını kontrol eden programlardır. Bu programlar sayesinde kartta bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Olması gereken performansı sunuyor mu? Fanları doğru çalışıyor mu bu gibi noktalara bakabilirsiniz. Almadan önce ekran kartlarını test etmeniz faydanıza olacaktır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir