1. Ana Sayfa
  2. Borsa

İlk Kez Temettü Alacaklar İçin Temettü Rehberi

İlk Kez Temettü Alacaklar İçin Temettü Rehberi
0

Temettü, şirket ve firmaların muhasebe işlemleri sırasında sık karşılaştıkları bir kelimedir. Temettü rehberi şeklinde oluşturduğumuz yazımız sayesinde ilk kez temettü alacaklar için net bilgiler sunulacaktır.

Temettü Nedir

Temettü, muhasebe işlemlerinde, bir şirketin bir dönemlik faaliyetleri sonucunda elde ettiği “Net Dönem Kârı” üzerinden yasal karşılıkların ayrılma işlemi yapıldıktan sonra pay sahiplerine dağıttıkları kâr payına verilen isimdir. Elde edilen kazançtan giderler ve vergiler düşülür. Geriye kalan kazancın %20’sinden az olmamak şartıyla kazanç dağıtımı gerçekleştirilir. Bu işlem temettü dağıtımı olarak adlandırılmaktadır. Temettü işlemlerinin kararı şirketin yönetim kurulunca alınan kararlar neticesinde uygulanmaya alınır. Temettü dağıtım işlemi bir zorlama değildir ancak bilinen ve güvenilir olan şirketler bu durumu doğru bulup işlem gerçekleştirirler.

Temettü Dağıtımı Nasıl Alınır

Temettü dağıtımın 2 farklı şekilde yararlanmanız mümkündür. Vergi ve giderlerin düşülmesi, gerekli pay dağıtımın oranın hesaplanma işlemlerinden sonra şirketler tarafından hisse senedi ya da nakit olarak payınızı alabilirsiniz. Hisse senedi ile karşılığınızı alma işleminiz, bedelsiz sermaye artırımına dahil edilme olarak adlandırılır ve sizlere yeni pay senedi verilir. Bu iki işlemin karışımı olarak da temettü dağıtımından yararlanabilirsiniz. Yani bir miktar nakit bir miktar hisse senedi şeklinde işlemleriniz gerçekleşebilir. Nakit olarak işleminizi gerçekleştirmek istediğinizde banka hesabınıza gerekli tutar yatırılacaktır.

Temettü Hesaplaması Nasıl Yapılır

Hisse senetleri nominal değerlerin ölçülmesiyle oluşmaktadır. Borsada işlem gören bu değer 1 TL olarak belirlenmiştir. %20 oranında temettü dağıtan bir şirketin hisse senedine sahip olunması durumunda her bir hisse için 1 TL nominal değerin karşılığı olarak 0,20 TL (20 kuruş) pay alınır. Bu durumda bir şirketin 1000 adet hissesine sahip olan bir kişi, 200 TL temettü tutarı alacaktır.

Temettü Almaya Nasıl Hak Kazanırım

Temettü alma hakkını kazanmak için hisse senetlerine sahip olmanız gerekmektedir. Ancak ilgili şirketin temettü dağıtımı yapmadan en az bir gün öncesinde bu şirkete ait hisse senetlerini almış olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde işlem yapılamaz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap