1. Anasayfa
  2. Haberler

İngilizce Öğrenirken Dikkat Etmeniz Gereken 14 Önemli Nokta

İngilizce Öğrenirken Dikkat Etmeniz Gereken 14 Önemli Nokta
0

Artık İngilizce bilmenin bile yeterli olmadığı zalim bir dünyada yaşıyoruz. Bu yüzden İngilizce şart! İngilizce öğrenirken dikkat edilmesi gerekenler listesini sizler için hazırladık.

1.İngilizce kursları

Hepimizin maddi gücü veya yeterli zamanı olmayabiliyor. Maddi güç olsa bile haftasonunu veya iş çıkışını kursa giderekte harcamakta adama koyabiliyor. O yüzden eğer ben kursa gidicem diyorsanız evinize yakın bir kurs tercih edin. Gitmek gözünüzde büyümesin.

2. Özel ders

Güzel bir araştırma yaparak tanıdıklardan tanımadıklardan özel ders veren bir hoca bulunup işinizi daha kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin ben haftasonumu kursta harcamak istemiyorum onun yerine haftada 1 veya 2 gün ders almak bana yeter diyorsanız bu yönteme başvurabilirsiniz. Kurs paketlerinde birebir ders almadığınız sürece 2 kurs al 1 taneside bizden dedikleri için maliyeti özel derse göre daha az oluyor. Fakat grup olarak ilerlemek ve birebir özel ders arasındaki fark tartışılabilir.

3. İnternetten İngilizce öğrenmek

Zilyon tane site mevcut fakat bunun için gerçekten disiplinli olmak gerekiyor. Bir heves ile başlayıp ilk 1 haftayı götürdükten sonra ”amaaaan” diye bırakırsak tabii ki olmaz ama çoğunlukla olan bu. Eğer disiplin benim göbek adım diyorsanız hem ücretsiz hem de istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bir sistem söz konusu.

4. Bir amaç belirlemek

Eğer kendinize bir hedef koyarsanız örneğin; IELTS sınavına girip minimum 6.0 puan alırsam işyerinde yükselmem/işe girmem/yurt dışında çalışmam daha kolay olur gibi ya da bu dizi/film çevirilerini kim yapıyor artık altyazılı izlemek istemiyorum derseniz motivasyonunuz düşmez ve 1 hafta sonra sıkılıp bırakmazsınız.

5. Dizi ve film izleyin

Daha önceden izlemiş olduğunuz ve günlük konuşmaların yoğun olduğu (Friends, How I Met Your Mother) bir diziyi ingilizce altyazılı izlemeye çalışın. Game of Thrones’u denerseniz ağır kaçabilir. :)

6. Şarkı sözü ezberleyin

Sevdiğiniz şarkıların sözlerini ezberlemeye çalışın, hem telaffuzunuzu geliştirir hem de yazar burada ne demek istemiştir diyip yeni kelime öğrenmenizi tetikleyebilir.

7. Kitap okuyun

Sevdiğiniz bir kitabın orjinal kopyasını alıp okumanız demek; hem gramatik olarak nasıl çevrildiğini görmenizi hemde okuma yaparak yeni kelime öğrenmenizi etkiler. 2 sayfa bile olsada yüksek sesle okumaya çalışırsanız teleffunuzuda geliştirir. Toplamda 10 sayfa bile okusanız kendiniz için bir şeyler yapmışsınız demektir.

8. Sözlük kullanın

Sözlük kullanırken, İngilizce-Türkçe yerine İngilizce-İngilizce olarak araştırmanızı yaparsanız ve cümleyi İngilizce örnekleme yaparsanız aklınızda daha kalıcı olur. İlla kitapçılardan almanıza da gerek yok internettin sonsuz kaynaklarında da faydalanabilirsiniz.

9. Hafıza kartları yapın

3 cm x 6 cm ebatlarında veya şekli ve boyutu tamamen sizin isteğinize bağlı, hemen yıpranmayacak kağıttan biraz kalın mukavvadan ince, kartonumsu bir metaryel alıp onları keserek bir yüzüne bilmediğiniz kelimeyi diğer yüzüne ise ingilizce açıklaması/ cümle örneğini yazarak elinizin altında tutabilirsiniz.

10. Yabancı haber sitesi veya dergi okuyun

Hangi konuyla ilgileniyorsanız mesela; moda, arabalar, spor, magazin, siyaset bu konuyla ilgili gazete haberlerini okumaya çalışın. İlgilendiğiniz konu olduğu zaman sıkılma zamanını 20 dakikadan 40 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

11. Akıllı telefonlar

Hemen hemen herkes akıllı telefon kullanıyor. İndir ona güzel kitaplar, yolculukta, birini beklerken, işten eve dönerken oku! Ya da ücretsiz sunulan uygulamalardan da faydalanabilir. Ücretli olanların makul fiyatlı olanlarından da yararlanılabilir. Akıllı telefon kullanmıyorsanız tabii ki kitaba devam eskiden akıllı telefon mu vardı?

12. Başka bir yabancı dil öğrenin

Daha İngilizce öğrenemeden başka bir dil ne alaka demeyin. Seviyeniz orta ve üzeri ise başka bir dili İngilizce öğrenerek hem gramer kurallarını pekiştirmiş olursunuz hem de İngilizce çalışmış olursunuz.

13. Her şeyin anahtarı sizsiniz

Kişisel gelişim sloganı gibi olsada ne yazık ki doğru. Kursada gitseniz evde de çalışsanız, özel derste alsanız kendiniz vakit ayırıp çaba sarfetmezseniz ilk 1 ay öğrenseniz bile sonraki 1 ay unutursunuz ve hep baştan başlamak bir süre sonra sıkar. Kendinize vakit tanıyıp önceliklerinizi belirlemek tamamen sizin elinizde.

14. Hata yapmaktan korkmayın

En önemli hususlardan biri anlıyorum ama konuşamıyorum sendromu. Çoğu zaman kendimize güvenmediğimiz veya başkaları konuşmamı duyarsa gülerler, dalga geçerler diye içten içe kendimizi eziklediğimizden dolayı konuşma kısmına girişmek istemeyiz ve en kötü kısımda hep o olur. Başkalarını düşünürseniz hiçbir zaman konuşamazsınız. Kim ne düşünürse düşünsün yanlış bile telaffuz etseniz şevkinizi asla kırmayın. Karşınızdaki kişi her zaman İngiliz ve Amerikalı olmayacak. Ki İngilizlerin konuştuğu İngilizceyi çoğunlukla kendileri anlıyor olsa gerek. Örneğin; hello diye yazılır “hiieellööğğğww” diye okunur. :)

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir