1. Anasayfa
  2. Teknoloji

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?
0

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

İngilizce öğrenmeye yeni başlayanların sürekli olarak sordukları bir sorudur bu, ne kadar sürede İngilizce öğreneceğim? Aslında bu sorunun spesifik bir cevabı yoktur, çünkü herkesin öğrenme kapasitesi farklıdır. Ayrıca sürece etki eden ve fark edilmeyen birçok faktör vardır. Örneğin, ilk İngilizce kelimeyi duyduğunuz yaş bile bu süreye etki edebilir. Ancak bu yazıda bu kadar ayrıntıya boğmadan, İngilizceyi ne kadar sürede öğreneceğinizden bahsedeceğiz.

 

İngilizce Seviye Grupları

İngilizce’de birçok seviye grubu vardır. Öncelikle bunlar 3 gruba ayrılır, temel, orta ve ileri. Bu üç grubun da her biri ikiye ayrılır.

 

  • A1 ve A2 düzeyi, temel seviye grubu ifade eder. Lisede İngilizce öğrenim görmüş olan bireyler, mezun olduklarında a1 düzeyinde bir İngilizceye sahip olur.
  • A2 düzeyi, A1’in biraz üstüdür. Bu seviyede olan kişiler, temel konular hakkında konuşabilirler, kendini tanıtırken akıcıdırlar, fakat spesifik olmayan konularda konuşamaz ve yakın arkadaş edinemez, istisnalar hariç.
  • B1 ve B2 orta düzeyi ifade etmektedir. Bu seviyede temel konularda müthiş bir akıcı İngilizceniz vardır, zorlanmazsınız.
  • B2 düzeyi ise, upper intermediate olarak geçer, yani en yüksek orta seviye anlamında. Bu seviyeye sahipseniz, çok iyi konuşursunuz fakat akademik düzeyde bir İngilizceniz yoktur ve ana dili İngilizce olan biri kadar iyi değilsinizdir. Çoğu konuda akıcı, spesifik olmayan konularda akıcılığın epey altında kalırsınız.

 

 

Sıfırdan Başlayanlar İçin

Bu yazıda bahsettiğimiz öğrenme süreleri, kendi başınıza çalıştığınız süreyle ilgili olup, Amerikan Dış İşleri Bakanlığı Enstitüsünden alındı.

 

Sıfır düzeyinden kastımız, İngilizce bildiği kelime veya ifade sayısı 20’den az olanlar içindir.

 

A1 olmak ne kadar sürer?

 

Sıfırdan a1 düzeyine çıkmak yaklaşık 80 saat kadar sürmektedir. İngilizceye ayıracak çok vaktiniz yoksa, günde 1 saat çalışarak 3 aydan kısa bir sürede a1 olabilir ve ortalama bir lise mezunu kadar İngilizceye sahip olabilirsiniz.

 

A2 olmak ne kadar sürer?

A1’e geldikten sonra a2 olmak için 200 saatlik bir çalışma gerekiyor. Yani totalde 280 saat çalışırsanız a2 İngilizceniz olabilir.  Günde 3 saat çalışan biri için yaklaşık 3,5 ay, bir saat vakit ayıran biri için de ortalama 10,5 ay sürecektir.

 

B1 olmak ne kadar sürer?

‘’Ben biraz İngilizce biliyorum ya’’ Bu kelimeyi kullanabilmek için en az b1 olmanız lazım. Yani a1 veya a2 ingilizce biliyorum diyemez, İngilizce öğreniyorum diyebilir B1 olmak için, a2 düzeyindeki birinin 300 saat kadar, sıfırdan başlayan birinin ise 580 saat kadar çalışması lazım. Günde 2 saat çalışırsanız bir yıldan kısa bir sürede bu seviyeye gelebiliyorsunuz.

 

B2 olmak ne kadar sürer?

B2 olmak için de ek 200 saat gerekli. Yani totalde 780 saat. Hiç bilmeyen biri günde 2 saat çalışarak 2 yılda gelebiliyor bu seviyeye. Bu arada şu noktaya değinmek isterim, ben saat olarak telaffuz ediyorum durumu fakat iş sandığımızdan çok farklı. Günde 1 saat çalışmakla haftada bir gün 7 saat çalışmak arasında çok fark vardır. Bu yüzden, bunlar ortalama verilerdir, yani İngilizce çalışma süreniz çok uzun olursa muhtemelen verimsiz olacağından 200 saat değil 400 saat de sürebilir.

 

C1 olmak ne kadar sürer?

Yaklaşık 200 saat sürer. Yani b2 seviyesindeki biri için. Tabi bu aşamadan sonra artık speaking ve writing konularında çalışmak gerek, çünkü genel bağlamda grammer konularını halletmiş oluyorsunuz. Toplamda 1000 saat civarı çalışan biri C1 ingilizceye sahip olabilir. Günde 1 saat çalışan biri için bu yaklaşık 2,5-3 yıl sürecektir.

 

 

 

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir