1. Anasayfa
  2. Teknoloji

İnternet Hız Problemi ve Çözüm Yolları

İnternet Hız Problemi ve Çözüm Yolları
0

İnternet hızı maalesef en büyük problemlerimizden birisi olmakta. Bir gün çok iyi olan internetimizin hızı bir başka gün çok düşük hızlara gerileyebilmekte. Bu durumda internet hızımı artırmak için ne yapabileceğimiz de araştırdığımız konulardan birisi olmakta. İnternetin hayatımızın bu kadar merkezinde olduğu bir dönemde hız problemi yaşamak ciddi bir sorun oluşturmakta. Özellikle düşük hızda internet kullanan kullanıcıların internetinin daha da yavaşlaması bariz bir şekilde sorun yaratmakta. İnternet hızını artırmak için kendimizin çözebileceği sebeplerden kaynaklanan sorunlar olabileceği gibi bizim çözemeyeceğimiz sebeplerden olan sorunlar da bulunmaktadır.

 

İnternet Hızımı Artırmak İçin Ne Yapabiliriz?

Eğer sürekli internet hızımızda problem varsa ve servis sağlayıcımız kendilerinden kaynaklı bir problem olmadığını bildiriyorsa aşağıdaki çözüm yollarını denemek internet hızınızı artırabilir. İnternet hızınızın yanında bu maddeleri uygulamak ping sürenizi (gecikme sürenizi) de azaltacaktır. Bu özellikle online oyun oynayıcıları için önemli bir yer tutmaktadır. İnternetiniz ile yaşadığınız hız problemi için yapabilecekleriniz;

 

l Kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantıyı tercih edebiliriz. Bu hem internet hızımı artıracaktır hem de ping dediğimiz gecikme süremizi düşürecektir. Kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantıyı tercih etmek internet hızımızı yükseltmek için yapabileceğimiz ilk uygulamadır.

l Daha iyi bir modeme veya router’e geçmek çözüm yolu olmaktadır. Eskiyen cihazla zamanla hız kaybına neden olmaktadır. Bunun için güncek bir cihaz kullanmak internet hızımızı artıracaktır.

l Kullandığımız DSL ve Ethernet kablolarının düzgün olması bir diğer önemli husustur. Ezik, kopuk, ek içeren kablolar internetimizin yavaşlamasına neden olacaktır. Kablolarımızı kontrol etmeli bu tür sorunlar varsa gidermeliyiz. CAT5 veya 6 düzeyinde kaliteli kablolar kullanmalıyız. Fiber bağlantı kullanıyorsak binamıza gelen kablonun zarar görmemesine dikkat etmeliyiz.

l Kablosuz bağlantı kurmamız şartsa modeme olabildiğince yakın olmalıyız. Araya özellikle duvar gibi nesneler girdikçe bağlantı hızımız düşecektir. Bu nedenle olabildiğinde modeme (veya router’a) yakın durmalıyız.

l İnternet ayarlarımızı ve bilgisayarımızın ayarlarını doğru yapmalıyız. Modemden otomatik kanal seçmeyi açmalı veya en boş kanalı elimiz ile seçmeliyiz. Bu sayede kablosuz bağlantı hızımız artacaktır.

İnternet Hızında Anlık Değişiklik Olması

Yukarıdaki tüm çözümleri denediğiniz halde internet hızınızda değişiklik oluyorsa farklı çözüm yolları düşünebilirsiniz. Eğer sürekli internet hızınızda değişiklik oluyor bir saat içerisinde bile internet hızınız dalgalanıyorsa bu durumda mutlaka hizmet aldığınız firmayı arayıp durumu bildiriniz. Bunun dışında sadece hafta sonları veya akşam saatlerinde hız düşüşü yaşıyorsanız bu durum maalesef yoğunluktan kaynaklanmaktadır. Özellikle hafta sonlarında yoğunluktan ötürü internet hızlarında düşüş olabilmektedir. Yine aynı şekilde yeni bir Netflix dizisi çıktığında veya yeni bir oyun çıktığında internete fazlaca yüklenilmesi durumunda da bu tür anlık hız düşüşleri olabilmektedir. Bu tür düşüler maalesef normal olarak kabul edilmektedir. Sürekli kopma, sürekli hızda düşüklük yaşamadığınız sürece elinizden gelen bir çözüm bulunmamaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir