1. Anasayfa
  2. Sermayesiz İş Fikirleri
Trendlerdeki Yazı

2023’de İş Hayatında Rakiplerinizin Önünde Olabilmeniz İçin 8 İpucu

2023’de İş Hayatında Rakiplerinizin Önünde Olabilmeniz İçin 8 İpucu
2

Bu yazıda sizlere iş hayatında rakiplerinizin bir adım önünde olabilmeniz için uygulamanız gereken ipuçlarından bahsedeceğim. Hangi sektör de olursanız olun, mutlaka sizinle aynı işi yapan birden fazla işletme vardır.Örneğin kapalı çarşılarda yan yana olan onlarca kuyumcuya denk gelmişsinizdir.Bu dükkanların kimisi aylık 10 bin lira kazanırken, kimisi ise 3 bin lirayı geçememektedir.Bu durumun birden fazla sebebi olabilir ancak doğru stratejiyi uyguladığınız da, sektör de ne kadar yeni olursanız olun sizde çok iyi paralar kazanabilirsiniz.Anlatacağım bu yöntemler hemen hemen her işletme için uygulanabilir.Bulunduğunuz sektöre göre ipuçlarından yola çıkarak size uygun olanları uygulayabilirsiniz.

Ulaşılabilir Olun

Helsinki: The World's Best Work-Life Balance City | Al Bawaba

Müşteri herhangi bir konuda size ulaşmak istediğinde kolayca ulaşabileceğini bilmelidir.Bunu sosyal medyalar da aktif olarak sağlayabilirsiniz. Örneğin, işletmeniz için açacağınız bir facebook sayfasında mutlaka adres ve telefon bilgilerinizi bulundurun.Açılış-Kapanış saatlerinizi, telefon ile destek verebileceğiniz saatleri facebook sayfanızda belirtin.

Görsel Tasarıma Özen Gösterin

How to Achieve Work-life Balance | Audit Career Advice

Hangi işi yaparsanız yapın, dükkan dekorlarına, duvar ve tavan renklerine dikkat edin.Bir giyim mağazası işletiyorsanız, duvar ve tavanlarda cırtlak renkler kullanmaktan kaçının.Bu müşteriyi pazarlık yapmaya itecektir.Büyük ve kaliteli markaların dükkan tasarımlarında sade ve pastel tonları kullandığını görmüşsünüzdür.Bu renkler daha kurumsal bir hava yarattığı için müşteri çoğu zaman fiyat kırma isteğinde bulunmadığı gözlemlenmiştir.

Geri Bildirim Almaya Çalışın

Why Success At Work Is Being Redefined

İşletmeniz her ne üzerine olursa olsun, bir ürünü satın alan müşteriden iletişim bilgilerini almaya bakın.Ürünü aldığı tarihten ortalama 1 ay sonra müşteriyi arayarak, üründen memnun olup olmadığını sorun.Bu davranış müşteri gözünde, sizin ürününüzün arkasında durduğunuzu ve onların görüşlerini önemsediğinizi hissettirir.

İlk Amacınız Para Kazanmak Olmasın

5 Factors (Other Than Ability) That Influence Your Success At Work |  360training

Sırf para kazanmak için bir ürünü müşteriye eksiklerinden bahsetmeden satmayın.Ürünün artıları yanında oluşabilecek eksi yönlerini de anlatın. Örneğin, bir gömleğin 60 derece de yıkanırsa çekebileceği gibi.Müşteri size bu tür bir şikayetle geldiğinde ona “zaten etiketinde uygulamanız gereken talimatlar yazıyordu”gibi bir cevap vermek yerine, ürünü satın alım aşamasında bunları belirtin.Bu bilgileri verebilmek için sattığınız ürünü sizinde iyi bilmeniz gerekecektir.Unutmayın en iyi reklam yöntemi, müşterilerin çevresindekilere tavsiyesi üzerine olan yöntemdir.

 

Mantıklı Reklam Yatırımları Yapın

LEAD Academy — The Secret to Achieving Success at Work (Hint: It's not IQ)

Yeni bir iş kurduğunuzda ya da hali hazırdaki işletmenizin reklamını yapmak için, müşterilere broşür dağıtmaktan ziyade, satmış olduğunuz ürünü bizzat deneyimleme fırsatı verin.Örneğin bir çiğ köfteci dükkanı açtıysanız, etrafınızdaki ev ve iş yerlerine bizzat ürününüzü tatmaları için ikramda bulunun.Çünkü görselden ziyade tadıp deneyimlemek daha etkili bir reklam yöntemi olacaktır.

Müşterinin Tekrar Sizi Tercih Etmesi İçin Bir Sebebi Olsun

6 key points to success at work. How HR can be a help - HackerEarth Blog

İş hayatında en dikkat etmeniz gereken konulardan biri de budur.Müşterinin sizin satmış olduğunuz ürüne ihtiyacı olduğunda, tekrar sizi tercih etmesi için bir sebebi olmasını sağlayın.Bunu en iyi akaryakıt istasyonlarının yaptığını görmüşsünüzdür.”5 defa 100 Liralık akaryakıt alımında 50 TL hediye”gibi.Bir cafe işletiyorsanız “5 Türk kahvesi iç 6.sı bizden” gibi kampanyalar yapabilirsiniz.Ya da bir giyim mağazası olarak “4.alışverişiniz de t-shirt hediye”gibi ufak promosyonlar dağıtarak, müşterinin tekrar sizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Çalışanlarınızla Aranızdaki Dengeyi İyi Kurun

Six top tips on how to succeed at work | Michael Page

Eğer çalışanlarınız var ise onlarla aranızı iyi tutun.İş saatlerinde patron, mesai saatleri dışında arkadaş olduğunuzu hissettirin.Bu davranışınız çalışanlara işinizi ciddiye aldığınızı hissettirecektir.Personeller de kendi işlerini daha dikkatli yapmaya özen gösterecektir.Çalışanın bir müşteriye kötü davranması, size 10 potansiyel müşteri kaybettireceğini unutmayın.

Ve En Önemlisi Güler Yüzlü Olun

10 Points You Need To Know To Achieve Career Success

Ne iş yaparsanız yapın güler yüzlü olun.Evdeki sıkıntılarınızı işinize yansıtmamaya dikkat edin.Siz ne kadar pozitif olursanız, müşteri de size o kadar olumlu yaklaşacaktır.Pozitiflik size daima kazandıracaktır.Müşteri ile oluşabilecek ufak sorunlarda haklı olsanız dahi olaya pozitif yaklaşın.Unutmayın sizde bir başka işletmenin müşterisisiniz.

 

 

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. En güzel örneği büyük kurumsal oteller deki personel de var örneğin güler yüzlü olmak zorundasınız.bunun sonucu personele verilen değer ve çalışma ortamının keyifli mekan olmasına bağlıyorum tabiki farklı işlerde de güler yüzlü olmak personele verilen eğitim seminerleridir.mutlu işveren mutlu personel işyeri sahipleri esnaflardan diyebiliriz alacak verecek meselelerini müşterilerine yansıtması gerekir güzel bir makale olmuş emeğine sağlık paylaşım için teşekkür ederim.

  2. 20/02/2019

    Her zaman kendini güncel tutmak ticaretin en öemli kurallarından biridir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir