1. Anasayfa
  2. Teknoloji

İstanbul’da gezilecek yerler

İstanbul’da gezilecek yerler
0

 

İstanbul için “Taşı toprağı altın” derler… Tabii diyenlerin vardır bir bildiği… E haksız da sayılmazlar şimdi… Sizce de altın gibi değerli değil mi bu güzeller güzeli şehir? Yoksa, siz hala gitmediniz mi İstanbul ’a? Gitmediyseniz eğer, size bu muhteşem şehirde gezilecek yerlerle ilgili çok önemli tüyolar vermek isteriz…

 

Taksim

Beyoğlu’nu duyunca pek çok kişinin aklına Taksim gelir hiç şüphesiz… Burası Avrupa Yakası’nın en popüler yerlerinden biridir. Taksim oldukça kalabalık ve de hareketlidir. Burada, eğlence mekanları, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar çok fazla bulunmaktadır. Yani, Taksim’de gezilecek yerler bir hayli fazladır. Bunlar arasında en meşhuru ise; İstiklal Caddesi, Gezi Parkı ve Cumhuriyet Anıtı’dır.

 

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı’nın, Osmanlı Padişahı Abdülmecid tarafından yaptırıldığını söylemek isteriz. Mustafa Kemal Atatürk belli bir süre burada yaşamıştır ve bu sarayda vefat etmiştir. Dolmabahçe Sarayı, hem iç ve dış mimarisi hem muhteşem görüntüsü hem de deniz manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bu saray, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunmaktadır.

 

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde, Sultanahmet Meydanı’nda bulunmaktadır. Burası, 1’inci Ahmet tarafından Mimar Sinan’ın üslubu dikkate alınarak yaptırılmıştır. Sultanahmet Camii, Ayasofya’nın karşısında bulunmaktadır. O yüzden de oranın görkemine de oldukça uyumludur.

 

Sultanahmet Camii, 6 minarelidir. Bu cami yeşil, mavi ve beyaz İznik çinileriyle bezenmiştir. Bundan dolayı, Avrupalılar tarafından ‘Mavi Camii’ olarak adlandırıldığını da belirtmek isteriz. Sultanahmet Camii, İstanbul’a gelenler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 

Kız Kulesi

Kız Kulesi, İstanbul’a ilk defa gidenler tarafından bir hayli merak edilmektedir. Genellikle televizyon karşısında görülen bu muhteşem yer, İstanbul’da en çok görülmek istenen yerler arasındadır. Buraya, Salacak ve Kabataş’tan yapılan seferlerle çok rahat bir şekilde gidilmektedir. Dileyenler, Kız Kulesi’ne karşı çayını kahvesini yudumlayabilir, dileyenler ise Kız Kulesi’nin eşsiz görüntüsüyle fotoğraf çektirebilir.

 

Pierre Loti Tepesi

İstanbul’da kesinlikle gezip görülmesi gereken yerler arasında Pierre Loti Tepesi de bulunmaktadır. Bu tepe, İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunmaktadır. Haliç’e karşı kahve içmek isteyen herkes, Pierre Loti Tepesi’ne mutlaka uğramalıdır. Bu tepe, hem sevdikleriyle hoşça vakit geçirmek isteyenler, hem de İstanbul’un o eşsiz güzelliklerine şahit olmak isteyenler için oldukça ideal bir yer.

 

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı, alışveriş tutkunlarının en sık tercih ettikleri yerler arasında bulunmaktadır. Kapalı Çarşı’da aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Burası, Beyazıt Meydanı’nın hemen yanında bulunmaktadır. İstanbul’da alışveriş yapmak isteyenler, mutlaka Kapalı Çarşı’ya uğramalıdır.

 

Belgrad Ormanı

Her mevsim muhteşem güzelliği ile büyüleyen Belgrad Ormanı’nda, oldukça keyifli anlar yaşanmaktadır. Dileyenler ormanın bol oksijeninden faydalanıp spor yapabilmekte, dileyenler ise en keyiflisinden piknik yapabilmektedir. Belgrad Ormanı’nda pek çok mesire yerleri de bulunmaktadır. O yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

l Binbaşı Çeşmesi

l Fatih Çeşmesi

l Kurt Kemeri

l Neşet Suyu

l Kirazlı Bent

l Falih Rıfkı Atay

l Irmak

l Mehmet Akif Ersoy

l Kömürcü Bent

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir