1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar

İstihdam Yardımı Nedir? İstihdam Yardımı Başvurusu 2023

İstihdam Yardımı Nedir? İstihdam Yardımı Başvurusu 2023
0

Ülkemizin gelişmesi ve başarıya ulaşabilmesi adına her geçen gün istihdam arttırmaya yönelik yatırımlar yapılmaya devam ediyor. İstihdamın attırılabilmesi, bir ülkeye başarıya götüren en büyük faktördür. Peki istihdam arttırabilmek için yatırım yapmak yeterli midir? Devlet tarafından vatandaşlara sağlanan istihdam yardımı nedir , istihdam yardımına nasıl başvuru yapabilirim 2023 sorularını sizler için cevaplıyoruz. Pandemi döneminde özellikle işsiz kalan vatandaş bu gibi sorulara cevap aramaya devam etmektedir. Devlet tarafından sağlanan istihdam yardımı, zor günlerde vatandaşa sunulan maddi bir destek…  İstihdam Yardımı tam olarak neyi kapsıyor? Makalemizde istihdam yardımı ile ilgili tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

İstihdam Yardımı Nedir?

İstihdam yardımı, halk arasında iş aramaya giden bireye yapılan yardım olarak tanımlanır. Bu tanım aslında doğru bir tanımdır. Bu tanımı daha fazla detaylandırmak gerekirse, bir kişi düşünelim bu kişi iş aramak ve iş bulmak için otobüse biniyor. Aynı zamanda başvuru yapmak için fotoğraf çektiriyor, sağlık raporu alıyor vs. işte bu gibi yapılan işe giriş işlemlerinde harcanan masrafları devlet karşılıyor. Bu yardımın adı ise, istihdam yardımıdır. İstihdam yardımı sayesinde bu tür işleri maddi anlamda sıkışmadan kolaylıkla halledebilirsiniz.

İstihdam Yardımına Nasıl Başvuru Yapabilirim?

İstihdam yarımından yararlanabilmek için, 18 – 55 yaş arasında olmalısınız. Aynı zamanda çalışmaya engeliniz olmamalı, gerçek manada iş için bu yardımı almanız gerekmeli. Belirtilen yaş aralığında olan kişilerin bu yardımdan yararlanabilmek adına, bulunduğunuz sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına başvurmalısınız. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, bu yardımı kişiye yılda en fazla 3 kere sağlamaktadır. Pandemi döneminde dolayı iş sorunsalı yaşadığımız şu dönemlerde hemen hemen herkes bu yardımdan faydalanabilmektedir. İstihdam Yardımına başvuru yapmak için İŞKUR kurumuna da başvurabilirsiniz. İŞKUR bir takım işlemleri tamamladıktan sonra sizi maddi durumunuza göre tekrardan bulunduğunuz yerdeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına yönlendirebilir.

İstihdam yardımı başvurusu 2023 için tıklayın.

İstihdam Yardımı Ne Kadar 2023?

Devlet tarafından iş arayan bireylere sağlanan bu yardımın yılda en fazla 3 kez verilebildiğini söylemiştik. En fazla 3 kere verilen rakam ise, 40 – 100 TL aralığındadır. İstihdam yardımına başvuran ve bu yardımı alan bir kişinin 3 kere bu yardımdan yararlanabilme hakkı vardır.  Diyelim ki, iş görüşmeleri için böyle bir yardıma başvurdunuz ve yardımı aldınız. Başvurduğunuz işe alındınız. Bu durumda devlet tarafından 1 aylık ulaşım vb. masraflarınızı karşılamanız için 625 TL ücret ödeniyor. İşsizlik durumlarında ve iş başvuru aşamalarından devlet desteği olarak alınan yardımlar geri ödemesizdir. Kredi şeklinde ya da geri ödemeli bir sistem ile verilen bir işleyişe sahip değildir. Devlet tarafından sağlanan yardımların hepsi destek amaçlıdır.

Sosyal yardımlar kategorimizi incelemek için tıklayın.

İstihdam Yardımı Alanların Yardımları Bir Süre Kesilmiyor

İş başvuru konusunda devlet desteği aldınız, fakat diğer yardımlardan da yararlanıyorsanız bir süre diğer yardımlarınızı almaya devam ediyorsunuz. Girmiş olduğunuz işte belli bir süre geçirene kadar diğer yardımlarınız kesilmiyor. Bu durum devlet tarafından vatandaşlara sağlanan gerçek anlamda bir kolaylıktır. Girilen işe alışma ve çalışma potansiyeli belli bir düzene oturana kadar diğer yardımları da almaya devam edebileceğinizi tekrardan söylemek isteriz. Eğer siz bir işverenseniz, bu durumda olan bir işçiyi işyerinize aldıysanız, devlet tarafından işletmenize prim teşviki veriliyor. İşletmeye verilen prim teşviki ile birlikte hem işletme, hem de işçi kazanıyor. Yapılan istihdam yardımları sayesinde İŞKUR’un istihdam etme gücüne katkı sağlanıyor. Özellikle pandemi döneminde bu gibi yardımlar devlet tarafından arttırılmaktadır. Pandemi döneminde iş arayan biri iseniz, devletin bu yardımından sizde kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

tiktok izlenme satın al

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap