1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

İTO Borç Sorgulama ve İTO İşlemler

İTO Borç Sorgulama ve İTO İşlemler
0

İTO kısaltması İstanbul Ticaret Odası’na aittir. İstanbul’da faaliyetini sürdüren ticari kişi ve kurumların işlemlerinin yürütüldüğü, düzenlendiği, sicil kaydının tutulduğu ve kayıt altına alındığı kurum olarak açıklanmaktadır. İstanbul’da faaliyetine devam eden ticari çalışmalar bu odaya bağlı olarak çalışır. İTO borç sorgulama işlemi İstanbul Ticaret Odasına olan borcunuzun sorgulanma işlemidir.

İTO Borç Nedir?

Ticaret odalarına bağlı olan işletmeler her sene aidat ödeyerek bu kurumlara bağlı kalmaya devam ederler. Aidatını ödemeyen kurum ve ticari kişilerin aidat borçları ticari belgelerine yansır. İstanbul Ticaret Odasına bağlı olan ticari faaliyetler, yılda iki kere aidat ödemeye sorumlu tutulur. Her sene Ekim ve Haziran aylarında İTO aidat ödemesi iki eşit taksit olarak gerçekleştirilir. İTO borç sorgulama işlemi, aidatını ödemeyen kişilerin borçlarını sorguladıkları işlem olarak nitelendirilebilir. Aidatını ödemeyen kişilere ek olarak faiz de uygulanarak tahsil edilmesi istenir.

İTO Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

İTO resmi internet sitesi aracılığıyla güncel İTO borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • İTO borç sorgulama işlemi için İTO’nun resmi web sitesine giriş yapın. Bu resmi site ito.org.tr adresi olarak hizmet vermektedir.
  • İnternet sitesinin sağ üst köşesinde yer alan “Online İşlemler” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza evraklar ve ücretler konusunda sorgulama yapabileceğiniz alan gelecektir.
  • Karşınıza çıkan ekranın sol tarafında yer alan “Aidat Sorgulama ve Ödeme” seçeneğine tıklayarak borç sorgulama alanına ulaşabilirsiniz.
  • İTO aidat sorgulama ve ödeme ekranında T.C. Kimlik Numaranızı ve doğum tarihinizi doğru bir şekilde girerek borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

İTO Aidatları Ne Kadar?

İTO aidatları ticari faaliyet yürüten kişi ve kurumların sermayelerine ve öz varlıklarına göre derecelendirilir. Firmanın büyüklüğü ile verdiği aidat miktarı doğru orantılıdır. Satış hacmi arttıkça İstanbul Ticaret Odasına verilen aidat miktarı da artış göstermektedir. İTO resmi web sitesinden alınan verilere göre 2023 yılı aidat oranlaması aşağıdaki gibidir. Her sene aidat miktarı değişebilir.

İTO kayıt işlemleri sırasında ticari kurum ve kişilerden kayıt ücreti almaktadır. İlk sene kayıt ücreti alınan kurumlardan aidat alınmaz. Diğer yıldan itibaren aidat vermeye başlamaktadır. Ayrıca ticari kişi ve kurumlar İTO’ya Munzam Aidatını da ödemek zorundadır. Munzam aidatı bir önceki yılın ticari kazancının binde beş ile çarpılmış halidir.

İTO Borç Sorgulama ve Borç Ödemesi

İTO borç sorgulama işlemlerini yaptıktan sonra var olan borcunuzun ödemesini aynı site üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkün. İnternet sitesinin dışında ise İTO Merkez Binası ve tüm İTO Bölge Temsilcilikleri de tahsilat işlemlerini yapmaktadır.
Bunlara ek olarak bankalar üzerinden işlem yapabilirsiniz. İTO borç ödemesi Yapı Kredi Bankası’na ait tüm şubelerden gerçekleştirilmektedir. Diğer bankalar olan İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Ziraat Bankası, Halkbank, KuveytTürk, Garanti Bankası, TEB, Denizbank, Şekerbank ve Albaraka Türk bankalarının internet bankacılıkları üzerinden İTO borç ödemesi işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar aracılığıyla ödemelerinizi yapabilmeniz için sicil numaranızı belirtmeniz gerekmektedir.

İTO Para Cezası ve İcra Takibi

İTO kurumu zamanında ödemesini gerçekleştirmeyen ticari kişi ve kurumları, 6183 sayılı Amme Alacakları Kanunu gereğince, aylık olarak yüzde 1,6 oranında gecikme zammından sorumlu tutar. Geçmiş yıllara ait borçların ödenmemesi durumda icra takibi başlatılır. Hukuki sürecin sonuçlanmasıyla birlikte gerekli görülen tutar tahsil edilir.

İcra takibine düşen dosyalar için İTO Hukuk İşleri Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İTO Hukuk İşleri Müdürlüğü 0212 455 48 64 & 0212 455 48 65 iletişim numaralarından hizmet vermektedir.

İTO İletişim Numarası

İTO aidat işlemleri için aşağıdaki numaraları kullanabilirsiniz. Bu numaralar aracılığıyla İTO borç sorgulama ve ödeme işlemleri hakkında bilgiler alabilirsiniz.
0212 455 62 63 / 0212 455 62 57 / 0212 455 62 56 / 0212 455 62 50 / 0212 455 62 46 / 0212 455 62 45 / 0212 455 62 44

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap