1. Ana Sayfa
  2. Haberler

John Hopkins Üniversitesi Ses Kaydı WhatsApp’ta Hızlı Yayıldı! Korona Virüsü Viral Reklam Çıktı

John Hopkins Üniversitesi Ses Kaydı WhatsApp’ta Hızlı Yayıldı! Korona Virüsü Viral Reklam Çıktı
0

WhatsApp’ta hızlı bir şekilde yayılan ve korona virüse karşı etkili tedbir yollarını bir bir anlatan bir ses kaydı gündemde yer alıyor. Bu ses kaydında yer alan ifadelerin Türkçesini sizlerle paylaşıyoruz.

1.Virüs canlı bir organizma değildir, ancak oküler, burun veya bukkal mukozanın hücreleri tarafından emildiğinde genetik kodlarını değiştiren koruyucu bir lipid tabakası (yağ) ile kaplı bir protein molekülüdür. (mutasyon) ve onları saldırgan ve çoğaltıcı hücrelere dönüştürür.

2.Virüs canlı bir organizma değil, bir protein molekülü olduğu için öldürülmez, kendi kendine bozulur (çürür). Parçalanma süresi sıcaklığın, nemin ve üstünde bulunduğu malzemenin türüne bağlıdır.

3.Virüs çok kırılgandır; onu koruyan tek şey ince bir dış yağ tabakasıdır. Bu yüzden herhangi bir sabun veya deterjan en iyi çözümdür, çünkü köpük yağı keser (çok fazla ovmalısınız). Yağ tabakasını eriterek, protein molekülü kendi kendine dağılır ve parçalanır.

4.ISI yağı eritir; bu yüzden ellerinizi, kıyafetlerinizi ve her şeyi yıkamak için 25 derecenin üzerinde su kullanmak çok iyidir. Ek olarak, sıcak su daha fazla köpük yapar ve bu da daha da iyi etki yapar.

5.Alkol veya % 65’in üzerinde alkol içeren herhangi bir karışım HERHANGİ BİR YAĞ, özellikle virüsün dış lipit tabakasını çözer.

6.1 ölçü çamaşır suyu ve 5 ölçü su içeren herhangi bir karışım doğrudan proteini çözer, içeriden ayırır.Tabi bunu içmiyoruz.

7.Oksijenli su, sabun, alkol ve klordan daha az etkildir, çünkü peroksit virüs proteinini çözer, ancak saf olarak inceltmeden kullanmanız gerekir ve cildinize zarar verir.

8.Virüs bakteri gibi canlı bir organizma değildir; canlı olmayan birşeyi antobiyotiklerle öldüremezsiniz.

9.Kullanılmış veya kullanılmamış giysileri, çarşafları veya giysileri ASLA sallamayın. Gözenekli bir yüzeye yapıştırılmış olsa da, çok inatçıdır ve 3 saat (kumaş ve gözenekli), 4 saat (bakır, doğal antiseptik olduğu için) ve ahşap, tüm nemi giderir ve izin vermez. soyulur ve parçalanır). 24 saat (karton), 42 saat (metal) ve 72 saat (plastik) kalabilir. Ancak sallarsanız veya tüy silgiler kullanırsanız, virüs molekülleri 3 saate kadar havada yüzer ve burnunuza yerleşebilir.

10.Virüs molekülleri dışarıda soğukta çok kararlı kalırlar veya evlerde ve arabalarda klimalar gibi yapay olarak kalırlar. Ayrıca, kararlı kalmak için neme ve özellikle de karanlığa ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, kuru, sıcak ve parlak ortamlarda daha hızlı bozunacaktır.

11.UV IŞIĞI’nı içeren herhangi bir yüzey, cisim, virüs proteinini parçalamaktadır. Örneğin, bu şekilde bir maskeyi dezenfekte etmek ve yeniden kullanmak mükemmeldir. Dikkatli olun, UV Işığı ayrıca ciltteki kollajeni parçalar, sonunda kırışıklıklara ve cilt kanserine neden olur.

12.Virüs sağlıklı ciltlerden geçemez.

13.Sirke yararlı DEĞİLDİR çünkü koruyucu yağ tabakasını bozmaz.

14.En güçlü votka % 40 alkol içerir. Virüsün çözülmesi için ise % 65’e ihtiyacınız vardır.

15.LISTERINE % 65 alkol içerir.

16.Alan ne kadar sınırlı olursa, virüsün konsantrasyonu o kadar fazla olabilir. Ne kadar açık veya doğal havalandırma olursa o kadar az olur.

17.Kilitler, anahtarlar, uzaktan kumanda, cep telefonu, saatler, bilgisayarlar, masalar, TV, vb dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamak zorundasınız.

18.Elleriniz çok KURU olmamalı, onları NEMLENDİRMELİSİNİZ çünkü moleküller mikro çatlaklara gizlenebilir. Nemlendirici ne kadar kalın olursa o kadar iyidir.

19.Ayrıca virüsün gizlenmemesi için tırnaklarınızı KISA tutun.

Paylaşılan bu ses kaydının Türkçe çevirisini sizler ile paylaştık. Bu metnin arasında yer alan “LISTERINE” ürününün viral reklam olduğunu belirtilen bazı yetkililer resmi kaynaklarca paylaşılmayan bilgilere inanılmaması gerektiğini söyledi.

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap