1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Kanser Riskini Düşüren Alışkanlıklar

Kanser Riskini Düşüren Alışkanlıklar
0

Kanser modern dünyanın en önemli hastalıklarından biridir. Bir ülke ne kadar gelişmiş ise, o ülkede o kadar fazla kanser görülür, çünkü insanlar daha uzun yaşamaktadır. Örneğin yaşam süresi bundan 100 yıl önce ortalama 50 yıldı, 50 yaşına kadar kanser riskinin yüzde 4 olduğunu biliyoruz, fakat şuanda ortalama yaşam süresi 78 yıla çıktığından, kanser riski de yüzde 40’a çıktı. Gelişmiş ülkelerde ise hayat boyu kanser riski, uzun yaşam süresinden sonra yüzde 50’ye kadar çıkmış durumda. Fakat bazı alışkanlıklarla kanser riskimizi önemli ölçüde azaltabiliriz.

 

 

Sigara içmemek

Her 4-5 kanser vakasından 1 tanesi sigara kaynaklı, bu da sigara içmemenin kanser riskini önemli ölçüde azaltacağını gösterir. Özellikle akciğer kanserinde sigara içenler birinci risk taşımaktadır. Sigara içenler %15-30 akciğer kanseri riski taşır, içmeyenlerde bu %0.5-1,5 civarındadır. Ayrıca sigara içmeyenler mesane kanserine içenlere göre 4 kat, mide kanserine 2 kat daha az yakalanır.

 

Spor Yapmak

Düzenli spor ve egzersiz yapmak genel popülasyona göre yüzde 10, hiç spor yapmayanlara göre ise yaklaşık yüzde 20-25 oranında kanser riskinde düşüş ile ilişkilendirilmiştir.

 

Az Et Yemek

Özellikle bağırsak kanserlerinin en önemli nedeni yüksek et tüketimidir. Et tüketimindeki azalış ile koleraktal kanser riski düşüşe geçmektedir.

 

Tuzlu ve Salamura, Tütsülenmiş Şeyler Yememek

Beslenme alışkanlığınızda bunlar yoksa mide kanseri açısından şanslısınız. Mide kanseri riskini bunu yapanlara göre düşüren bir alışkanlıktır.

 

Korunarak Seks Yapmak

Kondom kullanarak seks yapmak, erkeklerde penis kanserini, kadınlarda ise rahim kanserini neredeyse tamamen engellemektedir.

 

Düzenli Kolonoskopi, PSA testi yaptırmak

Düzenli kolonoskopi yaptıranlar kolon kanserine yakalanma ihtimalleri yüzde 95 azalır. Özellikle her 8-9 kanser vakasından 1 tanesinin kolon kanseri olduğunu düşünecek olursak. PSA testi de prostat kanserini erken tespit edilmesini sağlar ve ölümü engeller. Erken teşhis edildiğinde neredeyse hiç ölüme sebep olmayan bir kanser türüdür prostat kanseri.

 

Sağlıklı Kiloya Sahip Olmak

Sigaradan sonra en büyük kanserojen obezitedir, evet her gün bir iki bira içmek bile şişmanlık kadar zararlı değildir.

 

Hareket Etmek

Hareketsizlik başta bağırsak kanseri olmak üzere çoğu kanserin riskini artırır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir