1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?
3

Son zamanlarda banka ve finansman şirketlerine borcunu ödemekte zorluk çekenlerin sıkça sorduğu soru Kara liste nedir? sorusudur.KKB  sicil notu oluşturabilmek için;Çekilen krediler,kredi kartı ödemeleri,çek ve senet işlemleri gibi bankalarla olan ilişkilerin tamamını kayıt altında tutar.Bu tür ödemelerin yapılmaması durumunda kişi kara liste ye alınır.

Kara liste,aslında yasal takip işleminin halk arasındaki adıdır.Çekilen kredileri ya da kredi kartlarının düzenli ödenmemesi durumunda kişi yasal takip sürecine alınır.En çok bilinen yanlış ise,geç ödeme yapıldığında kara listeye alınması durumudur.Kişinin kara listeye alınması için borcun en az 2 ay hiç ödenmemiş olması gerekir.Kredi veren banka veya kurum bu süreyi uzatma hakkına sahiptir.

Kredi verenin yasal takibi başlatılabilmesi için,2 ay gecikmenin ardından en az 30 gün süre vermesi zorunludur. Birbirini izleyen 2 taksit ödenmemesi durumunda borçluya ekstra 30 gün süre verilir.Verilen bu süre içerisinde de borç ödenmez ise,kredi verene yasal takip işlemi başlatma hakkı doğar.Toplam da 90 gün içerisinde borcun ödenmediği takdir de kara listeye alınma süreci başlar.Ancak kredi veren banka veya kurumlar,kara listeye düşülmemesi için taksitlendirme gibi esnemeler yapabilmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Borcun tamamının ödenmesinin ardından,borcu yoktur kağıdı alınarak kara listeden çıkılabilir.Borç kapatıldıktan sonra mutlaka kredi notu sorgulama dan kaydın silinmesi gerekir.Bankalar 5 yıllık kredi notu geçmişinizi görebildiği için,kredi vermek konusunda temkinli yaklaşabilir.Bu yüzden kara listedeki kişi ,borçların tamamını ödedikten sonra genel merkeze bir dilekçe yazarak, isminin silinmesini talep etmelidir.

Merkez Bankasının kararı ile,kapatılan borç 5 yıl sonra kara listeden otomatik olarak çıkarılır.Geri ödemesi tamamlanmamış borçlar için ise kara listeden çıkma süresi 10 yıl’dır.Bazen, hükümet kişilerin kara listedeki isimlerinin silinmesi için af çıkarır. Bu af dönemlerini takip ederek kara listeden çıkmak için 5 yıl beklemek zorunda kalmazsınız. Fakat af dan yararlanabilmek için mutlaka tüm borcun kapatılması gerekmektedir.

Haciz İşlemi Nasıl Başlar?

Yasal olarak borcun zamanında ödenmemesi durumunda haciz işlemi başlatılabilir. Bu işlem finans sektöründe  yasal takip olarak adlandırılır. Haciz işleminde borçlunun adına kayıtlı ev veya araç varsa bunlara haciz gelecektir. Eğer borçlunun üzerine kayıtlı gayrimenkul veya araç yok ise ufak meblağlar için evin içerisindeki eşyalara haciz koyma işlemi geçmişte kalmıştır. Kişinin temel yaşam hakkı olan ev eşyalarına (televizyon, çamaşır makinesi, perde,buzdolabı,ocak,halı, ..vb.) haciz koyulamaz.Ancak bilgisayar,klima veya çift televizyon gibi lükse girecek eşyalar var ise bu durum haciz memurunun inisiyatifine kalmıştır.

Çoğunlukla borçlunun üzerine kayıtlı bir taşınmaz yok ise,borç varlık şirketlerine devredilir. Varlık şirketleri , taksitlendirme, faiz silme gibi yöntemler ile borcunu tahsil etmek için borçlu ile anlaşma yoluna gider.

Kredi Notu Nasıl Düzelir?

Eğer daha önce banka veya finansman şirketine borç ödenmeyip kara listeye düşüldü ise,kredi notu büyük ihtimalle sıfırlanmıştır.Borçların tamamının kapatılması durumunda tekrar kredi notunu yükseltebilmek için uygulanması gereken birkaç adım vardır.

Düşük Limitli Kredi Kartı

Yasal takibe giren borçları kapattıktan sonra düşük limitli bir kredi kartı başvurusu yapmalısınız. Bankalar çoğu zaman kredi kartı talebini ret edebilir ancak maaş alınan bankadan başvuru yapılması durumunda düşük limitli kart çıkarılabilir.Eğer başvuru olumsuz sonuçlanırsa,başvurmuş olduğunuz bankaya istenilen kart limiti kadar nakit parayı yatırmanız durumunda kredi kartı çıkarabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı

Kara listeden çıkmış kişilerin kredi notunu düzeltebilmeleri için,mutlaka otomatik ödeme talimatları vermesi gerekir.Elektrik,su,internet gibi faturalarınız için maaş kartınızdan dahi olsa otomatik ödeme talimatı vermeniz,kredi notunuzun düzelmesinde büyük bir etkendir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir