1. Ana Sayfa
  2. Kredi Rehberi
  3. Kara Listeden Nasıl Çıkılır? 2022 Güncel Kara Listeden Çıkma Yolları (Bankalar)

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? 2022 Güncel Kara Listeden Çıkma Yolları (Bankalar)

featured
4

Kredi borcunuz arttığında ve özellikle ödeme problemleri olduğunda Findeks kredi notunuz düşmeye başlar. Ödeme gecikmelerinin başlaması ve sürekli hale gelmesi ile bankalar sizi sık sık gerek kredi, gerekse kredi kartı borcunuz hakkında aramaya ve rahatsız etmeye başlar. 2022’nin en çok konuşulan konularından biri de mevcut ekonomik durumlardan dolayı kredi kartı borçları ve bankaların kara listeleri oluyor.

Kredi notunun giderek düşmesi ile birlikte kredi notunuz artık çok riskli seviyesine iner (0-900 puan arası) ve bankalar tüm kredi ihtiyaçlarınız için size olumsuz dönüş yapmaya başlar. Uzun süre takipte kalan kredi kartı ve kredi borçlarınız nedeniyle kara listeye girersiniz.

Bkz: Findeks Toplam Kredi Limiti Nedir? 2022 GÜNCEL

Kara listeye nasıl girilir? Kara listeye kimler girer?

Kredi kartınız veya kredi kartınızı en az 3 ay boyunca ödemezseniz ve bankanın sizi aradığında ödeme yapacağınızı belirtmenize rağmen ilgili tarihe kadar ödeme yapmazsanız krediniz artık takipli konuma düşer. İş bu noktadan itibaren sıkıntı yaratmaya başlar. Kredinizi veya kredi kartınızı yeniden yapılandırma yoluna gidebilirsiniz ancak kredinizi, kredi kartı borcunuzu 3 aydan uzun bir süredir ödemediğiniz için artık isminiz bankalar arasında erişimi sağlanabilen kara listeye girer. İş bu noktadan itibaren hiçbir bankanın uzun süre boyunca size kredili bir ürün vermemesi ile sonuçlanır.

Kara listeye girmenin pek çok olumsuz getirisi de vardır. Artık günümüzde Avis, Budget gibi araç kiralama şirketleri, Evkur gibi senetle satış yapan mağazalar, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone gibi telekom servisleri ürün satarken veya kiralarken Findeks kredi puanına bakarak karar verebilmektedir.

2022’de Kara listeden çıkma yolları nelerdir? 2022 Güncel Taktikler!

Kara listeye girdiğinizde Bankalar Arası Merkez iletişim birimleri sizin adınıza olumsuz bir kayıt açar. Bankaların kara listesi muhabbeti aslında halk arasında bu şekilde isimlendirilmiş bir terimdir. Bankaların kara listesinden çıkabilmek için öncelikle borcunuzu ödemeniz ve borcu olan tüm kredili ürünleri kapatmanız tavsiye edilir. Eğer bir kredi yanında birden fazla kredi kartı veya kredili ürün varsa bunları da yapılandırdığınız borç bitene kadar düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir.

Halk arasında ve internette 5 yıl olarak belirtilen kara listeden çıkma süresi ise aslına bakarsanız bir şehir efsanesidir. Siz kredi borcunuzu ödedikçe kredili ürün alma limitiniz de beraberinde yükselir. Bu da çok az bile olsa kredi alma şansınızı arttırmaktadır. Önceliğiniz kredili ürünlerinizin borcunu bitirmek olmalı.

Sizlere geçen yıl yaşanmış bir kara listeden çıkma hikayesini paylaşmak istiyorum.

2014 ve 2015 yılında ödenmemiş öğrenci kredi kartım nedeniyle yaklaşık 5 ay boyunca kredi kartımı ödemedim ve evime yasal takip kağıdı gitti. Bunun ardından artık ailem işin boyutunun farkına varmasın diyerek banka şubesinden kredi kartımı  taksitlendirme yoluna gittim. 24 ay boyunca 500 TL’lik kart borcumu 600 küsür liraya taksitlendirerek ödeme başladım. İşe başladıktan sonra SGK’lı oldum ve yeni bir kredi kartı almak istedim. Bu durumda 5 yıllık süre dolmadığı için kart alamayacağımı düşünüyordum. Ancak yanıldığımı gördüm zira kredi kartı başvurusu yaptığımda hemen kredi kartım çıktı. Bu konuda maaş bankası büyük avantaj sağlıyor. Kredi kartının ardından bedelli askerlik için bir de kredi kullandım. Dolayısı ile 5 yıl kara listeden çıkılmaz diye bir kaidenin olmadığını kendi tecrübem üzerinden edindim.

  • Kredi notunuzu hızlı yükseltebilmek için 100 TL dahi olsa herhangi bir bankada birikim hesabı açabilirsiniz. Ayrıca elden aldığınız para varsa veya yine maaş bankanıza sürekli maaş geliyorsa bu parayı çekerek farklı bankalara yatırabilir ve hesaplarınızda aktiflik varmış gibi gösterebilirsiniz. Bu durum bankalar nezdinde olumlu karşılanır ve banka içerisinde kredi alma şansınızı arttırır.
  • Bankaların internet veya mobil şubeleri üzerinden döviz alıp satmak bankaya az da olsa para kazandıracaktır. Banka üzerinde farklı para cinsinden hesap açıp işletmek size ekstra puan olarak döner.
  • Bir diğer kredi puanı arttıracak garantili yöntem ise otomatik ödeme talimatı vermektir. Merak etmeyin kredi kartınız olmadan da çeşitli tarihlere vadesiz TL hesabınız üzerinden otomatik ödeme talimatı verebildiğiniz bankalar bulunmaktadır. Otomatik ödeme talimatları kredi puanınızın hızlı yükselmesini sağlayacak bir diğer gizli taktiktir.

Eğer sizlerin de kara listeden çıkma yolları üzerine çeşitli taktikleriniz varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap