1. Ana Sayfa
 2. Kendin Yap
Trendlerdeki Yazı

Karbonat Nerelerde Kullanılır ?

Karbonat Nerelerde Kullanılır ?
0

Bu konumuzda karbonat nerelerde kullanılır? sorusunu ele alacağız.Çoğumuz karbonatı sadece pasta ve böreklerin kabarması veya mayalanması için kullanırız.Fakat karbonat kullanım alanları o kadar geniş ki saymakla bitmiyor. Temizlikten beyazlatmaya,saç kepeklerinden kurtulmaya kadar bir çok alanda rahatlıkla kullanılabiliyor.Şimdi gelin hep birlikte karbonatı hangi alanlarda kullanabileceğimize göz atalım.

Kepek Sorunu

Kepek sorunu olmayanımız neredeyse yoktur.Çeşitli şampuanlar kullanarak bu sorunun önüne geçebilsek de,içerisinde barındırdığı kimyasallar saçlara zarar veriyor.Her yıkama sonrası saçınıza karbonat uygulayarak kafa derisinin daha sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

 • Saçınızı yıkadıktan sonra karbonat ile saç diplerine masaj yapın.
 • Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçınızı yıkayın.

Bu işlemi yaklaşık 3-4 kez  uyguladıktan sonra kepeklenmenin azaldığını göreceksiniz.

Daha Yumuşak Et

Yemek ya da mangal da kullanacağınız etin yumuşacık olmasını istiyorsanız,etleri pişirmeden 1 saat önce karbonatlı suyun içerisinde bekleterek yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Pişirme işleminden yaklaşık 1 saat önce eti karbonatlı suyun içerisine yatırın.
 • Ardından bol su ile yıkayarak pişirme işlemine geçin.

Karbonatın parçalama özelliği etinizin yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

Koku Giderici

Özellikle balık gibi ağır kokuların evden çıkması uzun zaman alıyor.Karbonat sayesinde evinizdeki tüm kötü kokuların yok olmasını sağlayabilirsiniz.Ayrıca ağzı açık bir kap ile buzdolabı içerisine karbonat koyarak da kötü kokuları yok edebilirsiniz.

Ağır kokulu yemek sonrası,tencerenin ya da kirli tabakların içerisine karbonat ekleyerek kötü kokuların yok olmasını sağlayabilirsiniz.Ayrıca buzdolabına koyacağınız karbonat,yemek kokularının birbirlerine karışmasını önleyecektir.

Ayakkabı Kokusu

Özellikle sıcak yaz aylarında,ayakların daha çok terlediğinden dolayı ayakkabılar kötü kokar.Oluşan bu kötü kokuları karbonat sayesinde yok edebilirsiniz.

 • Ayakkabının içerisine bir tutam karbonat ekleyin.
 • Ardından balkon ya da pencere kenarında 1 gün bekletin.

İşlem sonrası ayakkabınızın içerisindeki kötü kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

Parke Temizliği

Parkeleri ne kadar temizlersek temizleyelim,çiziklerin içerisine dolan kirler bir türlü çıkmaz.Temizlik suyunun içerisine ekleyeceğiniz bir tutam karbonat sayesinde ışıl ışıl parlayan parkeler elde edebilirsiniz.

 • Temizlik suyunun içerisine yaklaşık yarım çay bardağı karbonat ekleyin.
 • Ardından bulaşık süngerinin sert tarafı ile çiziklere dolan kirlerin üzerinden geçin.

Bu işlemi uyguladıktan sonra çiziklere dolan kirlerin yok olduğunu göreceksiniz.

Yağ Lekeleri

Yemek yerken kıyafetinize dökülen yağlar kolay kolay çıkmaz.Karbonat sayesinde kıyafetler başta olmak üzere,tüm inatçı yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz.

 • Yağlı bölgenin üzerine bir tutam karbonat koyup yaklaşık 30 dakika bekletin.
 • Ardından sıcak su ile  yağlı bölgeyi temizleyin.

Bu işlemi uyguladıktan sonra çamaşır makinesinin deterjan gözüne de yarım çay bardağı karbonat ekleyip yıkadıktan sonra pırıl pırıl çamaşırlar elde edebilirsiniz.Ayrıca yemek pişirirken etrafa sıçrayan yağ lekelerinden de karbonat ile kurtulabilirsiniz.

Lavabo Açıcı

Tıkanan lavabolar eve kötü koku yayar.Tıkanan lavaboları karbonat ve sirke yardımıyla açabilirsiniz.Uygulamanız gereken yöntem;

 • 1 litre elma sirkesi içerisine 1 çay bardağı karbonat ekleyin.
 • Ardından karışımı iyice karıştırarak tıkanan lavabo giderine boşaltın.

Bu işlemi uyguladıktan sonra tıkanan lavabo açılacak,hem de kötü kokulardan kurtulacaksınız.

Buzdolabı&Fırın Temizliği

Özellikle içerisinde yiyecek bulundurdunuz buzdolabı ve fırın zamanla kötü kokar.Fakat sağlık açısından sorun teşkil edeceği için bu eşyaları kimyasal ilaçlarla temizlememek gerekir.Karbonatlı suyu karıştırarak sprey şişesine ekleyip,bu cihazların içerisini kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

 • Karbonat ile suyu iyice karıştırıp karışımı sprey şişesine ekleyin.
 • Ardından bu karışımı buzdolabı yada fırına sıkarak kuru bez ile temizleyin.

Ayrıca su yerine sirke de kullanabilirsiniz.

Klozet Temizliği

Karbonatın belki de en etkili olduğu yerlerden biri de klozet’tir.Klozet içerisine 1 kaşık karbonat atarak hem beyazlamasını sağlayabilir,hemde kötü kokuları yok edebilirsiniz.Ayrıca yıkama öncesi klozete asitli kola dökerek kirlerin parçalanmasını sağlayabilirsiniz.

 • Klozetin içine asitli kola döküp yaklaşık 30 dakika bekleyin.
 • Ardından bir kaşık karbonat atarak fırça ile temizleyin.

Kolanın içerisindeki asit kirlerin parçalanmasını,karbonat ise kötü kokuların gitmesini ve beyazlamasını sağlayacaktır.Bu işlemi uyguladıktan sonra klozetinizin pırıl pırıl parladığını göreceksiniz.

Bu yazımızda karbonat nerelerde kullanılır? sorunu ele aldık.Dilerseniz daha farklı fikirler için sitemizde bulunan kendin yap kategorisine göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap