1. Anasayfa
  2. Sosyal Yardımlar

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu & Ne Kadar, Nasıl Alınır? (2021 GÜNCEL)

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu & Ne Kadar, Nasıl Alınır? (2021 GÜNCEL)
Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?
0

Kaymakamlık kira aylığı veriyor mu? Dar gelirliye kira desteği nasıl alınır? Kira yardım şartları neler? Engelliye kira yardımı bulunuyor mu? Sosyal Yardımlaşma Vakfı kira yardımı ne kadar? Bu ve bunun gibi birçok soru aklınızda dolanıyorsa doğru yerdesiniz. Bu içerikte bunun gibi sorulara cevap aradık. Hadi o zaman, başlayalım.

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık kira yardımı veriyor mu?” sorusu birçok ailenin sorduğu soruların başında gelmektedir. Kira yardımı almak isteyen ailelerin kiralarını ödeyecek maddi durumda olmaması ya da evleri oturulmayacak kadar sağlıksız koşullarda olmalıdır.

Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar-Ekonomist Remzi Kozal, Türkiye’de yaklaşık 4 milyon gecekondunun olduğunu belirtiyor. Düşünün, 4 milyon aile. Kim bilir kaç kişilik aileler var içerisinde…

Bu gecekondularda yaşayan ve kira ödemekte zorluk yaşayan binlerce, belki de 1 milyona yakın vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın ev onarımı, evi olmayanların da kiralarını ödemek için kira yardımı almak istemekte ve bu yardım için kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmaktadır.

Kaymakamlık kira yapıyor mu? sorusunu cevaplayalım. Evet, yapıyor. Bu yardımı alabilmek için birtakım şartları taşıyor olmalısınız. Kendisine ayrılan bütçe amacı ile seçici davranacak ve koyduğu şartları taşıyan kişilere kira yardımı yapacaktır.

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşmadan Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir ?

Sosyal yardımlaşma vakıflarından kira yardımı alabilmek için bu şartları karşılamanız gerekmektedir:

  • Hane de kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 ‘ünden az olmalı
  • Hanede bulunan bireylerden herhangi birinin adına kayıtlı bir başka konut bulunmaması
  • Hanede araç kaydının bulunmaması
  • Hanede vergi kaydının bulunmaması
  • Muhtaç durumda olması

Yukarıda belirtilmiş olan şartlar, her vakıfta değişiklik gösterebilir. Her vakfın kendisine ait mütevelli heyeti bulunmaktadır ve bu heyet kriterleri arttırabilir veya azaltabilir. Bu yukarda paylaşmış olduğumuz maddeler genel olarak tüm vakıflar tarafından aranan şartlar diyebiliriz. Bunun için başvuru formu arayan kişiler olabilir. Buna başvuru ile değil, dilekçe olarak göndereceksiniz. Şimdi ise kira yardımı ne kadar öğrenelim.

Kaymakamlık Kira Yardımı Ne Kadar?

Kaymakamlıklar tarafından değişen bir durum olmakla birlikte ailenin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Kiracıya devlet yardımı sadece muhtaç olduğu süre boyunca yapılmaktadır. Muhtaç olmadığı tespit edildiğinde bu kira desteği kesilecektir.

Örnek verecek olursak sel ya da yangın sonucunda evsiz kalmış aileye kendi evini kurup kira bedelini ödemeye başlayacağı süre boyunca ödeme yapılmaya devam eder. Vakıf mütevelli heyetinin istediği herhangi bir sürede yardımı sonlandırma yetkisi de bulunuyor. Kira yardımı genellikle en fazla 960 TL olarak belirlenmiştir.

Kira Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

“Kira yardımı alabilmek için nereye başvurulur?” sorusuna cevap vermeden olmaz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmalısınız. Kira yardımı için başvuru yaptığınızda inceleme süreci başlamış olacaktır.

Kaymakamlık Kira Yardımı Kaç Ay?

Bu soruya net bir cevap yoktur. Vakıflar ailelerin durumunu takip etmektedir. Muhtaç olunan süre boyunca kira yardımını yapmaktadır. Kendi kirasını ödeyebilecek duruma gelen ailelerin kira yardımı ne yazık ki kesilir. Kısaca bu kira yardımı ailenin maddi durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır adlı soru hakkında birçok bilgiyi sizlerle paylaştık. Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

adult porno izle

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir