1. Ana Sayfa
  2. Finans Rehberi

Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor Şimdi Ne Olacak? (2023 GÜNCEL)

Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor Şimdi Ne Olacak? (2023 GÜNCEL)
0

Bankadan bir eşiniz, dostunuz yada akrabanız kredi çekti yada bir alışveriş yaptı ve kefil oldum borç ödenmedi şimdi ne olacak diye kara kara düşünüyorsunuz. Öncelikle panik yapmamalısınız ve yazımızın tümünü okumalısınız. Bu makalemizde konunun her yönünü ve süreçlerini detaylı olarak anlatacağımız için hata payınızı sıfıra düşürmeyi amaçlıyoruz.

Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor

İlk olarak kefil nedir ne değildir ona bakalım kısaca ardından konumuza geçelim hemen. Sözlük anlamına falan değinmeyeceğim, direk konumuz olan bankalardan çekilen kredilerde kefil tam olarak nedir onu anlatalım. Sözleşmede aksi belirtilmediği sürece kefil demek borçlu borcu ödemez ise tahsilatın yapılacağı kişidir. Kimi sözleşmelerde bankalar borcun belli bir kısmı için kefil şartı aramaktadır. Bazı durumlarda ise tüm borçtan kefil de asıl borçlu gibi sorumlu tutulur. Kefil de borçlu gibi sözleşme imzalar. Bu sözleşmede asıl borçlu borcu ödemezse tüm borçtan kefilin sorumlu olacağı yazar.

Bu arada bu yazımızda anlattığımız bilgiler sadece bankalardan olan kefilli borç işleri için değil diğerleri için de neredeyse aynı şekilde işlemektedir. Endişe ile kefil oldum nasıl kurtulurum dediğinizi duyar gibiyim artık sürecin işleyişine geçeceğim. Geçmeden önce her ne olursa olsun bir mecburiyet olmadığı sürece asla kimseye kefil olmamanızı öneriyorum. Çünkü karşı taraf ne kadar iyi niyetli olursa olsun dünyanın bin türlü hali var ve borcu ödeyemezse siz sıkıntıya düşebilirsiniz.

Kefil Olanların Bilmesi Gerekenler

Kefil Oldum Borç Ödenmedi Süreç Nasıl İşler?

Asıl borçlu borcunu ödemediği zaman ikinci gecikmeden sonra banka size de bilgi verir. Kefil olduğunuz şu şahıs bu borçtan dolayı ödemesi gereken şu borcu ödemiyor şeklinde size bilgi verilir. Asıl borçlu 3 ay boyunca borcu ödemez ise kendisinin dosyası bir avukata verilir. Avukat ilk görüşmeleri asıl borçlu ile yapar. Ondan borcu tahsil etmek için kendisini sıklıkla arar. Asıl alacaklı bu noktada hangi haklara sahipse kefilin hakları da kısmen aynı şekildedir.

Avukatın önceliği borcu tahsil etmek olacaktır. Bu sebeple kimin ödeyebilecek durumda olduğu onun için önemsizdir. Bu sebeple hızlı bir şekilde asıl borçludan tahsilat yapmaya çalışır ve bu mümkün olmazsa bu sefer sürece kefili de dahil eder. Bu noktada kefil borçluya dava açabilir mi sorusunu da yanıtlayalım. Evet, kefil asıl borçlunun herhangi bir ödemesini yaptıysa bunun için dava açabilir icra ve haciz yoluna giderek eğer bir ödeme yapmışsa bunu tahsil edebilir.

Bunun yanında asıl borçlunun mal kaçırmasını veya saklamasını önlemek için de dava açabilir. Bazı durumlarda asıl borçlular nasıl olsa borcu kefil öder diye iş yasal sürece gelmeden önce ellerinden mal çıkarmaya çalışabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak önce asıl borçlunun borcu ödemediğini anladığınız an gerekli önlemleri hukuki olarak almanızı öneriyoruz.

2023 Kefile Haciz Uygulanır mı?

Peki kefil borcu ödemezse ne olur derseniz sürecin son kısımlarına geldik demektir. Hem asıl borçlu hemde kefil borcu ödememiş ise o zaman avukat icra dairesi kanalıyla haciz işlemi yapabilir. Bunun yanında bloke yada elde bir taşınmaz var ise bunun satışı ile borcu tahsil etme yoluna gidebilir. Öncelik asıl borçluya haciz yapmak olsa da avukat ilk önce asıl borçluya hacze gitmek yerine her iki kişiye de haciz işlemi başlatabilir.

Son bu durumda kefilin maaşına haciz konur mu derseniz evet haciz de konulabilir bloke de konulabilir. Alacaklı taraf borcu tahsil etmek için hem asıl borçluya hem de kefile hukuki olarak imkanı olan tüm yaptırım ve önlemeleri yapabilir. Eğer kefil oldum maaşıma haciz geldi şeklinde bir sıkıntınız var ise size önerimiz gerek haciz konusunda gerekse de diğer hukuki işlemler ile ilgili profesyonel bir destek almanızı öneriyoruz. Çünkü kanunlarımızda kefili koruyan maddeler mevcuttur ve bunları sizin tek başınıza yürütme ve uygulanmasını sağlama imkanınız olmayabilir.

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap