1. Anasayfa
 2. Kendin Yap
Trendlerdeki Yazı

Kendin Yap-Cep Telefonunuzu Temizlemenin En Etkili Yolu

Kendin Yap-Cep Telefonunuzu Temizlemenin En Etkili Yolu
0

Hepimiz cep telefonlarına çok güveniyoruz ve her gün onlardan verimli bir şekilde çalışmalarını istiyoruz. Birçoğumuz için, birileri “cep telefonu nuzu hiç temizlediniz mi?” Diye sorduğunda düşündüğümüz ilk şey, önemsiz dosyaları ve yüzlerce kötü fotoğraftan kurtulmadan bahsettiğini sanırız.Ancak, bir cep telefonu temizliği hakkında akla gelen ilk şey, her gün telefonunuzu kaplayan potansiyel ölümcül mikropları ve bakterileri çıkarmak olmalıdır . Telefonunuza her dokunduğunuzda, elinize ve cep telefonunun dokunduğu her yüzeye bakteri aktarırsınız. Peki hiç cep telefonunu tuvalete düşürdün mü?Kahretsin!

Cep Telefonunu Doğru Temizlemek İçin Gerekli Malzemeler;

 • Saf Su
 • Etil Alkol
 • Sprey Şişesi
 • Mikrofiber veya lens temizleme bezi (tüy bırakmayan bez)
 • Pamuklu Çubuklar veya Kürdan

Cep Telefonunu Temizlemek İçin ASLA Bunları Kullanmayın!

 • Pencere veya ev temizleyicileri
 • Basınçlı hava
 • Sprey Yüzey Temizleyicileri
 • Çözücüler
 • Çamaşır suyu
 • Amonyak
 • Aşındırıcı tozlar

Temizlik sırasında elektronik cihazlara zarar verebilecek aşırı nemi önlemek önemlidir. Çoğu cep telefonu ekranlarında, özellikle akıllı telefonların cam yüzeylerinde, el ve parmaklardaki yağları iten bir oleofobik kaplama bulunur. Kaplamanın etkinliği zamanla azalır, ancak cam üzerinde kırılmaz cam kaplama kullanmak koruyucu oleofobik’in kullanım ömrünü uzatır.

Mikropsuz Bir Cep Telefonu İçin 5 Kolay Adım

Bu kapsamlı temizleme adımları, telefonu mikropsuz tutmak için haftalık olarak yapılmalıdır .

 1. Telefonunuzu ve tüm aksesuarlarını çıkarın. Kulaklıklar veya şarj cihazları ayrı ayrı temizlenmelidir. Temizleme esnasında telefonu kapatmayı unutmayın.
 2. Koruyucu kılıfları veya kapakları çıkarın. Bunlar telefona tekrar takmadan önce ayrıca temizlenmelidir.
 1. Küçük bir sprey şişesinde, bire bir oranında Saf su ve etil alkolü karıştırın. Damıtılmış su, telefonun camını çizebilecek bir ortamda yaşıyorsanız önemlidir. Şişeye iyice sallayın.
 2. Tüy bırakmayan bir mikrofiber beze su ve etil alkol karışımını sıkın. Telefona ASLA doğrudan püskürtmeyin. Bezi fazla ıslatmayın.
 3. Telefonun her tarafını bez yardımıyla silin.
 4. Kamera merceği etrafındaki boşluk, ek bağlantı noktaları veya hoparlör boşlukları gibi küçük alanlar kir belirtileri gösteriyorsa, bu alanları temizlemek için kuru bir pamuklu çubuk veya tahta kürdan kullanın. Biriken kir  giderildikten sonra, alanı biraz nemli mikrofiber bezle tekrar silin.
 5. Temizlik işlemi bittikten sonra telefonu açmadan önce en az 15 dakika tamamen kurumasını bekleyin.

Cep Telefonu Kılıfı Temizleme

Telefonu kirli bir kılıfa tekrar yerleştirecekseniz, cep telefonunuzu temizlemenin bir faydası olmayacaktır. Silikon, sert plastik veya deriden yapılmış  çoğu cep telefonu kılıfı , telefonda daha iyi bir tutuş sağlamak için dokulu kenarlara sahiptir. Şu kenarlara bir bakın. Muhtemelen iğrençtirler.

Telefon çıkarıldıktan sonra silikon kılıflar tamamen suya batırılabilir,ılık su ve biraz bulaşık deterjanı çözeltisinde yıkayabilirsiniz. Dokulu kenarları hafifçe fırçalamak için yumuşak bir bez kullanın. Telefona tekrar takmadan önce iyice durulayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Günlük temizlik için, kasayı damıtılmış su ve alkol çözeltisi ile nemlendirilmiş mikrofiber bir bezle silin.

Sert plastik kılıflar için, telefonu çıkarın ve tüm kılıfı saf su ve alkol çözeltisiyle tüy bırakmayan bir bezle silin. Küçük düğme ve lens boşluğunu temizlemek için su / alkol çözeltisine batırılmış bir pamuklu çubuk kullanın. Temiz bir bezle kurulayın ve telefonu yeniden takmadan önce kasanın tamamen kuru olduğunu kontrol edin.

Telefonu çıkardıktan sonra deri kılıflar , özellikle deri için formüle edilmiş bir göz sabunu ile temizlenmeli ve daha sonra deri kremi ile muamele edilmelidir. Telefonu tekrar yerleştirmeden önce kasanın tamamen kurumasını bekleyin.

Cep Telefonu Aksesuarları Nasıl Temizlenir?

Kulaklıkları, şarj cihazlarını ve diğer cep telefonu aksesuarlarını silmek için bire bir saf su, etil alkol çözeltisi ve mikrofiber bir bez kullanın. Bezi hafifçe ıslatmayı unutmayın. Aksesuarları kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Cep Telefonunuzu Temiz ve Mikropsuz Tutma İpuçları

 • Makyaj , mürekkep , boya  veya yapışkan yiyecekler gibi lekelere neden olabilecek herhangi bir şeyle temas ederse derhal cep telefonunuzu temizleyin.
 • Ellerinizi daha sık yıkayın ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Elleriniz ne kadar temiz olursa, telefonunuz da o kadar temiz olur.
 • Küçük bir ultraviyole ışık dezenfektanına yatırım yapmayı düşünün. Telefonunuzu, araba anahtarlarınızı ve her gün kullanacağınız diğer küçük eşyaların temas ettikleri yerlere dikkat edin.
 • Ultraviyole ışık, elektroniklere zarar verebilecek aşırı sıcaklık veya nem kullanmadan bakterilerin ölmesinde en etkili yöntemdir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir