1. Anasayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Kıdem Tazminatı Nedir?Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nedir?Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?
0

Bu yazımızda çalışan haklarını korumak için çıkarılan kıdem tazminatı nı ele alacağız.Kıdem tazminatı nedir?Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? gibi tüm soruları detaylı bir şekilde bu yazımızda bulabileceksiniz.Kısaca özetlemek gerekirse kıdem tazminatı;işten çıkarılma durumunda çalışan haklarını koruyarak olası bir mağduriyetin önüne geçiyor.

Kıdem Tazminatı Nedir?

İş hayatının en önemli konularından biri olan kıdem tazminatı, iş mahkemesinde en fazla görülen dava konularından biridir.Haksız yere işten çıkarılan ya da ağır çalışma şartlarına maruz kalan işçiler kıdem tazminatından yararlanabilir.İşçi,sigortalı olarak çalıştığı her yıl için 1 maaş kıdem tazminatı hak eder.Kıdem tazminatı hesaplanırken brüt maaş dikkate alınır.Kıdem tazminatı ,4857 Nolu İş Kanunu tarafından korunan yasal bir haktır.

Kıdem tazminatı; işçinin,iş yerinde geçirdiği süre, çalışmış olduğu iş yeri için vermiş olduğu emeğin karşılığı olarak iş verenler tarafından çalışana ödenen zorunlu bir tazminattır.Çalışan işten kendi isteğiyle ayrılmadığı sürece bu tazminattan yararlanabilir.Çalışan, işten kendi isteğiyle çıktığı bazı durumlarda da kıdem tazminatından yararlanabilir.Bu durumlar;

  • Ağır çalışma şartları
  • Kadın çalışanlar için soy adı değişikliği
  • Çalışandan habersiz Sigorta girdi-çıktısı yapılması
  • Sigorta veya maaşın gününden geç yatması
  • Yıllık izin gibi sosyal hakların kısıtlanması

bu tür durumlara maruz kalan işçi kendi isteğiyle işten çıkmış olsa dahi kıdem tazminatı alabilir.Eğer 1 yıl veya daha uzun süre aynı iş yerinde çalıştı iseniz kıdem tazminatı alabilirsiniz.Çalışanın vefatı durumunda kıdem tazminatı vefat eden kişinin ailesine ödenir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplaması,iş yerinde geçirilen her 1 yıl için 1 brüt maaş şeklinde hesaplanır.Örnek vermek gerekirse;aylık brüt maaşınız 3.000 TL ise,iş yerinde geçirmiş olduğunuz her yıl için 3.000 TL kıdem tazminatı hakkı kazanmış olursunuz.Maaşı 3.000 TL olan ve aynı iş yerinde 10 yıl çalışan bir işçinin kıdem tazminatı 30.000 TL olarak hesaplanabilir.

Eğer SGK priminiz almış olduğunuz gerçek maaş üzerinden değil de en düşükten yatırılıyor ise,işten kendi isteğiniz ile çıksanız dahi kıdem tazminatından faydalanabilirsiniz.Bu tür durumlar da kıdem tazminatı gerçek maaş üzerinden hesaplanır.

Bu konumuzda Kıdem Tazminatı Nedir? Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? gibi konuları açıklamaya çalıştık.Dilerseniz sitemizdeki diğer kategorilere de göz atarak;Evde ek iş,sermayesiz iş fikirleri,Ekonomi gibi konulara da ulaşabilirsiniz.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir