1. Ana Sayfa
  2. Film

Kişisel Gelişim Filmleri: Kişisel Gelişim İçin En İyi Film Önerileri

Kişisel Gelişim Filmleri: Kişisel Gelişim İçin En İyi Film Önerileri
0

Kişisel gelişim, bir insanın kişisel anlamda kendini geliştirebilmesi anlamına gelmektedir. Zorluklara karşı dayanma eşiğini yükseltmesi ve konfor alanından çıkması da kişisel gelişim için gerekli şeylerden biridir. Günümüzde hiçbir çaba sarf etmesek bile kişisel olarak gelişmeye devam ederiz. Ancak gerçekten kişisel gelişim için emek harcayan kişiler kendilerini daha başka yerlerde bulabilirler. Bu listede sizlere sizi kişisel olarak geliştirebilecek filmleri derleme kararı aldık. Bu filmler, sizi kişisel olarak gelişmeye motive edecek ve kişisel gelişim sağlayan kişileri görmenizi sağlayacaktır.  Kişisel gelişim filmleri ve kitapları dünya çapında her yıl milyonlarca dolarlık hasılat yapmaktadır. Bu da insanların kişisel gelişime verdiği önemi vurgulamaktadır, insanların bu kadar çok emek verdiği ve çabaladığı bir konunun film haline gelmesini beklemek de gayet doğal bir şeydir. 

 

Kişisel gelişim filmleri listesi yaptığımız bu yazıda sizlere birden fazla film önerisinde bulunacağız. Bu filmleri sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz çünkü her birinin IMDB puanı 6’dan fazla bu da filmleri gayet iyi yapıyor. Eğer sizlerde kişisel gelişim sağlamak istiyorsanız ama ilham veya motivasyon kaynağı arıyorsanız, sizler için derlediğimiz bu listedeki filmleri izleyin. Bu listedeki filmlerin her biri sizler için özel olarak derlenerek hazırlanmıştır. Her biri yüksek yorum ve izleyici oranına sahiptir, zaten filmi izlediğinizde filmin ne kadar güzel olduğunu görebileceksiniz. İşte karşınızda en iyi kişisel gelişim filmleri, 

1- It’s A Wonderful Life (1946) – IMDb Puanı: 8,6

itsawonderfullife

Cennetten gelen bir melek, hayatta her şeyi kötü giden iş adamı George’a kendisinin olmadığı alternatif bir hayat gösterir. Böylece George hayatın gerçek değerini görecek ve hayatı sımsıkı tutmaya başlayacaktır. It’s A Wonderful Life, ilham verici hikayesi ve kalpleri ısıtan performanslarıyla sinema tarihinin klasiklerinden biri olmuştur.

2- Sunset Boulevard (1950) – IMDb Puanı: 8,4

sunsetboulevar d

Hollywood’da parlamaya çalışan bir senarist, bu sektörde artık yıldızı sönmüş bir aktrisle tehlikeli bir ilişkiye başlar. Bu tehlikeli ilişkinin de sonucu, aslında filmin başlangıcı olur: Genç senarist, havuzunda ölü bulunmuştur.

3- Requiem for a Dream (2000) – IMDb Puanı: 8,3

requiemforadream

Brooklyn’de uyuşturucu bağımlılıkları tarafından hayatı yavaş yavaş yerle bir olan dört kişinin birbirleriyle kesişen hayatları anlatılmıştır. Ve her farklı bağımlılık farklı olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

4- Temple Grandin (2010) – IMDb Puanı: 8,3

templegrandin

HBO tarafından yayınlanan bu televizyon filmi, sosyal ilişkilerde sıkıntı yaşayan otistik Temple Grandin‘in bütün zorlukları yenerek alanında en popüler bilim insanlarından biri olmasını gerçek öyküsünü anlatmaktadır.

5- A Beautiful Mind (2001) – IMDb Puanı: 8,2

abeautifulmind

Asosyal bir dahi olan matematikçi John Nash‘in, akademik kariyeri, özel hayatı ve hükümet tarafından gizli görevlerde yer almasını konu alan film, Oscar ödüllerinde En İyi Film dahil dört dalda ödülle dönmüştür.

6- A Woman Under the Influence (1974) – IMDb Puanı: 8,2

awomanundertheinfluence

Mabel, kocasına iyi bir eş, çocuklarına da iyi bir anne olmaya çalışmaktadır. Ancak zihinsel hastalığı onu bunları başarmaktan alıkoyacaktır. Düşük bütçeli bağımsız filmlerin yönetmeni John Cassavetes, filmin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenirken; gerçek hayattaki eşi ünlü aktris Gena Rowlands da filmin başrolü olarak yer almıştır. Çift, En İyi Aktris ve En İyi Yönetmen dallarında da Oscar adaylıkları almıştır.

7- Stand by Me (1986) – IMDb Puanı: 8,1

standbyme

Çocukluk arkadaşlarından birinin ölüm haberini alan bir yazar, arkadaşlarıyla çocukken yaşadığı ve hayatını değiştiren bir anıyı hatırlar. Stephen King‘in romanından uyarlanan film, Rob Reiner‘ın yönetmenliğinde sinema tarihindeki en iyi gençlik filmlerinden biri unvanını almıştır. Oyunculardan biri olan River Phoenix‘in, yeni Joker’imiz Joaquin Phoenix‘in genç yaşta kaybettiği abisi olduğunu da belirtelim.

8- Dead Poets Society (1989) – IMDb Puanı: 8,1

deadpoetssociety

Katı kuralları olan ve sadece üst düzey başarı yakalamış öğrencileri alan bir okuldaki İngilizce öğretmeni John Keating, öğrencilerine hiçbir derste ve hayatlarında görmedikleri rahatlığı sağlayarak onları şiire ve sanata aşık eder ve hayatlarını değiştirir.

9- Rain Man (1988) – IMDb Puanı: 8

rainman

Karizmatik ancak bencil Charlie Babbitt, babasının ölümünden sonra bütün mirasın ona kalmadığını görür. Babasının servetinin büyük bir bölümü otistik savant erkek kardeşi Raymond’a kalmıştır. Charlie ise abisiyle ilişkisini iyileştirerek serveti paylaşmaya çalışacaktır.

10- Mystic River (2003) – IMDb Puanı: 7,9

mysticriver

Çocukluktan beri yakın olan üç arkadaşın hayatı, içlerinden birinin yaşadığı trajediyle değişecektir. Clint Eastwood‘un yönetmen koltuğunda oturduğu film başrollerinde Sean Penn, Kevin Bacon ve Tim Robbins yer almıştır.

11- Bowling for Columbine (2002) – IMDb Puanı: 7,9

bowlingforcolumbine

Belgesel yönetmeni Michael Moore, bu belgeselinde Amerika Birleşik Devletleri’nin silah aşkını ve bunun beraberinde gelen silah şiddetini inceler.

12- The Lost Weekend (1945) – IMDb Puanı: 7,9

The Lost Weekend

Çaresiz kronik bir alkoliğin, zorlu yaşamının dört gününü anlatan filmi, daha çok komedileriyle tanıdığımız Billy Wilder yönetmiştir. 1946’da En İyi Film dahil dört dalda Oscar ödülü de kazanmıştır. Aynı zamanda 1945’te Cannes Film Festivali‘nde de Altın Palmiye almıştır.

13- The Breakfast Club (1985) – IMDb Puanı: 7,9

breakfastclub

Genç bir dahi, bir atlet, bir prenses, bir asi suçlu ve bir kaçık, liselerinde ceza almışlardır ve birlikte zaman geçirmek zorundalardır.

14- Days of Wine and Roses (1962) – IMDb Puanı: 7,9

breakfastclub

Alkolik bir adam, evlendiği genç kadını da alkole alıştırmaya çalışır. Böylece adam “tutkusunu” eşiyle paylaşabilecek ve aynı zamanda kadının da hayatını çaresiz bir duruma sokacaktır.

15- The Notebook (2004) – IMDb Puanı: 7,8

thenotebook

Zengin kız, fakir oğlan konusunu farklı bir biçimde işleyerek klişeden uzaklaşan bu romantik film, günümüzün en çok konuşulan filmlerinden biri olmuştur. Ryan Gosling ve Rachel McAdams‘ın başrollerini paylaştığı film, 21. yüzyılın en romantik ve en acıklı filmleri arasına da girmiştir.

16- A Bronx Tale (1993) – IMDb Puanı: 7,8

abronxtale

1960’larda New York’un Bronx bölgesinde geçen film, bir babanın, oğlunun bir gangsterle arkadaşlık kurmasını engellemeye çalışmasını anlatmaktadır. Bu tarz filmlerle tanıdığımız Robert De Niro, filmin başrolü dışında yönetmenliğini de üstlenmiştir. Chazz Palminteri’nin tiyatro oyunundan (kendisi tarafından) uyarlanan senaryosu da anlattığı dönemi ince detaylarına kadar doğru bir şekilde anlatmıştır.

17- What’s Eating Gilbert Grape (1993) – IMDb Puanı: 7,8

whatseatinggilbertgrape

Babasının ölümünden sonra Gilbert (Johnny Depp), hem obez annesi hem de zihinsel engelli kardeşi Arnie’ye (Leonardo DiCaprio) bakmak zorundadır. DiCaprio’yu Hollywood’a tanıtan film olarak akıllarda kalan filmi izleyenler (özellikle sinema eleştirmenleri) DiCaprio’yu gördüklerinde gerçekten zihinsel engelli olduğunu düşünmüşlerdir. Filmin galasına geldikten sonra muhteşem performansı daha da takdire şayan bulunmuş ve bir Oscar adaylığıyla da bunun karşılığını görmüştür.

18- The Fighter (2010) – IMDb Puanı: 7,8

thefighter

David O. Russel‘ın yönetmenliğini yaptığı ve Christian Bale‘e ilk Oscar’ını getiren filmde, kendisinden daha ünlü ve bir o kadar da asi olan abisinin gölgesinden kaçmaya çalışan genç boksör Micky Ward’un (Mark Wahlberg) hikayesi anlatılmaktadır.

19- October Sky (1999) – IMDb Puanı: 7,8

octobersky

Fakir bir madencinin fakir oğlu olan Homer Hickam’ın babasının ısrarını hiçe sayarak roketlere olan ilgisi ve tutkusunu devam ettirme çalışmalarının gerçek hikayesini anlatmaktadır.

20- The Color Purple (1985) – IMDb Puanı: 7,8

thecolorpurple

Amerika’nın güneyinde ırkçılığa maruz kalarak kırk sene geçiren siyahi bir kadın, bir süre sonra kendi kimliğinin ne olduğunu ve normal hayatın nasıl olması gerektiğini sorgulayacaktır. Steven Spielberg yönetmenliğinde, Oprah Winfrey, Whoopi Goldberg ve Danny Glover gibi yıldız oyuncu kadrosuyla 11 kategoride Oscar adaylığı alan film, bazı eleştirmenler tarafından ajitasyon yaptığı sebebiyle eleştirilmiş; bazı eleştirmenler tarafından ise sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olarak görülmüştür.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap