1. Ana Sayfa
 2. Bankalar

Kobi Destek Kredisi Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? (2023 GÜNCEL)

Kobi Destek Kredisi Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? (2023 GÜNCEL)
0

Günümüzde pek çok farklı sektörde kendi işini kurmak isteyen kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerin orta ölçekte bir iş açabilmesi ve yeni bir iş yeri açan kişilerin sektör pazarı içerisinde tutunabilmesi için alternatif bir çözüm ve destek olarak üretilen KOBİ Destek Kredisi, amaçlandığı şekilde pek çok kişiye oldukça fazla yardımcı olmaktadır.

KOBİ Destek Kredisini Kimler Talep Edebilir Ve Alabilir?

Pek çok farklı sektör bulunduğu üzere pek çok farklı KOBİ kredisi de bulunmaktadır. Bu kredi çeşitleri kendi içlerinde farklı şartlar arayabilmektedirler fakat genel olarak bakıldığında bir KOBİ Destek Kredisi başvurusu yapabilecek kişiler;

 • Yeni bir iş yeri açma girişiminde bulunacak ve bunu belgeleyebilecek kişiler,
 • Belirlenen yıllık ciro üzerine çıkmayacak kapasitede bir şirkete sahip olan kişiler,
 • Bankalarla herhangi bir (kredi borcu, kredi kartı borcu, haciz) konuda anlaşmazlık yaşamayan kişiler,
 • İş yeri açmak için herhangi bir sermayeye sahip olmadığını belgeleyebilen kişilerdir.

Kişilerde Aranan Şartlar ve KOBİ Destek Kredisinin Genel Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından işletme ihtiyaçlarınızı karşılamanıza olanak tanıyan KOBİ Destek Kredisi başvurusu yapılabilmesi için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar, KOBİ Destek Kredisi’nin çeşidine göre değişkenlik gösterebileceği gibi KOBİ Destek Kredisini veren bankalara göre de değişkenlik gösterebilmektedir. KOBİ Destek Kredisi’nin talep edildiği banka ya da KOBİ Destek Kredisi’nin çeşidi ne olursa olsun, değişmeyecek bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki, KOBİ statüsünde bir işletmeye sahip olunmasıdır. Sahip olunan işletmenin, mikro işletme ya da orta ölçekli işletme olmasının bu aşamada hiçbir önemi bulunmamaktadır. Devlet teşviklerinden faydalanabilmek için KOBİ statülü bir işletmeye sahip olmak yeterlidir.

Devletin, katılımcılardan talep ettiği  bir diğer ön şart ise işletmelerin, faaliyet gösterdikleri sektör içerisinde bağlı oldukları meslek odalarında kayıtlı bir işletme olmalarıdır. Kendi meslek odaları içerisinde kayıtlı olan işletmeler, KOSGEB üzerinden devlet teşvik ve desteği için kredi talebinde bulunabilmektedirler.

Bu bilgiler neticesinde, bir işletme sahibinin KOSGEB’in verdiği KOBİ Destek Kredisi’nden faydalanabilmesi ve öncelikle bu kredi için başvuru yapabilmesi için kendi meslek odasında kayıtlı bir işletmeye sahip olması ve yine bu işletmenin KOBİ statüsü taşıyan bir işletme olmasıdır.

Kobi Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler

Dünya da ekonominin kalbini KOBİ diye adlandırdığımız küçük ve orta büyüklükteki işletmeler oluşturmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Kobi’ler çok önemli rol oynar. Ülke ekonomisi için hayati öneme sahiptir. Ülkeleri yönetenler Kobi’lerin gelişmesi ve büyümesi için birçok teşvik ve kolaylık sağlarlar. Ülkemizde Kosgeb gibi kuruluşlar bunun için kurulmuş kuruluşlardır. Ayrıca Esnaf kefalet aracılığıyla Halk Bankası aracılığıyla kullandırılan kredilerde buna örnek olarak gösterilebilir.

Bankacılık faaliyetlerinde de Kobi’ler önemli bir role sahiptirler. Kullanmış oldukları nakit veya gayri nakit krediler de banka bilançolarında önemli kalemler oluşturmakta Kobi’ler sayesinde Bankalar muazzam karlar sağlamaktadır. Ancak Kobi’lerde sağlamış oldukları bu krediler sayesinde önemli kaynaklar sağlamaktadır. Bu ilişki her iki tarafında kazandığı ayrıca ülke ekonomisine de dolaylı olarak fayda sağladığı bir durumdur.

Ancak Bankalar Kobi kredileri başvuruları için birçok belge istemekte, kredi başvurusu yapan Kobi firması kredi türüne göre ayrı belgeler sağlamak zorunda kalmaktadır. Şimdi size bu yazımızda kredi türlerine göre istenen belgeleri anlatarak size kredi başvurularında yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle kredi başvurusu için Bankada bir hesabınız olması gerekmektedir.

Hesap açmak için gerekli belgeler;

 • Kimlik fotokopisi,
 • Oda kayıt belgesi,
 • Vergi levhası,
 • Ticaret sicil gazetesi ( Kuruluşu, unvan, ortaklık ve son sermaye yapısını gösteren gazete olması gerekmektedir.)
 • Ticaret sicil belgesi ya da faaliyet belgesi ve
 • Noter onaylı İmza sirküleri belgelerinin olması gerekmektedir.

Hesap açıldıktan sonra Kobi kredisi için yapılacak başvuru için yukarıda hesap açılışı için yazdığımız belgelere ek olarak firmaya ait başka belgeler de istenmektedir.

Kobi kredisi başvuruları için gerekli belgeler;

 • Ana sözleşme,
 • Ticaret sicil tasdiknamesi,
 • Anonim şirketler için Hazirun cetveli,
 • Firma ortaklarının kimlik fotokopileri,
 • İşveren SGK hizmet dökümü,
 • Mal varlığına ilişkin gayrimenkul ve/veya taşıt ruhsat fotokopileri,
 • Cari yıl ve son tam yıl detay mizanı ve
 • Cari yıl geçici vergi beyannameleri gerekmektedir.

Ayrıca kredi türlerine göre özel bazı belgeler istenmektedir. Mesela yatırım kredilerinde proje planları ve yatırım belgeleri gibi bazı belgeler de istenmektedir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap