1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Kolon Kanseri Nedir? Sağkalım Süreleri

Kolon Kanseri Nedir? Sağkalım Süreleri
0

Kolon kanseri veya kolerektal kanser, kalın bağırsak ve rektumda oluşan kanserlere verilen isimdir. Kolon kanseri, erken teşhis edildiğinde tedavi şansı çok yüksek olan bir kanser türüdür. Birinci evrede tanı alan hastaların yüzde 95’i en az beş yıl yaşamakla beraber, yüzde 85-90 gibi bir kısmı tamamen tedavi edilmekte yani kanseri yenmektedir. Peki kolon kanseri nedir, nasıl korunabiliriz, nasıl tedavi edilir, sağkalım süreleri nelerdir?

 

Kolon Kanseri Sağkalım Süreleri

Birinci evre ve ikinci evrede teşhis alan hastaların yüzde 90-95’i beş yıl yaşamaktadır. Üçüncü evrede tanı almış hastalarda beş yıl yaşam süresi yüzde 72 olup, uzak metaztası olan yani dördüncü evre hastalarda beş yıl yaşam süresi yüzde 14’tür.

 

1 ve 2. Evre:  %90

 1. Evre: %70-75

4.Evre: %14

 

Kolon Kanserinden Korunma

Kolon kanserinden korunmak, hatta hiçbir zaman kolon kanseri olmamak mümkündür. Aslında kolon kanseri en çok görülen kanserler arasında ilk beştedir. Her 23-24 kişiden 1’i hayatı boyunca en az bir defa kolon kanseri tanısı alacaktır. Fakat kolon kanserinden korunmak basittir. Kolonoskopi işlemi, pek çok hastayı kolon kanserinden koruyor. Kanser oluşmadan önce, polip adı verilen iyi huylu tümörler oluşuyor ve bu tümörler yaklaşık olarak 5-10 yıl içinde kansere dönüşüyor. Eğer kişi 5 yılda bir kolonoskopi yaptırıyorsa kolon kanserinden yüzde 90-95 oranında korunabiliyor.

 

 • 50 yaşından sonra düzenli kolonoskopi.

 

Kolon Kanseri Tedavisi

 

 • Radyoterapi
 • Cerrahi
 • Kemoterapi
 • İleri evre hastalarda akıllı ilaçlar

 

 

Kolon Kanseri Tamamen Tedavi Edilebilir mi?

Kolon kanserinde 10 yıllık yaşam süresi ortalama yüzde 33’tür. Bu tüm evrelerin ortalamasıdır, eğer erken tanı aldıysanız muhtemelen iyileşeceksinizdir, fakat iyileşmeseniz bile sizi çok kısa bir ömür beklemiyor. Kolon kanseriyle 10 yıl hatta 20 yıl yaşayan pek çok hasta var.

 

Kolon kanseri genellikle dördüncü evrede tamamen tedavi edilmesi çok çok zordur, üçüncü evrede keza çok zordur. Fakat birinci ve ikinci evrede tedavi şansı yarıdan çok fazladır.

 

 

Kolon Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Kolonoskopi işlemi ile alınan parçanın patolojiye gönderilmesi ile teşhis konur. Bir hastaneyi ziyaret ettiğinizde doktor önümüzdeki birkaç hafta içinde size kolonoskopi randevusu verir. Bu işlemden sonra tümör görülürse, patolojiye gönderilir ve 10-15 gün içerisinde teşhis konacaktır. Bir hastaneyi ziyaret etmeniz ile teşhisin konması arasında yaklaşık 1 ay süre vardır.

 

Teşhis: Kolonoskopi—- Biyopsi—- Patoloji—– Teşhis

 

 

Kolon Kanseri Belirtileri

En yaygın görülen belirtiler aşağıdadır.

 

 • Kanlı dışkılama
 • Dışkılama alışkanlığının değişmesi
 • Kabızlık
 • Rahatsızlık hissi
 • Gece terlemesi
 • Grip gibi hissetme ve bunun geçmemesi

 

 

İleri Evre Kolon Kanseri Tedavisi

Bu evrede genellikle akıllı ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçlar 2010’lı yılların başında kullanıma girdi ve ileri evre hastaların ömrünü kanser türüne göre yüzde 20-30 ila 2-3 kat arasında artırdı. İleri evre kolon kanseri hastaları, akıllı ilaç tedavileriyle azımsanmayacak bir kısmı 4-5 yıl yaşayabiliyor.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir