1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Kömür yardımı nedir? 2023 Yakacak yardımı başvurusu


0
Kömür Yardımı

Yakacak veya kömür yardımı nasıl yapıldığını anlatmadan önce ne olduğunu anlatalım. Ülkemizde soğuk geçen kış aylarında maddi durumu zayıf olan ailelere ısınma amacıyla yapılan yardımlara denir. Bu yardımlar çeşitli dernekler ,vakıflar ,belediyeler ve Kömür yardımı almak isteyen vatandaşların cevap aradığı ilk sorudur Kömür yardımı başvurusu nereden yapılır ? sorusu.

Kömür yardımı başvuruları Valiliklere yada kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Kömür yardımı başvuru dilekçesi nereden temin edebilirim diyenlere hemen söyleyelim. Hiç gerek yok . Çünkü vakıfta bir yardım dosyanız varsa ve dosyanız yardım almaya uygunsa zaten kömür yardımınız otomatik olarak eklenmektedir kömür dağıtımından önce.

Ayrıca kömür yardımı başvuru formu doldurmanıza gerek yoktur. Eğer vakıfta bir yardım dosyanız yoksa öncelikle yeşil karta başvurmalısınız ardından da kömür yardımına.

E-devletten kömür yardımı başvurusu yapılabilir mi diye sıkça sorular gelmektedir. Belirtmek gerekir ki e-devlet kömür yardımı başvurusu için kullanılamamaktadır. Ancak kömür yardımı başvuru sonucunuzu sorgulama işlemleri için e-devleti kullanabilirsiniz.

Kömür yardımı başvurusu ne zaman yapılır yada yakacak yardımı ne zaman dağıtılacak diye merak ediyorsanız bu bulunduğunuz coğrafyanın kışa ne zaman girdiği ile yakından alakalıdır. Kömür dağıtımı başladı haberini aldıktan sonra sosyal yardımlaşma vakıflarından kömür yardımınızın eklenip eklenmediğini kontrol etmelisiniz. Çünkü kömür dağıtımı ne zaman yapılır yada kömür yardımı ne zaman dağıtılacak sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Türkiye kömür işletmeleri her ile belli aylarda kömür gönderimi yapsa da bu hava, iklim ve vakıf şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden kömür yardımı ne zaman verilecek soruna net cevap vermek zor.

Kömür ya da yakacak  Yardımı Başvurusu nereye yapılır?

Özel dernek veya vakıfların verdiği  kömür yardımları   direk kömür yardımı yapan dernek veya vakıflara müracat edilir.yapılan araştırma sonucu gerçekten ihtiyaç sahiplerine bu yardım yapılır.

Asıl bir çok vatandaşımızın merak ettiği şey; Devletin vermiş olduğu kömür yardımına nasıl ve nereye başvurulur?

Kömür ya da yakacak yardımına ihtiyaç duyan kişiler,kömür yardımı başvurusu için ikamet ettikleri yerde bulunan Kaymakamlıklarda yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda dosyaları olan kişilerin herhangi bir belgeye ihtiyaç duymadan TC. kimlik numarası ile başvurularını tamamlayabilmektedirler. Ayrıca Kömür yardımı başvursu için dilekçe ya da herhangi bir form doldurmaya  gerek yoktur.Ancak  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’da dosyanız yoksa öncelikle Yeşilkart çıkartmanız gerekmektedir.Daha sonra çıkartığınız Yeşilkart ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda dosyanız oluşturulmakta ve böylece kömür yardımı başvurunuz tamamalanmaktadır.

Kömür yada yakacak yardımı almak için dosyanız yoksa aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir(Gerekli belgeler)

-Fakirlik Belgesi(Mahalle muhtarlığından)

-Muhtarlıktan alınan Yoksulluk Durumunu gösteren belge

Başvuruyu yapana ait T.C. Kimlik fotokopisi

-Merkezi İncelemeler için Sorgu Formu.

Kömür yada yakacak yardımı almanın şartları nelerdir?Kimler kömür ya da yakacak yardımından faydalanabilir?

1-Kömür ya da yakacak  yardımı almanın birinci şartı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak dosya oluşturmak

2-Aile bireylerinin her hangi bir sosyal güvencesinin   olmamamsı   gerekir.Kısaca aile içinde sgk ‘lı ya da Bağkurlu kimsenin bulunmaması gerekir.

3-Aile bireylerinin aktif vergi kaydının bulunmaması gerekir.

4-Ailenin oturduğu ev adresi ile Nüfus Müdürlüğündeki adres bilgilerinin aynı olması gerekir.

Yukarıda saydığımız şartlar dışında özel vakıfların Mütevelli Heyetleri bazı şartlar oluşturarak yakacak yardımı yapmaktadırlar .Bunlara birkaç örnek verecek olursak: Hanede araç bulunmmaması,30 adetten fazla Hayvan kaydının bulunmaması, 30 dönümden fazla araziye sahip olunmamaması gerekir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap