1. Ana Sayfa
  2. Kredi

Konut Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Konut Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?
0

Nüfus artışının her geçen gün hızlı seyretmesi nedeniyle insanların barınma ihtiyaçları doğmaktadır. Ancak barınma ihtiyacının tam olarak giderilmesi ne yazık ki herkes için mümkün olamamaktadır. Elinde yeterli kadar parası olmayan ancak bir konut sahibi olmak isteyenler için birtakım çözüm yolları mevcuttur. Bu çözüm yollarının başında ise konut kredisi gelir.

Konut Kredisi Nedir?

Kendi evim olsun düşüncesindeki birçok insan günümüzde ev sahibi olmak adına bankalardan kredi çekme çabası içerisindedirler. Öyle ki bankalar da bu konuda insanlara çok avantajlı kredi imkanları sunabiliyor. Özellikle de kirada oturan kişilerin sürekli ödeme yapıyor olmaları, bu ödemenin bankaya olması ve böylece kendi evine sahip olma düşüncesini mantıklı kılıyor.

Bankalardan çekebileceğiniz onlarda kredi tipi bulunmaktadır. Bu kredi tiplerinden en yüksek düzeyde verilen kredi ise, konut kredisidir. İnsanlar da bankaların sunmuş olduğu bu imkandan yararlanabilmek adına bankalar ile iletişime geçerek konut kredisi nasıl alınır? Hakkında detaylara ulaşma çabasındadırlar. Konut kredisi nedir sorusuna cevap olarak; tüketicilerin ev alabilmesi için verilen bir kredi olup evin ekspertiz değeri üzerinden farklı seçenekler ile alınabilecek bir kredidir, diyebiliriz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredis,i bankaları vermiş olduğu en yüksek ve en uzun vadeli kredilerden bir tanesidir. Genellikle 5 ile 30 yıla kadar varan vadeler ile sunulan bu konut kredileri, müşterilerin durumuna bağlı olarak sunulur. Bu krediyi kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren banka satın almış olduğunuz evin üzerine rehin koyar. Tüm borçların ödenmesi ile birlikte de rehin kalkar. Yani sizler borçlarınızı ödeyene kadar satın almış olduğunuz konut, bir nevi bankaya ait bir konut olarak görülür. Ayrıca rehin işleminin olması ise bir avantaj olarak görülebilir. Çünkü kredi kullanırken ödemelerinizin garantisi için kefil göstermeniz gerekebilirdi. Ancak konut kredisinde kefil aranmaz.

Konut kredisine 18 yaşını dolduran her birey başvuru yapabilir. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi bankalar, kefil istemese de herhangi bir gelirinizin olup olmadığına da dikkat ederler. Bu yüzden bankalar, evin alınması için gerekli olan tüm parayı vermezler. Yani bir miktar peşinatınızın olmasına bakarlar. Bu peşinat ise evin değerinin ¼ kadardır. Örnekler ile açıklayacak olursak; satın almak istediğiniz evin değeri 400.000 TL ise en az 100.000 TL paranızın olması gerekir. Geri kalan 300.000 TL civarındaki parayı banka sizlere faizleri, dosya ve diğer giderleri de ekleyerek ev kredisi kullandırabilir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap