1. Anasayfa
  2. Film

Korku Filmleri: İzlerken Aşırı Gerileceğiniz En İyi Korku Filmleri

Korku Filmleri: İzlerken Aşırı Gerileceğiniz En İyi Korku Filmleri
0

Korku filmleri, temel olarak insanın bilinçaltını etkileyerek sakladığı korkularını gün yüzüne vuran ve bunu konu alan filmlerdir. Örneğin inançlı bir insanın bilinçaltında ölüm ve ölüm sonrası hayat gibi korkular bulunur ve bu korkuların hepsi, korku filmlerinde tek tek işlenir, inançlı olmayan birinin de ölüm veya cinayet kaçırılma gibi olaylara karşı bilinçaltında hep bir korku duyar ve korku filmleri bu korkuları açığa vurur. Bilinçaltımızda her zaman saklı korkular vardır ve bunları açığa vurup filme en iyi şekilde yansıtan filmler genelde ödül alırlar. Bu korkularımız bizim birer aynalarımız gibidir ve korku filmleri izlerken korku aynasına bakıyor gibi oluruz.  

 

Bilinçaltımızdaki korkuları en iyi şekilde yansıtıp bu alanda iyi ödüller almış olan yapımcılara ve filmlere bir göz atmanızı istedik. Listelediğimiz içeriklerin hepsi birbirinden güzel ve IMDB puanı en az 6-7 üzeri filmlerdir, kimi filmler Türkiye çapında kimi filmler ise dünya çapında bu ödülleri almayı hak etmiştir. Bir insanın korku filmini beğenmesi veya ondan korkması için bilinçaltındaki korkuları yansıtıyor olması gerekir, bu nedenle herkes korku filmi seyretmez ve bundan keyif almaz. Yani korkmadığınız bir şeyin konu edildiği bir filme gitmeniz veya seyretmeniz çok anlamsız kalmaktadır. Bu nedenle korku filmlerinden keyif almanız için bilinçaltındaki korkuları yansıtan ve bunu en iyi şekilde yapan filmleri izlemeniz gerekir, ama bunları araştırmanıza gerek yok, biz zaten sizin için hazırladık. 

 

Amerikan Büyüsü | An American Haunting (2006)

Hikayesi: Red River bölgesinde yaşayan Bell ailesinin çiftliklerinde garip şeyler olmaya başlar. Önce kaynağı belirsiz sesler duyulur, daha sonra sarı gözlü bir kurt etrafta görünmeye başlar ve siyahlar içindeki küçük bir kız görüntüsü evin tek kızı Betsy’yi rahatsız eder. Zamanla, bu varlıkların özellikle Betsy’yi hedef alan saldırıları daha güçlü ve ürkütücü olmaya başlar.
IMDb puanı: 5.0

19. Açık Deniz | Open Water (2003)

Hikayesi: Susan ve Daniel tatil için tropik bir adaya gitmeye karar verirler. Adaya vardıklarında ilk işleri bir tüplü dalış gezisine katılarak, su altının güzelliklerini keşfetmek olur. Ancak bu aşamadan sonra problemler başlar. Gezide önceleri her şey yolundayken, tur yetkililerinin yaptığı bir hata sonucu ikili denizin ortasında unutulurlar. Yüzeye çıktıklarında okyanusun ortasında yapayalnız kaldıklarını farkeden çift büyük bir panik yaşamaya başlar. Bu andan itibaren bir taraftan açlık ve susuzlukla mücadele ederken, diğer yandan köpekbalıkları ve zehirli denizanaları başta olmak üzere çeşitli tehlikelere göğüs germek zorunda kalacaklardır.
IMDb puanı: 5.7

18. Lanetli Ev | The Haunting in Connecticut (2009)

Hikayesi: Campbell ailesi Connecticut’ın sakin bir köşesine taşındıktan kısa süre sonra, Viktorya tarzı şirin evlerinin rahatsız edici bir geçmişi olduğunu öğrenirler: Evleri akıl almaz olaylara tanık olmuş bir cenaze evinden dönüştürülmüştür; daha da önemlisi evin sahibinin medyum oğlu Jonah, ruhani varlıkların diğer tarafa geçebilmesine fırsat yaratan şeytani bir ulak görevi görmüştür. Şimdi, ölülerle iletişim kurabilen Jonah, masum ve her şeyden habersiz aileyi farklı türde bir dehşete boğmak üzere dönmüştür ve korkunç şeyler olmak üzeredir…
Bir izleyici yorumu: “gerçek olduğunu düşününce etkileniyor insan..”
IMDb puanı: 5.9

17. Ölü İkizler | Dead Ringers (1988)

Hikayesi: Jinekolog ikizler Elliot ve Beverly, aynı kadınları paylaştıkları gizli seks oyunlarında sert bir dönemece doğru ilerlemektedirler. İkizlerden cesur olanı, baştan çıkardığı kadınlardan sıkıldığında onları çekingen kardeşine bırakmaktadır. Ancak kadınları kolayca kandırdıkları bu düzen, utangaç kardeşin güzel aktris Claire’e ikizinden önce aşık olması ve onu sadece kendisine istemesiyle bozulur.
IMDb puanı: 7.4

16. Krokodil | Eaten Alive (1977)

Hikayesi: Bir kendini bilmez psikopat rahatsızlık duyduğu kişileri bataklıkta beslediği timsaha yem olarak vermektedir.
IMDb puanı: 5.4

15. Karabasan | The Entity (1981)

Hikayesi: Carla Moran görünmeyen bir varlık tarafından önce dövülüp, sonra tecavüz edilmiş bir şekilde bir gece uyanır. Arkadaşları ve ailesi önce onun aklını yitirdiğini düşünür, ama daha sonra ona parapsikoloji yöntemiyle yardım etmek isterler. Bir müddet sonra araştırmacılar, kötü bir ruhsal gücün ona musallat olduğunu anlayacaklardır. Şimdi tek yapmak istedikleri şey, bu görünmeyen iblisi nasıl durduracaklarıdır.
Bir izleyici yorumu: “Varlığı kanıtlanamayan, tanımlanamayan yaratıkların insanlara saldırısını anlatan filmler kategorisinde önemli bir yeri olan film”
IMDb puanı: 6.6

14. Gecenin Nefesi | The Mothman Prophecies (2002)

Hikayesi: Saygın bir gazeteci olan John Klein eşi Mary ile birlikte yeni bir ev aldıktan sonra dönüş yolundadır. Arabayı kullanan eşi önünde anlam veremediği bir varlık görür ve kontolü kaybeder. Ciddi şekilde yaralanan Mary birkaç gün sonra hastanede hayata veda eder. Ölmeden önce gördüğü şeyin resimlerini yapmıştır. Aradan iki yıl geçer. Eşinin ölüm acısını hala üzerinden atamayan John bir iş için şehir dışına çıkar ama kendini olması gerektiği yerden 600km uzakta bir kasabada bulur. Burada bayan polis memuru Connie Parker ile tanışan John, çevrede bazı insanların garip sesler duyduğunu ve anlam veremedikleri şeyler gördüğünü öğrenir. Böylece bu olayların eşinin ölümü ile ilgisi olduğunu düşünerek araştırmaya başlar.
Bir izleyici yorumu: “filmin gerçek olayları dayanmasından mı kaynaklanıyor, bilemiyorum ama bu film “arıza filmler” listemin üst sıralarında olan bir film.”
IMDb puanı: 6.5

13. Sapık | Psycho (1960)

Hikayesi: Marion Crane, Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion’a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates, annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Marion’u hiç tahmin edemeyeceği olaylar beklemektedir.
Bir izleyici yorumu: “Katili oynayan adamın oyunculuğu çok iyiydi. Müzikleri sahnenin gerilimi arttırıyordu. ”
IMDb puanı: 8.6

12. Şeytan Tohumu | The Possession (2012)

Hikayesi: Bir süre önce boşanmış olan Clyde ile Stephanie aralarında ufak çaplı sürtüşmeler yaşarlarken, kızları Emily ve Hannah ayrı yaşayan ebeveynleri yüzünden sıkıntı çekmektedirler. Küçük Emily babasını çok sevmektedir ve ailesinin tekrar bir araya gelmesini ümit etmektedir. Hafta sonunu birlikte geçirmek üzere, Clyde kızlarını yanına alır. Yolda karşılaştıkları, eski eşyaların satışının yapıldığı bir evde dururlar. Çeşitli antikaların olduğu satışta, Emily siyah, ahşap oymalı bir kutuyu gözüne kestirir. Kısa zaman sonra da kutuya olan ilgisi ve yakınlığı giderek artmaya başlar. Yanından ayırmayı hiç istemediği kutuya bir arkadaş edasıyla bağlanır. Bununla birlikte Emily’nin davranışlarında da fark edilir bir değişme yaşanacaktır. Ardı arkası kesilmeyen bir dizi tuhaf olaylar meydana gelecektir.
IMDb puanı: 5.9

11. Denizin Dişleri | Jaws (1975)

Hikayesi: Küçük bir tatil beldesi olan Amity Adası obur, beyaz bir köpekbalığı tarafından ziyaret edilmeye başlanır. Yaşanan birkaç ölüme rağmen belediye başkanının kârı ve turizmi önde tutan tavrı nedeniyle olay fazlaca su yüzüne çıkarılmaz. İlgililer, konuyu gizlemeye çalışıp konu hakkında konuşmaktan geri kalırlar. Plajın kapatılması başkan tarafından yasaklanır. Bir gün bir çocuk ölümü gerçekleştiğinde ise artık kamu bu köpekbalığını aramak ve bulmak için hazır kıta olacaktır.
Bir izleyici yorumu: “etkisini günümüzde bile sürdüren bir film ne zaman denize girsek aklımıza gelir sanırım böyle bir ihtimalin olması.”
IMDb puanı: 8.1

10. Teksas Katliamı | The Texas Chain Saw Massacre (1974)

Hikayesi: Sally ve sakat kardeşi Franklin, Teksas’da ki büyük babasının mezarının, bir grup mezar soyguncusu tarafından açıldığı haberini alırlar. İki kardeş arkadaşları Jerry, Kirk ve Pam ile Teksas’ın içlerine doğru bir yolculuğa çıkarlar. Gençler ilk önce Sally ve Franklin’in eski evlerine doğru yol almışlardır. Yolculuk sırasında arbaya bir otostopçu alırlar. İlk başlarda normal gözüküp ailesinden bahseden otostopçu daha sonra aniden Franklin’in fotoğrafını çeker. Onlara fotoğrafı 2 dolara satmak ister. Gençler fotoğrafı almak istemeyince Franklin’in kolunu keser ve korku dolu dakikalar başlar.
Bir izleyici yorumu: “Kült korku filmlerini sevenler kesinlikle izlemeliler.. O zamandaki insanları korkuya boğan bir film.”
IMDb puanı: 7.5

9. Audrey Rose (1977)

Hikayesi: Templeton ailesinin düzenli yaşamları, anne baba Janice ve Bill’in, 11 yaşındaki kızları Ivy’i bir adamın sürekli olarak takip ettiğini farketmeleriyle altüst olur. Doğum günü yaklaşmakta olan Ivy ise kabuslar görmekte ve her gece kriz nöbetleri geçirmektedir. Bill polise başvurur fakat bir sonuç alamaz. Audrey Rose ise, bir trafik kazası sonucu arabanın içinden çıkamayıp annesiyle beraber yanarak feci şekilde can veren küçük bir kızdır. Yıllar sonra bir falcı, babası Elliot’a Audrey Rose’un hala hayatta olduğunu söyler. Ivy’i takip eden adam Elliot’tur ve ölen kızı Audrey’nin ruhunun reenkarnasyon geçirerek Ivy’nin bedeninde yaşadığına inanmaktadır.
Bir izleyici yorumu: “Bu filmi seyrettiğimde 10 yaşındaydım, bugün korku filmlerini çok seviyosam bu filmin etkisi çoktur”
IMDb puanı: 5.9

8. Kurt Kapanı | Wolf Creek (2005)

Hikayesi: Avustralya’nın terk edilmiş bölgelerinde yaşanan gerçek olaylara dayanmaktadır. Olaylar, üç üniversite arkadaşı olan, Liz, Kristy ve Ben’in, tatil için Wolf Creek Ulusal Parkı’ndaki gizemli meteor kraterini görmek üzere parka gitmeleriyle başlar. Geri döndüklerinde arabalarının çalışmadığını görürler. Hiç kimsenin olmadığı bu dev, boş alanda çaresizce kendilerini kurtaracak birilerini beklerler. Hava kararmaya başladığında, oranın yerlisi olan bir adam (Mick) gençleri kamyonuyla kurtarır. Sabah olduğunda, Mick’in, arabalarını tamir etmek ve onların gitmelerine izin vermek gibi bir niyeti olmadığı gerçeği ortaya çıkar. Üç arkadaş bir kaçış yolu ararken, inanılmaz, vahşet dolu gerçekle yüz yüze gelirler.
Bir izleyici yorumu: “Filmi seyrederken yabancı bir ülkeye turist olarak gittiğinizi düşünün. Ben böyle yaptım ve gerçekten filmden çok etkilendim.”
IMDb puanı: 6.3

7. Dehşet Sokağı | The Amityville Horror (1979)

Hikayesi: Bir evin anıları var mıdır? Ya da bir evi ele geçiren görünmeyen güçlerden bahsetmek mümkün mü George ve Kathy üç çocukları ile birlikte taşındıkları yeni evlerinde bu sorulara cevap bulacaklar. Georgea göre evlerin anıları olmaz ama şeytani güçler bu ailenin üyelerini tek tek esir alınca Georgeun fikri değişecek ve evde bir şeytan çıkarma seansı başlayacak. Hayal ettikleri evde yaşamanın mutluluğu ile sarhoş olan Lutz Ailesini tüyler ürpertici olaylar bekliyor.
Bir izleyici yorumu: “Evde yaşanan katliam zaten gerçektir ve halen de tartışılmaktadır,Film ise korku olgusundan daha çok evin o tekinsiz atmosferiyle hakikaten de insanı yiyip yiyip bitirir.”
IMDb puanı: 6.2

6. Tepenin Gözleri | The Hills Have Eyes (2006)

Hikayesi: Big Bob planladığı bu aile gezisini gerçekleştirmekten hoşnutken, başlarına gelen beklenmedik bir kaza ile kendilerini ıssız, sessiz ve medeni dünyadan uzak bir çölün ortasında, kavurucu güneşin altında yalnız bulurlar… Fakat kısa bir süre sonra aslında zannettikleri kadar yalnız olmadıklarını anlayacaklardır. Bulundakları çöl bir zamanlar Amerikan Hükümeti’nin var olan madenleri ve çalışanları hiçe sayarak nükleer denemeler yaptığı boş arazinin tam ortasıdır. Bu nükleer denemelerden hayatta kalanlar ise herkesin terk ettiği, kana susamış, aç mutantlardır. Vahşetin en derinine düşen Carter ailesi hayatta kalabilmek için birbirlerine sıkı sıkıya sarılmalılardır.
Bir izleyici yorumu: “Gerilim sevenlerin beğenisi kazanabilecek bir film ki kurgusu ‘bazen ben olsaydım ne yapardım?’a kadar getiriyor.”
IMDb puanı: 6.4

5. Deranged (1974)

Hikayesi: Hastalıklı derecede zorba bir annenin demir yumruğu altında kişiliği bozuk bir insan müsveddesine dönen Ed Gein, annesinin ölümüyle beraber 50 yaşında antisosyal ve tek başına, yapayalnız, zavallı bir insancık olarak kalakalır. Yavaş yavaş yalnızlıktan ve anne özleminden iyice delirir ve 1 sene sonra annesini mezardan çıkarıp evinde saklamaya karar verir. Bir dizi sapkınlık, ölü sevicilik ve katilliğe kadar giden korkunç yanlış bir oyun başlamıştır.
Bir izleyici yorumu: “işlediği psikolojik travma, kişilik hali, yalnızlık duygusu ve içsel karmaşalar bakımından son derece düşündürücü”
IMDb puanı: 6.6

4. Korku Seansı | The Conjuring (2013)

Hikayesi: Ed ve Lorraine Warren doğaüstü, paranormal olayları araştıran bir çifttir. Bir gün Perron ailesinden bir telefon alırlar. Ailenin çiftlik evi nedeni bulunmayan karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır; hayatları alt üst olmuştur. Bu vakayı çözebileceklerine inanan Warren çifti, ne kadar şeytani bir varlıkla karşı karşıya olduklarını çok geç fark edeceklerdir.
Bir izleyici yorumu: “Bazı sahnelerinde ciddi olarak gerildiğimi ve ayrıca bir sahnesinde yerimden sıçradığımı söylemem gerekiyor.”
IMDb puanı: 7.5

3. Musallat (2007)

Hikayesi: Suat ve Nurcan aynı köyde büyümüş ve birbirlerini çok sevmiş iki gençtir. Güzelliği ile hemen fark edilen Nurcan, yakışıklı Suat’la beraber herkesin her zaman gıpta ettiği bir çift olmuştur. Bulundukları köyde büyük bir mutluluk ve huzur içinde yaşayan Suat ve Nurcan evililik kararı aldığında ise bu aşka başka bir alemden bir varlık musallat olur. Kendilerini ve çevrelerini etkileyen olaylar hiçbir açıklaması olmayacak şekilde gelişir.
Bir izleyici yorumu: “Türk korku filmleri içinde izlediğim en iyi film diyebilirim.”
IMDb puanı: 6.1

2. Şeytan Çarpması | The Exorcism of Emily Rose (2005)

Hikayesi: Emily Rose, üniversiteye gitmek için kırsal bölgedeki güvenli evinden ayrıldığında, kendisini nelerin beklediği bilememektedir. Bir gece yurtta yalnızken tüyler ürpertici bir halüsinasyon görür ve kendinden geçer. Geçirdiği bu krizler daha sık ve ciddi bir hal almaya başlayınca koyu bir Katolik olan Emily, kilisesinin rahibi Peder Richard Moore’un kendisine şeytan çıkarma ayini uygulamasını ister.
Bir izleyici yorumu: “Filmi şimdi izledim ve lavoboya gitmeye tırsar durumdayım.”
IMDb puanı: 6.7

1. Şeytan | The Exorcist (1973)

Hikayesi: 12 yaşındaki Regan adlı bir kız birdenbire tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Annesi, kızının bir hastalığa yakalndığını düşünerek onu bir doktora götürür. Çok kez denenmesine rağmen teşhis konulamaz. Kızın davranışları gün geçtikçe daha da tuhaflaşır. Bir gün bir arkadaşları kızın odasındayken boynu kırılıp pencereden atladığında bir rahipten yardım istemeye karar verirler.
Bir izleyici yorumu: “hayatımda en çok korktuğum, beni en çok etkileyen, günlerce uykusuz bırakan, hem korkup hem serettiğim tek film. bu durum belkide gerçek olaylardan esinlenmesiyle de ilgili olabilir.”
IMDb puanı: 8.0

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir