1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Kredi Başvurusu Yaptığımızda Kredi Notu Düşer Mi?

Kredi Başvurusu Yaptığımızda Kredi Notu Düşer Mi?
0

Kredi notu, birden fazla sebepten etkilenmekle birlikte ciddi anlamda bir düşüş olması için kredi veya kredi kartı ödemelerindeki düzensizlik ya da bankalara olan kredi borcunun artmasıyla gerçekleşir.Kredi notu , kredi yada kredi kartı başvurusunda bankanın en çok önem verdiği konudur.En çok merak edilen bir diğer konu ise Kredi başvurusu yapıldığında kredi notu düşer mi ? sorusudur.

Öncelikle kredi notu düşüşündeki sebepleri sıralayacak olursak ;

  • Kredi Ödeme Düzeni %35
  • Mevcut Kredi Kartı Borç Durumu  %35
  • Yeni Onaylanmış Kredi Ödeme Düzeni %10
  • Bankalardan Kredi Kullanma Sıklığı %10
  • Diğer Sebepler %10

şeklinde sıralanmaktadır.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır ?

Kredi notu sizin bankalarla olan ilişkinizin bir göstergesidir. Eğer kredi notunuz belirli puanın altında ise kredi başvurunuzun onaylanması mümkün değildir.Kredi notu 0-1900 arasında hesaplanır.Eğer kredi notunuz 900 ün altında ise kredi kartı veya kredi alamaz, 1400 üzerinde ise çok rahat alabilirsiniz. Bu sebeple bankalarla olan ilişkilerinizi iyi tutarak kredi puanınızı yüksek tutmalısınız.

Eğer bankalarla ilk defa ilişkiniz olacaksa,kredi notunuz 0 ( sıfır) dır ve Az Riskli  grubunda yer alırsınız.Herhangi bir olumlu ya da olumsuz geçmişinizin olmaması sebebiyle kredi alma ihtimaliniz yüksektir.

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü ?

Kredi başvurularında en çok merak edilen konu da budur.Kredi başvurusu yapmak kredi notunuzu düşürmez ancak çok sık başvuru yapıp ret cevabı aldıysanız bu bankalar da olumsuz bir izlenim bırakır.Bu yüzden herhangi bir kredi kartı ya da kredi başvurusu yapmadan önce,E-devlet üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulaması yaparak, kredi skoru durumuna göre başvuru yapmalısınız.

Kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunuzun düşmesi için,1 ay içerisinde farklı ya da aynı banka üzerinden 10 dan fazla başvuru yapmış olmanız gerekir.Yapılan birkaç başvuru kredi notunuzu olumsuz etkilemeyecektir.Eğer kredi notunuz düşük ve kredi kartına ihtiyacınız var ise, Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Kartı Alma Taktikleri konumuza göz atabilirsiniz.

Kredi puanınız eğer düşük ise,mevcut banka kartlarınızdan otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.Yapmış olduğunuz her düzenli ödeme kredi skorunuzu olumlu etkileyecektir.

Kredi kartı yada kredi ödemelerinin 1 gün bile gecikmesi,kredi notunun düşmesine sebep olur ancak gecikmeli de olsa ödemeyi yapmanız puanınızı artıracaktır.Bu yüzden ödemeleri son güne bırakmamanız kredi puanınız için önemli bir etkendir.

Kredi Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur ?

Kredi ödemesi düzenli ve zamanında yapılmazsa olumsuz etkileri her geçen gün artar. Düzensiz ödemeler de ilk etapta kredi notunuz düşecektir. Borcunuzu 3 ay (90 gün ) içinde ödemezseniz, kredi  borcunuz için yasal takip başlatılır ve kara listeye düşersiniz. Kara listeye girmeniz tüm borcu ödeseniz bile ,5 yıl boyunca kredi kullanmanıza engel olur.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap