Finans Rehberi

Kredi Kart Numaraları ve CVV/CVV2/CID Güvenlik Kodları Nedir Nerede Yazar? (2020 GÜNCEL)

Bugünkü yazımızda kredi kartı numaraları ve CVV/CVV2 güvenlik kodları nedir ve ne işe yarar bunları inceleyeceğiz. Hayatımızın her alanına girmiş olan kredi kartları hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz ve bu bize bazı noktalarda zorluk çıkartıyor. Aslında çok basit olan işlemleri tedirgin olduğumuz için yapamıyoruz.

Kredi Kartı Numaraları

Neredeyse hepimizin cebinde bulunan kredi kartı numarası 16 haneli bir rakam dizisinden oluşur. Her bir 16 haneli sayı dizisi ayrı bir kredi kartını temsil eder. Yani her dünya üzerindeki her kredi kartının numarası bir birinden farklıdır. Dünya üzerinde farklı büyük kredi kartı firmaları bulunmaktadır. Bunlar genellikle VISA ve MASTERCARD’dır. Eğer kredi kartı numaranız 4 ile başlıyorsa kartınız VISA’dır, 5 ile başlıyorsa MASTERCARD’dır. Kredi kartı numaraları sizin hangi bankayı kullandığınızı da göstermektedir. Kartınızın ilk 6 tanesine prefix denir ve bu sizin hangi bankanın kredi kartını kullanmakta olduğunuzu gösterir.

16 haneden oluşan kredi kartı numaralarının sonraki 9 hanesi ise sizi diğer kredi kartı kullanıcılarından ayıran numaralardır. Sondaki 1 haneli rakam ise kartın geçerliliğinin kontrol edilmesine yaramaktadır. Yani toplamda 16 basamak olan kredi kartı numarasındaki her rakam ayrı bir kontrol mekanizmasını ve tanımlamayı ifade etmektedir. Şimdiye kadar kredi kartımızın ön yüzünde bulunan rakamlara değindik. İsterseniz şimdide arka kısımda bulunan rakamlara bakalım.

CVV/CVV2/CID Güvenlik Kodları

CVV/CVV2/CID kodu nedir ve tam olarak ne işe yarar incelemeye başlayalım. Normal mağazalarda yaptığımız alışverişlerde işlem sonunda kart şifresi kullanıyoruz. En basit ifadesiyle CVV/CVV2/CID kodu ne işe yarar dediğimiz zaman internetten yapacağımız alışverişlerde kart şifresi olarak kullanılıyor diyebiliriz. Kartımızı fiziki olarak kullanmadığımız tüm mecralarda ve işlemlerde bu güvenlik kodu kullanılmaktadır.

Eğer kredi kartı cvv kodu öğrenmek isterseniz kartınızın arka yüzüne bakabilirsiniz. Buradaki numaraların son 3 hanesi sizin CVV kodunuzdur. Bu kodu istenen ve güvendiğiniz yerlerde girerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak cvv kodu silinmiş yada okunmuyorsa bu işlemleri yapamazsınız. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bankanızla irtibata geçerek yeni bir kredi kartı isteyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı