1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Nasıl Kalkar? (2023 GÜNCEL)

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Nasıl Kalkar? (2023 GÜNCEL)
0

Günlük hayatımızın neredeyse vazgeçilmezi olan kredi kartı blokesi nasıl kalkar ve karta konulan bloke ne zaman kalkar, bugün çok sık sorulan bu soruya birlikte yanıt arayacak ve yapılması gerekenleri birlikte inceleyeceğiz. İlk önce şunu bilmemiz gerekiyor; kredi kartı hangi sebeple bloke edildi. Genellikle iki sebeple bloke olmaktadır. Bunların ilki çalıntı yada şüpheli işlem sebebiyle siz bankayı ararsınız ve kredi kartınız hemen o anda bloke edilir. İkinci sebep ise borcu ödenmeyen kredi kartları banka tarafından kullanılamasın diye bloke edilir. Şimdi bu iki bloke sebebinin detaylarını ve sonrasını inceleyelim.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Az önce kısaca anlattık, şimdi gelin detaya girelim. Şu anda cep telefonunuza bankadan bir sms gelse ve kredi kartınızdan 1500 TL’lik bir alışveriş yapıldığı bilgisi verilse ne yapardınız? Tabiki ilk olarak bankanın telefon şubesini arar ve bize ilk olarak gelen sesli mesajdaki kayıp, çalıntı yada şüpheli işlem bildirim menüsünü seçersiniz. İşte bu menüye girdiğiniz zaman karşınıza gelen müşteri temsilcisi durumu dinler ve hemen o anda kredi kartınızı bloke eder. Artık kullanılamaz hale gelir o kredi kartı. İşte kredi kartı neden bloke olur sorusuna verebileceğimiz ilk yanıt budur.

Bir diğer durum ise yine sıkıcı bir durumdur. Eğer kredi kartınızın borcunu ödemezseniz banka tarafından kredi kartınıza bloke konulur ve bir daha kullanamazsınız. Bankalar genellikle en fazla 90 gün beklemektedir kredi kartınıza bloke koymak için. Bu bankaların size tanıyacağı maksimum süredir, bundan daha erken bir zaman da kartınıza bloke koyabilirler. Her iki durumun da sebep ve sonuçları farklı olacağı için ikisini ayrı ayrı anlatacağız.

Bloke Olan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Eğer kredi kartınızı sizin aramanız sonucu banka kapattıysa o anda o kart iptal olur. İptal edildiği size telefon ile bildirilir. Eğer görüşme esnasında yeni kart konusunu konuşursanız adres bilgisini teyit ederler ve yeni adresiniz için 24 saat içerisinde bir kredi kartı basılır ve kurye firmasına iletilir. Size yeni bir kredi kartı gelir. Bu şekilde kredi kartınız bloke olduysa bazı durumlarda şöyle de oluyor. Eğer kredi kartınızı kayıp ettiyseniz bloke konuluyor. Sonra siz kredi kartınızı bulursanız bankayı arayarak konulan blokeyi kaldırtabiliyorsunuz. Fakat bu her zaman bu şekilde olmuyor. Eğer yeni kredi kartınız basıldı ve yola çıktı ise o zaman yeni kredi kartınızı bekliyorsunuz. İşte ilk durum olan kayıp, çalıntı ve şüpheli işlem seçeneğinde kredi kartı bloke kaldırma işlemi böyle oluyor.

Diğer durum olan borç sebebiyle bloke olan kredi kartı ise sadece borç tümüyle kapatıldığı zaman tekrar kullanıma açılmaktadır. Siz az önce de bahsettiğimiz gibi en fazla 90 gün boyunca beklenirsiniz ve artından banka tarafından kredi kartınıza bloke konulur. Kredi kartı bloke olursa ne olur derseniz artık kullanamaz ve hiç bir işlem yapamazsınız. Bu bloke kartın limiti varsa daha fazla kullanılmasın diye konulmaktadır. Eğer siz borcu kapatırsanız bloke gerekçesi ortadan kalkmış olur. Borç kapatıldıktan sonra banka ya otomatik olarak blokeyi kaldırır yada sizin telefon şubesini arayıp blokeyi kaldırtmanız gerekebilir.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Açılır?

Şimdi gelin kullanıma kapatılan kredi kartı ne zaman açılır meselesine girelim. Aslına bakarsanız her iki durum içinde neler yapılması ve ne kadar sürdüğünü anlattık ama şimdi biraz daha detaylı anlatalım. Eğer kredi kartınız kayıp, çalıntı veya şüpheli işlem sebebiyle sizin aramanız sonucu bloke edildiyse size 24 saat içerisinde yeni kredi kartı basılır ve kurye vasıtasıyla gönderilir. Siz bu süre içerisinde kartınız kayıp olma sebebiyle bloke ettirdiyseniz bulursanız arayıp yeniden kullanıma açtırabilirsiniz. Eğer borç sebebiyle banka tarafından kartınız bloke edildiyse borç kapandıktan sonra genellikle en geç 24 saat içerisinde bloke konulan kredi kartı yeniden kullanıma açılır. Kredi kartı bloke kaldırma konusunda bahsedeceklerimiz şimdilik bunlardan ibaret. Umarız her iki durumla da karşılaşmazsınız ve böyle bir sorun yaşamazsınız.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap