1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartı Rehberi

Kredi Kartı Borcu Gecikirse Ne Olur? (1 Gün?) 2023 GÜNCEL

Kredi Kartı Borcu Gecikirse Ne Olur? (1 Gün?) 2023 GÜNCEL
0

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen kredi kartı borcu gecikirse ne olur, bugün tüm yönleri ile birlikte bu konuyu inceleyeceğiz. Farklı borç gecikme durumları var ve biz bunların hepsi ile ilgili süreçler nasıl işliyor ve ödenmeme durumlarında ne gibi sonuçlar doğuruyor bunlara bakacağız. Şimdi isterseniz lafı uzatmadan direk meselemize odaklanalım.

Kredi Kartı Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

İlk olarak en sık gelen sorulardan olan kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur 2023 ona bakalım. Aslına bakarsanız sadece bir sefer böyle bir durum olursa bir şey olmaz diyebiliriz. Bankalar böyle bir durumda hiç bir sorun sıkıntı çıkartmıyorlar. Bu durum kredi notunuzu etkileyebilir fakat 1 kereye mahsus bir durumsa ve tekrar eden bir hal almazsa kredi skorunuz içinde problem olmayacaktır. Böyle bir gecikmede günlük gecikme faizi uygulanır ve mesele hallolmuş olur. Fakat düzenli olarak kredi kartı 1 gün geç ödenirse o zaman durum bu kadar basite alınmaz. Neler olur ona bakacağız.

Sizlere bu noktada tavsiyemiz kredi kartı son ödeme tarihi saat kaça kadar falan gibi arayışlara hiç girmeyin. Son gün hatta belki bir iki gün önceden kredi kartı borcunuzu ödeyin. İmkanınız varsa sadece asgari tutarı değil daha da yüksek bir rakamı ödeyin. Bu sayede hem faiz yükünüz azalmış olur hem de toplam borcunuz azalacağı için bir sonraki ödemeniz daha az gelir.

Kredi Kartı Asgarinin Altında Ödeme

Eğer kredi kartı asgarinin altında ödeme yaptıysanız son ödeme tarihi geçtikten bir kaç gün sonra bankadan bir ara, sms yada mail alma ihtimaliniz var. Her banka yapmıyor fakat kimileri yapıyor. Aslına bakarsanız bu arama yada bilgilendirmenin size faydası var. Kimi zaman şöyle bir durum olabiliyor. Örneğin asgari ödeme tutarınız 351.15 TL olsun. Sizin gözünüzden 15 kuruşluk kısım kaçabilir. Gidip 315 TL ödeme yaparsanız bu durumda asgari ödeme tutarını ödememiş sayılırsınız ve günler böylece geçer gider. Bu sizin kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacaktır. Banka bilgilendirme yaparak size bu sorunu çözme fırsatı tanır.

Eğer asgari tutarın altında kredi kartı borç ödemesini düzenli hale getirdiyseniz en geç 2 ay içerisinde kartınıza bloke konulur. Bu andan itibaren ne alışveriş yapabilirsiniz ne de nakit çekim yapabilirsiniz. Kart artık işlevsiz bir hal alır. Kartımı kullanmam ne olur demeyin çünkü bu süre 3 aya ulaştığı zaman banka borcunuzu avukata verebilir. Bu duruma düşmemek için en az asgari tutarı tam bir şekilde her ay günü gelmeden önce ödemelisiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Çok Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartınızın son ödeme tarihini 15 gün geçirdiğiniz zaman kart kullanıma kapatılır. Az önce de belirttiğimiz durum olur ve kredi kartınız blokeli hale gelir ve alışveriş ile nakit avans kullanımı durdurulur. Böyle bir durumda artık çöpe döner o kart. Taki en az asgari tutarı ödeyene kadar. Asgari tutarı ödediğiniz zaman ortalama 1 gün içerisinde kredi kartınız tekrar kullanıma açılır. Peki, kredi kartı borcu gecikirse ne olur ve ne yapılabilir isterseniz ona da bakalım. İlk olarak bankadan bir kaç gün sonra arama, sms veya mail alırsınız. 15 gün sonra kartınız kullanıma kapatılır. 1 ay dolduktan sonra bankadan aranma sayısı daha da artar. 90 gün dolduğu zaman artık banka borcunuzu bir dosya haline getirir ve bir avukata yada hukuk bürosuna verir.

İşte bu noktadan sonra psikolojik olarak sizi zorlayabilecek bir süreç başlar. Avukat yada hukuk bürolarının bazıları sizi canınızdan bezdirecek bir sürece sokabilir. Hepsi böyle değil, meslek etiğine uyan ve tahsildar gibi davranmayanlar çoğunlukta. Fakat böyle olmayıp kendisini tahsilatçı zanneden ve hukuk dışı söylemlere girişenler de olmuyor değil. Bu noktada kredi kartı 3 ay asgari ödeme yapılırsa ne olur diye soracak olursanız hiç bir şey olmaz. Asgari ücreti ödediğiniz sürece bir problem yaşamazsınız. Hatta bankalar sadece asgari ödeme yapan müşterileri daha çok severler. Kalan boca faiz işlediği için bu onlar için daha karlı bir durumdur. Eğer kredi kartı asgari ödeme tutarı 3 ay ödenmezse işte o zaman yukarıda anlattığımız süreç işlemeye başlar.

Kredi Kartını Ödemezsem Hapis Cezası Alır mıyım?

Kredi Kartı Borcu Gecikme Faizi

Son olarak kredi kartı borcu gecikme faizi ne kadardır ona bakalım. Bu konu ile ilgili tek bir rakam vermek mümkün değil. Çünkü her bankanın işlettiği gecikme faizi oranı farklıdır ve bu bankadan bankaya da değişmektedir. Fakat biz burada ortalama bir tutar verelim en azından fikir sahibi olun. Bankalar toplam borcunuzdan ödemesini yaptığınız asgari tutarı çıkarıyor ve kalan borç tutarına ortalama %2,34 gecikme faizi faiz uyguluyor. Bunun yanında yine kalan borca %1,84 oranında akdi faiz uyguluyor. Güncel oranlar değişebilir.

Bugün sizlerle kredi kartı borcu ödenmezse ne olur konusunu inceledik. Aklınıza takılan şeyler olursa bizlere sormaktan lütfen çekinmeyin. Ya da görüşünüz varsa onu da bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz. Sizden ricam kredi kartı son ödeme tarihi 1 gün geçerse ne olur diye boş vermeyin ve imkanınız varsa tüm ödemelerinizi günü gelmeden önce muhakkak yapın.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap